Majowy czas w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Poznańskie Dni Rodziny zapewnią cały miesiąc atrakcji w Bibliotece Raczyńskich. Poza tym na czytelników i czytelniczki czekać będą spotkania z ciekawymi gośćmi, kluby dyskusyjne oraz zwiedzanie gmachu.

Na zdjęciu żółto-biały gmach biblioteki Raczyńskich, przed nim trawa i krzaki - grafika artykułu
Tydzień Bibliotek i Poznańskie Dni Rodziny zapewnią cały miesiąc atrakcji w Bibliotece Raczyńskich

6 maja o godz. 11:00 odbędzie się zwiedzanie zabytkowego gmachu Biblioteki. Będzie to okazja do poznania historii najstarszej do dziś istniejącej biblioteki publicznej w Polsce, a także wysłuchania opowieści o współczesności. 

Tego samego dnia podczas tematycznego oprowadzania w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza będzie można poznać prywatne życie tego pisarza. Zwiedzający wysłuchają opowieści o trzech małżeństwach noblisty, jego utalentowanej literacko matce i niezwykłej córce. Obowiązują zapisy telefoniczne 61-852-89-71 lub mailowe rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl

Na spotkaniu 9 maja zaprezentowana zostanie fabularyzowana trylogia autobiograficzna Krzysztofa Szymoniaka. Jest to poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki, fotograf, członek Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent poznańskiej polonistyki, redaktor "Nurtu" i "Nowego Nurtu", zawodowo związany z UAM w Poznaniu.

Od 8 do 13 maja trwać będzie Tydzień Bibliotek. W filiach zaplanowano liczne warsztaty, konkursy oraz atrakcje literackie. Odbędzie się także spacer z bibliotekarzem - przewodnikiem po ratajskich osiedlach. Dzieci będą mogły wybrać się na literacką imprezę z bohaterami książkowymi oraz rozwiązywać zagadki w bibliotecznym escape-roomie. Więcej informacji na stronie

Natomiast od 14 maja do 1 czerwca odbędą się Poznańskie Dni Rodziny. Będzie to okazja do spędzenia wyjątkowych, rodzinnych chwil w Bibliotece Raczyńskich. W programie m.in. wspólne czytanie książek, warsztaty plastyczne, prezentacje multimedialne, warsztaty teatralne, językowe, kalambury i wiele innych, rodzinnych zabaw. Podczas spotkań będzie możliwość zakupu książek. Szczegóły na stronie

We wtorek, 16 maja odbędzie się spotkanie z cyklu "Wtorek dla seniora". Podczas warsztatów "Zielono mi... czyli o dobroczynnym wpływie roślin na nasze życie" uczestnicy zajmą się domowymi uprawami i naturalnymi herbatami z różnych roślin. Obowiązują zapisy pod nr. 61 885 89 18. 

Tego samego dnia odbędzie się kolejne "Czytanie przestrzeni". Na spotkaniu uczestnicy przyjrzą się wybranym projektom urbanistycznym i krajobrazowym, które wspomagają funkcjonowanie miejskich ekosystemów, wspierają życie roślin, zwierząt i owadów, czy regulują lokalny obieg wody. 

Seniorzy będą mieli okazję zwiedzić zakamarki gmachu biblioteki w środę, 17 maja. Oprócz tego organizatorzy odpowiedzą na pytania czytelników dotyczące korzystania ze zbiorów biblioteki. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

18 maja w Filii Sztuki w ramach cyklu "Sztuk-mistrze" gościem będzie kompozytor, wiolonczelista, performer i historyk sztuki Filip Merski. Kontynuując swój solowy projekt zabierze uczestników w podróż sentymentalną po łęgach rogalińskich. Przy niezwykłych dźwiękach wiolonczeli udadzą się oni w miejsce bliskie bibliotece, bowiem związane z historią rodu Raczyńskich.

W ten sam dzień odbędzie się finał cyklu "Biblioteka dostępna". Gościem będzie Andrzej Zaremba, autor "Życie bez nerwów". W książce pisanej na komputerze najpierw ręką, potem drewnianymi pałeczkami, później przy pomocy technologii wykrywającej ruchy autora, opisuje on swoje zmagania z nieuleczalną chorobą - stwardnieniem bocznym zanikowym. Spotkanie w formie hybrydowej będzie tłumaczone na PJM i transmitowane na Facebooku Biblioteki Raczyńskich.

W sobotę, 20 maja, na czytelników czekają atrakcje z okazji Nocy Muzeów. Będzie można posłuchać wykładu dr. n. med. Przemysława Daroszewskiego "Zwykli/Niezwykli lekarze w getcie warszawskim - Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja". Dodatkowo odbędzie się wystawa przybliżająca sylwetki lekarzy niosących pomoc dla ludności uwięzionej w getcie warszawskim. Harmonogram wydarzeń znaleźć można na stronie biblioteki

22 maja będzie okazja, żeby porozmawiać z architektem Czesławem Bieleckim, autorem książki "ArchiKod". Jest ona podróżą po 72 miejscach, od znanych przestrzeni publicznych, takich jak np. Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. 

Publikacja "Polskie ślady w Niemczech" dokumentuje w niezwykły sposób, jak migranci z Polski wpływali i wpływają na politykę, kulturę i codzienność Niemiec. Obraz polskich śladów przedstawiony w postaci ponad 250 haseł jest przekrojowy i dotyczy przedstawicieli wielu warstw i grup społecznych, począwszy od Polaków z Zagłębia Ruhry, przedstawicieli kolejnych fal migracji zarobkowej, późnych przesiedleńców z Górnego Śląska, po współczesne gwiazdy sportu czy popularne postaci pop-kultury o polskich korzeniach. Spotkanie promujące książkę odbędzie się 23 maja. 

Kolejne spotkanie z cyklu "Strony fotografii" odbędzie się 24 maja o godz. 18:00 z fotografem Andrzejem Stańkiem. 

25 maja odbędzie się spotkanie autorskie Marka Słomiaka i promocja książki "Liryki szeptu". Zawiera 60 tekstów, w których autor z dojrzałym namysłem mierzy się ze światem, przemijaniem, wspomnieniami. To poezja wyrafinowana, intelektualna, a zarazem przyjazna wobec czytelnika, dbająca o formę artystycznego wyrazu, ale i komunikatywna. 

Zielone Świątki i Noc Świętojańska mają swoje źródła w przedchrześcijańskiej, wpisanej w rytm przyrody obrzędowości dorocznej. Podczas spotkania 29 maja uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę na temat zwyczajów i wierzeń związanych z tymi i innymi świętami, obchodzonymi późną wiosną i u progu wyczekiwanego lata.

Kolejne Spotkanie z Arcydziełem w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się 31 maja. Tym razem będzie to prezentacja dwóch woluminów godzinek: "Livre d'heures" (rękopis z przełomu XIV i XV wieku) oraz "Horae" (starodruk wyd. w Paryżu w 1514 roku). Obie pergaminowe księgi, bogato zdobione, stanowią dzieła sztuki iluminatorskiej. W programie jest także wykład i koncert.

PD