Piłkarze Lecha w "Marcelinie" i "Marcelince"

Alan Czerwiński i Filip Bednarek, zawodnicy Lecha Poznań, odwiedzili dzieci w siedzibie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" przy ul. Perzyckiej. Opowiadali o swoich treningach i podpowiadali, co trzeba zrobić, by w przyszłości zostać świetnym piłkarzem.

Na zdjęciu zawodnik Lecha grający z chłopcami w piłkarzyki - grafika artykułu
Piłkarze odwiedzili dzieci w placówce przy ul. Perzyckiej

Gracze Lecha Poznań odwiedzili dzieci mieszkające w dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych: "Marcelin" i "Marcelinka". Obie prowadzone są przez Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". To dwa nowoczesne budynki przy ul. Perzyckiej 110b. W każdym z nich mieszka do 14 młodych ludzi. Do ich dyspozycji jest nie tylko w pełni wyposażona przestrzeń oraz przytulne pokoje - mają też zapewnioną kompleksową, całodobową opiekę wychowawców, psychologa i pedagoga. 

Wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Poznaniu spełniają wymagane standardy - w każdej z nich może przebywać nie więcej niż 14 dzieci. Miasto zapewnia im jak najlepsze warunki i cały czas szuka też rodzin zastępczych. 

To ważne, ponieważ w takich placówkach w stolicy Wielkopolski mieszka ponad 200 dzieci, które nie mogły wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Równocześnie obecnie aż 83 dzieci znajduje się w sytuacji, która wymaga pilnej interwencji i znalezienia dla nich nowego miejsca pobytu. Wszystkie one czekają na swoich nowych, zastępczych rodziców. 

Jak zostać rodzicem zastępczym?

- Bycie rodzicem zastępczym to nie to samo, co adopcja dziecka - podkreśla Dorota Potejko, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Rodzic zastępczy to osoba, która pełni tymczasową opiekę nad dzieckiem w sytuacji kryzysu, gdy rodzice biologiczni zostali trwale lub czasowo pozbawieni przez sąd praw rodzicielskich. Rodzicem zastępczym może być para, małżeństwo lub osoba żyjąca samodzielnie, także senior lub seniorka. 

Są trzy typy rodzin zastępczych: spokrewnione (dziadkowie i starsze rodzeństwo dzieci), niezawodowe (dalsi krewni i osoby obce, które otrzymują odpowiednie świadczenie na opiekę nad dziećmi i ich potrzeby) oraz zawodowe. Te ostatnie to osoby obce dzieciom, które otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad nimi - dzięki czemu mogą zrezygnować z pracy zarobkowej i zaopiekować się nawet kilkorgiem potrzebujących. 

Każda osoba, która chce się tego podjąć, musi najpierw ukończyć odpowiednie szkolenia. Organizuje je Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". 

W Poznaniu działa obecnie 381 rodzin zastępczych, w których przebywa 530 dzieci. 

Rodzice pilnie potrzebni

W 12 poznańskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych - powszechnie nazywanych Domami Dziecka - każdego roku przebywa średnio 220 dzieci. Niektóre trafiają tam w wyniku interwencji policji, gdy w ich rodzinnych domach przestaje być bezpiecznie, inne  miesiącami pod opieką pracowników społecznych czekają, aż rodzice nauczą się nimi opiekować.

 Zadaniem tych placówek jest wspieranie rodziny. Zapewniają one doraźną całodobową opiekę podczas sytuacji kryzysowej. Ich zadaniem jest też opieka i wychowanie dziecka do czasu jego powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej bądź innej, bardziej odpowiedniej placówce.

Nie zawsze się to udaje - każdego roku w Poznaniu średnio ok. 120 dzieci jest odbieranych ze środowisk, w których doznają krzywdy. Tylko 1/4 spośród nich udaje się powrócić do rodziców. Pozostałe czekają na kogoś, kto je przyjmie pod swój dach i okaże im serce - na swoich rodziców zastępczych. 

- Piecza zastępcza to niezmiernie ważny temat - podkreśla Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta. - Dlatego Miasto we współpracy z UNICEF zorganizowało kampanię społeczną, która pozwala wyjaśnić najczęstsze związane z nią wątpliwości. W spotach, które promują rodzinną pieczę zastępczą, wystąpiły dzieci z Polski i Ukrainy. Krótkie filmy są emitowane w poznańskich kinach - Muza i Pałacowym - przed seansami, a także w autobusach i tramwajach. 

Więcej informacji dla zainteresowanych pomocą dzieciom znajduje się na stronie poznan.pl/zastepczyrodzic. Odpowiedź na pytania można też znaleźć pod numerem telefonu 61 648 60 49

Kampania społeczna jest współfinansowana z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Miasto Poznań oraz UNICEF w lipcu 2022 r. zawarły porozumienie o współpracy. Na jego mocy Poznań realizuje działania zapewniające wszystkim dzieciom - zwłaszcza tym uciekającym przed wojną w Ukrainie, dostęp do edukacji i rozwoju, a także gwarantuje im ochronę, opiekę zdrowotną oraz psychologiczną.

AW