Nowy klub seniora w Poznaniu - przy Teatrze Wielkim

W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Seniora przy Teatrze Wielkim. To już czwarte tego typu miejsce dla starszych poznanianek i poznaniaków, które zostało otwarte przy instytucji kultury.

Na zdjęciu Teatr Wielki w Poznaniu, widać budynek i trawnik przed operą - grafika artykułu
Program klubów seniora, które powstają przy instytucjach kultury, jest ściśle związany z ich działalnością edukacyjną

Nowy klub jest inicjatywą Centrum Inicjatyw Senioralnych, zrealizowaną przaz poznańską operę. Powstał w ramach projektu "Kluby seniora przy instytucjach kultury", który rozpoczął się jesienią 2022 roku. Wtedy zainaugurował swoją działalność Klub Seniora i Seniorki przy Bramie Poznania. Od maja 2023 r. poznaniacy i poznanianki mogą spotykać się przy Teatrze Polskim, a od grudnia - również przy Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. 

Program klubów seniora, które powstają przy instytucjach kultury,  jest ściśle związany z ich działalnością edukacyjną. Zwykle skupia się wokół konkretnych zainteresowań uczestników, którzy biorą udział w wykładach, spotkaniach i warsztatach. Obie strony czerpią więc korzyści: seniorzy mają okazję rozwijać swoje zainteresowania i budować nowe więzi społeczne, a instytucje - zyskują wyjątkowych ambasadorów swoich działań.

Kluby Seniora to miejsca spotkań starszych osób. Są to grupy nieformalne, tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają. Większość klubów funkcjonuje przy organizacjach pozarządowych, ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych lub radach osiedli czy parafiach. To miejsca, które mają integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo w pobliżu domu.

Jak można zostać członkiem klubu seniora? Jedynym uniwersalnym kryterium jest wiek - w zależności od klubu, zapraszane są do niego osoby powyżej 55. lub 60. roku życia. Ponadto niektóre grupy mają pewne ograniczenia - np. przyjmują tylko mieszkańców danego osiedla czy osoby, które w przeszłości wykonywały ten sam zawód (funkcjonują np. kluby dla emerytowanych nauczycieli). Najczęściej wystarczą jednak tylko dobre chęci i odrobina odwagi, aby zadzwonić do klubu lub pójść do niego po raz pierwszy.

Niektóre kluby pobierają składki członkowskie, które przeznaczane są na bieżącą działalność (np. zorganizowanie wycieczki). Taka opłata wynosi na ogół od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Jeśli klub prowadzi jakieś sekcje czy koła zainteresowań (np. szachy, gimnastyka, taniec, śpiew, nauka języków obcych, wycieczki itp.), ich uczestnicy czasem wnoszą dodatkową, niewielką opłatę za zajęcia.

Szczegółowe informacje o poznańskich klubach seniora można znaleźć w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24.

AW