O odpadach z kulturą, ciekawie i na wiele sposobów

Intrygujące rozmowy, wciągające warsztaty, konkursy i ekozagadki - nowy cykl "Z kulturą o odpadach" to szereg działań, pokazujących, jak z pozoru niepotrzebne rzeczy zmieniają się w atrakcyjne przedmioty.

Grafika informująca o akcji. - grafika artykułu
Cykl "Z kulturą o odpadach" to szereg działań, pokazujących, jak z pozoru niepotrzebne rzeczy zmieniają się w atrakcyjne przedmioty

Wydział Gospodarki Komunalnej wspólnie z Estradą Poznańską realizuje projekt pod nazwą "Z kulturą o odpadach". To długofalowa kampania pokazująca prawidłowe sposoby na postępowanie z odpadami komunalnymi, zachęcająca do proekologicznych postaw mieszkańców Poznania - tych młodszych i tych starszych.

- Segregacja i recykling odpadów to proekologiczne działania, które niewątpliwie wpływają nie tylko na środowisko, ale też komfort życia w naszym mieście. Aby efekty tych starań były widoczne, musimy jednak działać razem - konsekwentnie i świadomie. Wspólnie możemy zadbać o nasze otoczenia - dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Pierwszy krok to właściwa edukacja - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Cykl "Z kultura o odpadach" to szereg propozycji, które w ciekawy i nieszablonowy sposób będą zachęcały do ograniczania wytwarzania śmieci, nadawania przedmiotom drugiego życia, prawidłowego segregowania oraz właściwego postępowania z odpadami. 

- Staraliśmy się, żeby cykl "Z kulturą o odpadach" przedstawił odpady w innym świetle. Pokazał, że na co dzień każdy z nas ma z nimi styczność. I pomimo, że kojarzą się one najczęściej negatywnie, to potrafią być cennym surowcem, który możemy wykorzystać ponownie. Cykl ma zainteresować mieszkańców naszego Miasta szeroko rozumianą wiedzą o przyrodzie, ekologii i otaczającym nas świecie. Ma pokazać nasz wpływ na świat i wpływ świata na nas - tłumaczy Katarzyna Kruszka - Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. 

PorozmawiajMY o...

Wszyscy mają wpływ na otaczający świat - o tym właśnie będzie cykl pod tytułem "Masz wpływ". To dziesięć rozmów o tematyce ekologii w powiązaniu z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi. Audycje zostały nagrane w formie wywiadów z osobami działającymi w tej tematyce (m.in. influencerkami i influencerami tworzącymi swoje kanały w mediach społecznościowych). Co miesiąc, w każdy trzeci piątek miesiąca, odbędą się premiery nowych odcinków na platformach: Video Poznań, Spotify, Apple Music, Podigee oraz YouTube.

Z zaproszonymi gośćmi rozmawia Mikołaj Basiński - twórca internetowy, bloger i edukator. Lider inicjatywy "Szukam w lesie". Jako aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

15 marca miał premierę pierwszy odcinek podcastu - "O edukacji przyrodniczej najmłodszych, o śmieciach w naturze i o tym, że każdy  z nas ma wpływ!" Słuchacze znajdą tam odpowiedzi na pytania: Jak rozmawiać z dziećmi o przyrodzie? Jak uczyć je sprzątać odpady? Czy śmieci zniechęcają do wyjścia na łono natury? Mikołaj Basiński rozmawia z Anetą Chmielińską - pedagożką leśną, twórczynią podcastu "Dzikoprzygody", autorką książek "Górskie Opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury" i "Dzikie Opowieści. Szlakiem gawęd o przyrodzie". 

FILM

Premiera kolejnego odcinka"Masz wpływ" odbędzie się 19 kwietnia. 

PrzeczytajMY o...

Inne spojrzenie na odpady pokazuje też książka dla dzieci "Trzy popołudnia Poli". To wciągająca i ciepła opowieść o uroczej poznaniance i jej jamniku Pokerze. Historia poszukiwania pewnego czerwonego pamiętnika przeplatana jest prostymi zadaniami, które pozwalają utrwalić najmłodszym podstawowe zasady związane z właściwym postępowaniem z odpadami. Premiera książki już niedługo.

ObejrzyjMY...zróbmy...

W 2023 roku ogłoszony został konkurs na scenariusz przedstawienia dla dzieci, które poruszać będzie szeroko rozumianą tematykę ekologii, dbania o przyrodę i właściwego postępowania z odpadami. Wyłoniono już zwycięski projekt, prace nad spektaklem trwają. Premierę zaplanowano na jesień. Spektaklom towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w trakcie których dzieci dowiedzą się, jak nadać przedmiotom drugie życie, tak żeby ograniczyć wytwarzanie odpadów. Nie zabraknie też zabaw i innych aktywności.

Szczegółowe informacje o akcji można będzie znaleźć na stronie poznan.pl/odpady.

WGK/ AJ