Nowości na poznańskich cmentarzach

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Aby ułatwić poznaniakom poruszanie się po nekropoliach, w aplikacji Smart City Poznań pojawiła się nowa funkcjonalność - wyszukiwarka cmentarna. Dzięki niej można łatwo znaleźć grób konkretnej osoby i wytyczyć do niego trasę. Z kolei na Miłostowie powstał kolejny Las Pamięci.

Na zdjęciu dwóch mężczyzn przed mikrofonami, w tle mapa cmentarza - grafika artykułu
Na poznańskich cmentarzach łatwiej będzie znaleźć groby bliskich

Na cmentarzu komunalnym Miłostowo uruchomiono drugi w Poznaniu tzw. Las Pamięci. To kwatera wśród drzew o powierzchni ok. 235 m2, na której pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków.
Kwatera wykorzystuje leśny charakter cmentarza, zachowując swój naturalny wygląd (liście, ściółka).

- Teren przeznaczony na pochówki jest ogrodzony, co uniemożliwia spacerowanie po nim, a pozwala na zachowanie należnej czci spoczywającym tu zmarłym - mówi Mateusz Dzioba, zastępca dyrektora Usług Komunalnych. - Ich nazwiska umieszczane są na ustawionych w pobliżu kamieniach. Tam również można stawiać symbolicznie kwiaty i znicze. Przy kwaterze zamontowano także ławki dla odwiedzających.

Podobna kwatera funkcjonuje od ubiegłego roku na cmentarzu Junikowo. Pochowanych tam zostało już kilkanaście osób. Te estetyczne, wpisane w naturę miejsca sprzyjają zadumie i kontemplacji.
Na cmentarzach komunalnych w Poznaniu, poza wymienionymi lasami pamięci, znajdują się również inne miejsca dedykowane wyłącznie do pochówków urnowych - ogrody pamięci (podobna formuła jak las pamięci), pola urnowe (z niewielkimi płytami nagrobnymi)
i kolumbaria (budowle z niszami).

Taka forma pochówku staje się coraz bardziej popularna. Obecnie na cmentarzach komunalnych w Poznaniu pochówki w urnach przekraczają już 50% wszystkich pogrzebów. To nieco więcej niż w skali kraju, gdzie - jak wynika ze statystyk - średnia pochówków urnowych wynosi średnio 40%.

Wyszukiwarka cmentarna

Wyszukiwarka cmentarna jest dostępna na specjalnie przygotowanym kaflu znajdującym się na stronie głównej aplikacji Smart City. Wystarczy w niego kliknąć, by przejść do formularza. W nim trzeba podać imię lub nazwisko osoby leżącej w grobie. Można też wskazać datę zgonu lub pogrzebu, a także nazwę cmentarza - to pozwoli na doprecyzowanie wyników wyszukiwania.

Po kliknięciu w przycisk rozpoczynający wyszukiwanie, po krótkiej chwili na ekranie wyświetli się lista osób. Następnie wystarczy wybrać pole z danymi szukanej osoby, aby wyświetlić mapę. Wskaże ona dokładne miejsce na cmentarzu wraz z dodatkowymi informacjami. Wyświetli się również przycisk, który umożliwi wytyczenie trasy z aktualnej lokalizacji (aby zobaczyć trasę, użytkownik zostanie przekierowany do aplikacji zewnętrznej).

- Internetowa usługa wyszukiwarki cmentarnej jest bardzo popularna, dlatego postanowiliśmy przenieść ją do miejskiej aplikacji mobilnej - mówi Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP, pełnomocnik prezydenta ds. Smart City. -Zaplanowaliśmy prace tak, aby narzędzie było gotowe przed 1 listopada, kiedy najwiecej osób odwiedza groby bliskich. Zachęcamy do zainstalowania aplikacji Smart City Poznań, która poza wspomnianą wyszukiwarka zawiera także wiele innych przydatnych funkcji dla mieszkańców. W planach także kolejne usługi mobilne w naszej miejskiej apce.

Wyszukiwarka grobów pomoże również znaleźć dane o powstankach i powstańcach wielkopolskich 1918-1919 oraz o olimpijkach i olimpijczykach spoczywających na cmentarzach znajdujących się na terenie Poznania. Uwaga: przy wyszukiwaniu tych grup nie jest wymagane podanie imienia lub nazwiska.

Wyszukiwarka cmentarna dostępna jest także w przeglądarce internetowej na stronie poznan.pl/cmentarze. Nowy wygląd strony rozmieszczono na siatce kafli, które zostały podzielone na osobne kategorie tematyczne. Wśród nich pojawiły się dwa nowe działy. "Dawne cmentarze" zostały poświęcone historii cmentarzy w Poznaniu od średniowiecza do współczesności. Natomiast "Cmentarze na mapie" umożliwiają sprawdzenie dokładnego położenia wybranych cmentarzy.
Informacje o cmentarzach komunalnych, parafialnych, Cytadeli i cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zostały zaktualizowane o nowe wpisy na temat ich historii. Artykuły o miejscach pochówków powstały we współpracy z panem Pawłem Skrzypalikiem.
Sama wyszukiwarka cmentarna została unowocześniona tak, aby pozostała spójna z wyglądem wyszukiwarki w aplikacji Smart City. Podobnie, jak w aplikacji nazwy cmentarzy zostały umieszczone w rozwijalnej liście. Można także osobno zaznaczyć opcję wyszukiwania powstanek i powstańców wielkopolskich 1918-1919 oraz olimpijek i olimpijczyków, którzy spoczywają na poznańskich cmentarzach.

Wyszukiwarka jest stale rozbudowywana. Tylko w ubiegłym roku odnotowano w niej 375 108 wizyt i 234 539 unikatowych gości

Smart City Poznań

Miejska aplikacja Smart City Poznań powstała, by udoskonalić sposoby komunikacji z mieszkańcami Poznania. Jej użytkownicy otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami w kilku kategoriach, takich jak: biznes, seniorzy, osiedla, powietrze, bezpieczeństwo, awarie, transport, odpady i ankiety. Użytkownicy mogą też zgłaszać problemy wymagające interwencji służb miejskich oraz śledzić harmonogram wywozu odpadów.

Aplikacja pozwala na udział w ankietach i sondażach, tworzonych przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. To także odnośniki do najważniejszych stron i portali miejskich oraz projektów takich jak Poznański Budżet Obywatelski. Dzięki aplikacji użytkownik dwoma kliknięciami może też skontaktować się z Poznań Kontakt - Infolinią Miasta Poznania.

Aplikacja Smart City Poznań skupia już tysiące osób, które zgłosiły ponad 35 000 spraw do rozpatrzenia przez 13 jednostek miejskich. W ostatnim czasie grono administratorów zwiększyło się o Estradę Poznańską, Wydział Gospodarki Nieruchomościami oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Aplikacja jest dostępna na system Android oraz iOS.

AW