Nowe Muzeum Unitry

Magnetofony, wzmacniacze, wieże, głośniki i radia wyprodukowane pod marką Unitry - to wszystko można oglądać w nowym miejscu - w muzeum przy ul. Bronowej 3. W sobotę każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć kultowy sprzęt.

Na zdjęciu trzej mężczyźni patrzący na sprzęt muzyczny - grafika artykułu
Unitra to kultowa polska marka, której korzenie sięgają 1958 roku

W nowym miejscu znajdują się eksponaty, które wcześniej można było oglądać przy ul. Przełajowej 4, w budynku Zespołu Szkół Łączności. 

- To m.in. radiomagnetofony i wzmacniacze, które pochodzą z mojej prywatnej kolekcji - mówi Paweł Matuszak ze Stowarzyszenia Muzeum Unitra, radny miejski. - Najstarsze z nich pochodzą z lat 60., ale jest też duży zbiór sprzętów, które pochodzą z późniejszych dekad. Zanim trafiły na wystawę, zostały odrestaurowane.

Najbliższa okazja, by je zobaczyć, będzie już w sobotę, 2 grudnia - tego dnia od godz. 11 do 15 w muzeum odbędą się drzwi otwarte. Później będzie można je odwiedzić raz tygodniu w wybranych godzinach. 

- Cieszę się, że to miejsce wreszcie powstało, a eksponaty zostały przeniesione z budynku szkolnego - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -. Warto pokazać je szerszej publiczności. Zachęcam do wizyty tutaj zarówno młodzież, jak i seniorów. Tych pierwszych, żeby zobaczyli, jak wyglądała historia i korzenie współczesnej elektroniki, a dorosłych i seniorów - żeby powspominali swoje pierwsze spotkania ze sprzętem muzycznym. Sam znalazłem tu swój pierwszy magnetofon, Grundig, jeszcze bez radia, ale za to na baterie. Słuchałem na nim piosenek Michaela Jacksona, Madonny, Lady Pank. Wszystkie znajdujące się tu urządzenia mają swoją historię oraz duszę.

Unitra to kultowa polska marka, której korzenie sięgają 1958 roku. Wówczas w Warszawie powstały dwie jednostki wchodzące w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego: Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Zjednoczenie Przemysłu Teletechnicznego. Trzy lata później połączono je w jedną organizację i powołano Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego Unitra.

W 1978 r. podzieliło się ono na dwie części: Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron i Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom. W skład pierwszego z nich weszły zakłady produkujące elementy elektroniczne i sprzęt profesjonalny, a drugiego - zakłady produkujące sprzęt elektroniczny do powszechnego użytku. 

W kolejnych latach wydzielano następne ośrodki, zjednoczenia i zrzeszenia. W 1989 r. wszystkie zostały zlikwidowane, a poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność. Po wielu latach marka Unitra została reaktywowana i jesienią 2023 roku ruszyła sprzedaż nowego sprzętu tej firmy.

AW