Nowe laboratorium kryminalistyczne powstaje w Poznaniu

W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę najnowocześniejszego laboratorium kryminalistycznego w Polsce. Budynek powstaje przy ul. Mansfelda na Jeżycach. Inwestycja ma zostać oddana do użytku za dwa lata.

Zdjęcie przedstawia plac budowy nowego laboratorium kryminalistycznego w Poznaniu, - grafika artykułu
Nowe laboratorium kryminalistyczne powstaje w Poznaniu,

Nowoczesny budynek biurowy wraz z pomieszczeniami dla specjalistycznych pracowni będzie miał sześć pięter. To tam przeniosą się eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego  Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy rozlokowani są w różnych pomieszczeniach biurowych. 

- Cieszę się, że policyjni eksperci będą mieć wreszcie dobre warunki do pracy. Budowa tego nowoczesnego laboratorium to kluczowa inwestycja, która pozwoli zwiększyć wykrywalność przestępstw kryminalnych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Poznania - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. 

Budowa nowej siedziby laboratorium umożliwi m.in. zwiększenie skuteczności badań i skrócenie czasu ich realizacji. W ramach inwestycji powstanie także pracownia rekonstrukcji wypadków drogowych. 

- To ważny i długo oczekiwany dzień dla wielkopolskich policjantów i mieszkańców województwa. Jeszcze niedawno był w sferze marzeń, a dziś stoimy przed murami wychodzącymi z ziemi. Możemy patrzeć na tę inwestycję z dumą - powiedział nadinsp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne realizuje swoje zadania wykonując rocznie około 7 tysięcy ekspertyz na rzecz województwa wielkopolskiego. W 2022 roku przebadało między innymi: 206 kg narkotyków (w tym kokainy, amfetaminy, metamfetaminy); 3 256 próbek krwi na zawartość alkoholu pobranych od kierowców; 10 296 próbek DNA; 4 293 części samochodowych i pojazdów; 745 jednostek broni i amunicji. 

Jest jednym z największych policyjnych laboratoriów w kraju. Zatrudnia 72 osoby, w tym 54 funkcjonariuszy policji i 17 pracowników cywilnych. Spośród biegłych laboratoryjnych 21 osób pełni funkcję biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Jako laboratorium spełnienia wymagania normy w obszarze badań genetycznych i daktyloskopijnych: posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji; spełnia wymagania europejskich laboratoriów kryminalistycznych.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele m.in. policji, władz samorządowych i centralnych. Oprócz Jacka Jaśkowiaka Miasto Poznań reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. 

Wartość inwestycji to ponad 110 mln zł.

JZ