Miasto dla osób z niepełnosprawnościami

W stolicy Wielkopolski funkcjonuje wiele rozwiązań, które polepszają warunki życia poznaniaków i poznanianek z niepełnosprawnościami, tak aby ich codzienność była pozbawiona barier. Różne udogodnienia można znaleźć również w Urzędzie Miasta Poznania. Mieszkańcy mogą skorzystać np.  z usługi tłumaczenia na polski język migowy i korespondencji w alfabecie Braille'a. 

Na zdjęciu Wolny Dziedziniec UMP - grafika artykułu
Urząd miasta zapewnia obsługę osobom z niepełnosprawnościami

Urząd miasta zapewnia odpowiednią obsługę osobom z niepełnosprawnościami. Poznaniacy i poznanianki z dysfunkcją wzroku mogą liczyć na pomoc w załatwianiu spraw poprzez zlecenie usługi, polegającej na odczytywaniu i przedrukowywaniu pism w alfabecie Braille'a. Dzięki temu zapewnia się przygotowanie dwóch wersji pism: w alfabecie Braille'a, a także w języku polskim w wersji papierowej lub elektronicznej do podpisania przez upoważnionego pracownika urzędu odpowiedzialnego za udzielenie odpowiedzi do akt sprawy.  

Potrzebujący mogą skorzystać z tłumaczenia na polski język migowy. Mogą zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich - stacjonarnie poprzez dyżury tłumacza w budynku urzędu przy ul. Libelta 16/20, w każdy poniedziałek w godzinach od 15:00 do 17:00. Mieszkańcy mogą również skorzystać z tłumacza online działającego od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania urzędu.

Z tłumaczem online można skontaktować się przez wideopołączenie. Odczytuje on przekazywane przez migającego komunikaty i przekazuje je dalej urzędnikowi. Działa to również w odwrotną stronę, kiedy urzędnik odpowiada rozmówcy. Chęć skorzystania z tej usługi powinno się zgłosić co najmniej 3 dni robocze przed wizytą, z wyłączeniem nagłych zdarzeń. 

Z urzędem można komunikować się telefonicznie (61 646 33 44), przez pocztę elektroniczną (pk@um.poznan.pl) lub przez wiadomość sms (783 944 112). 

Również miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Niesłyszący mogą znaleźć filmy z tłumaczeniem na polski język migowy. Tworzone są specjalne "Teksty łatwe do czytania", które w zwięzły i przystępny sposób opisują różne procedury, publikacje czy też ogłoszenia. Dzięki temu dostęp do informacji staje się powszechny. Mogą z nich korzystać np. osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale także ci, dla których polski nie jest językiem ojczystym.

Poznań konsekwentnie zmienia się w miasto przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizowane imprezy miejskie i konferencje już od kilku lat są dostosowywane dla każdego. W pełni przystosowane są również najważniejsze obiekty sportu i kultury: Enea Stadion, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania. Dla osób niewidzących i niedowidzących tworzone są specjalne makiety dotykowe. Dzięki nim można zapoznać się konstrukcją obiektów oraz usytuowaniem ich w przestrzeni miasta.

MG