Poziom Warty coraz wyższy. Miasto jest przygotowane

Poziom Warty w Poznaniu przekroczył poziom ostrzegawczy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie powinno jednak dojść do stanu alarmowego. Miasto Poznań jest jednak przygotowane na każdą ewentualność. O zachowanie ostrożności proszeni są również poznaniacy i poznaniaki. 

Zdjęcie przedstawia rzekę Wartę z podniesionym poziomem wody. - grafika artykułu
Poziom Warty w Poznaniu przekroczył poziom ostrzegawczy/ fot. ZDM

Obecnie (stan na poniedziałkowy poranek) poziom Warty w Poznaniu wynosi 415 cm. Oznacza to, że przekroczyliśmy już stopień ostrzegawczy (który wynosi 400 cm), ale do poziomu alarmowego (500 cm) nadal brakuje 85 cm. W stolicy Wielkopolski obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. IMGW uspokaja jednak, że aktualnie mamy do czynienia z kulminacją, a w ciągu najbliższych dni poziom wody w rzece nie powinien rosnąć, a nawet może zacząć powoli się obniżać. 

Wartostrada częściowo zamknięta

Miasto Poznań podjęło już kroki w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. Już w zeszłym tygodniu z użytku wyłączono fragmenty Wartostrady. Chodzi o części najniżej położone, znajdujące się po obu stronach rzeki, od okolic mostu Królowej Jadwigi po most Chrobrego, a także odcinek wzdłuż Cybiny w rejonie Bramy Poznania oraz fragmenty położone na wysokości os. Piastowskiego i w okolicach ulic Piastowskiej i Bielniki. Przy części zjazdów na Wartostradę oraz w kilkunastu punktach na trasie ustawione są barierki i znaki zakazu ruchu. Zdemontowano również część tzw. małej architektury w postaci ławek, oświetlenia i monitoringu wizyjnego.

Poznaniacy i poznaniaki są proszeni o stosowanie się do komunikatów, a także zachowanie ostrożności, m.in. niezbliżanie się do zalanych terenów w celu zrobienia zdjęcia. Przestrzeganie zakazu ruchu na Wartostradzie będzie monitorować straż miejska i policja.

Miasto jest przygotowane

Choć w Poznaniu nie ma zagrożenia powodziowego, Miasto jest przygotowane na każdą ewentualność. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP prowadzi już przegląd stanu magazynu przeciwpowodziowego. Jest on wyposażony w odpowiednią liczbę worków, łopat, taczek, łodzi, rękawów przeciwpowodziowych oraz plandek do uszczelniania wałów i pomp. Współpracujący z Miastem strażacy zawodowi i ochotnicy posiadają również łodzie i pontony. Nowoczesny magazyn, w którym znalazł się potrzebny sprzęt, powstał przy okazji budowy nowej strażnicy  przy ul. Lotniczej na Woli. Obiekt został oddany do użytku w 2020 r.

Jeśli poziom rzeki będzie zbliżał się do poziomu alarmowego, zwołany zostanie  zespół zarządzania kryzysowego dla omówienia bieżącej sytuacji i rekomendowania prezydentowi podjęcia kolejnych działań.

AJ