Listopad u Raczyńskich

Warsztaty kaligrafii, podróż do Indii, nocne czytanie książek czy spotkania z ciekawymi ludźmi - to tylko garść atrakcji, jakie przygotowała Biblioteka Raczyńskich na nadchodzący miesiąc. Każdy znajdzie coś dla siebie. Udział jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy. 

Na zdjęciu żółto-biały gmach biblioteki Raczyńskich, przed nim trawa i krzaki - grafika artykułu
Listopad w Bibliotece Raczyńskich przyniesie wiele ciekawych wydarzeń

W najbliższą sobotę, 4 listopada, odbędą się warsztaty Pop-upy z PRL. Książki rozkładanki-książki niespodzianki, popularne i cieszące oko dziś, powstawały także dawniej. Na zajęciach młodzi uczestnicy zapoznają się z przestrzennymi książkami wydawanymi w PRL. Dla dzieci w wieku 9-12 lat, obowiązkowe zapisy: zapisy@bracz.edu.pl.

W poniedziałek, 6 listopada, odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Owsianym. Tym razem tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał książkę "Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby". 

Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem, autorem opowieści o "Kobietach na trzech kontynentach". 

Również w poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Bookclub We Need Ya. Tym razem gościnią będzie Paulina Hendel - autorka fantastyki i literatury young adult. Tematem spotkania będzie najnowsza je powieść "Cmentarz osobliwości", ale nie zabraknie też odniesień do bestsellerowej serii "Żniwiarz". 

We wtorek odbędzie się także warsztat skryby. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą się doskonalić w sztuce kaligrafii. Będzie możliwość ćwiczeń, tworzenia swoich projektów oraz korzystania ze wskazówek instruktorki - Olgi Paszkowskiej. Należy zabrać swoje pióro (obsadka + stalówka).

Przemysław Bystrzycki gościć będzie w bibliotece 7 listopada w ramach promocji książki "Labirynt". Utwór, którego fabułą jest imaginacyjna podróż podjęta dla przypomnienia i upamiętnienia tragicznych losów żołnierzy cichociemnych, ofiar reżimu komunistycznego w Polsce w latach 1944-1953, stanowi uzupełnienie książki "Znak cichociemnych". 

Tego samego dnia będzie okazja przespacerować się śladami Kazimiery Iłłakowiczówny. Tropem poetki uczestnicy będą przemierzać ulice poznańskich Jeżyc, by poznać nie tylko jej poezję i ciekawostki z życia, ale także historię miejsc, które widziała przez okno swojego pokoju. Natomiast 8 i 29 listopada będzie można wybrać się na oprowadzanie tematyczne i czytanie wierszy patriotycznych w mieszkaniu poetki przy ul. Gajowej.   

W środę, 8 listopada, odbędzie się spotkanie z reportażem dźwiękowym. Bohaterami dzieła Magdy Skawińskiej "Nikifor z Trójkąta", uhonorowanego nagrodą Audionomia Award 2023, są Jakub i Piotr. Audycja jest wnikliwym portretem artysty, opowiedzianym poprzez szkatułkową dramaturgię i z wykorzystaniem plastycznego wymiaru dźwięku. 

Rozmowa o twórczości poetyckiej z Pawłem Kuszczyńskim odbędzie się w czwartek, 9 listopada. Spotkanie z poetą, krytykiem literackim, prezesem Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu poprowadzi Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich.

Najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Kicią Kocią i Bajanką. Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 13 listopada.

W ten sam dzień odbędzie się koncert z okazji święta niepodległości. Wykonawcami będą utalentowani uczniowie poznańskich szkół muzycznych, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych. Program wypełni muzyka polskich kompozytorów. 

W wtorek, 14 listopada, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Czytanie przestrzeni" - tym razem poświęcone blokowiskom. Uczestnicy pochylą się nad historią tego modelu zamieszkiwania. Przeanalizują sukcesy i porażki wielkich założeń mieszkaniowych oraz - na podstawie wybranych polskich i światowych realizacji - zastanowią się nad możliwymi drogami poprawy funkcjonowania przestrzeni i podniesienia jakości życia mieszkańców bloków.

Również 14 listopada wnętrza historycznej części budynku Biblioteki Raczyńskich wypełni poezja W.B. Yeatsa, pierwszego irlandzkiego laureata Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku jesienią minie sto lat od przyznania nagrody jednemu z najważniejszych irlandzkich poetów, dramaturgów, twórcy Celtyckiego Odrodzenia i Teatru Abbey - najważniejszej do dzisiaj sceny teatralnej Zielonej Wyspy. 

Dziesięć lat temu dziennikarz Witold Szabłowski wraz ze swoją rodziną przeprowadził eksperyment: przez pół roku żył jak na przełomie 1981/1982 r. Bez internetu i telefonu. Z wąsami i trwałą. Jeżdżąc do pracy "maluchem" i jedząc dania z przepisów publikowanych przez "Przyjaciółkę". Efektem tego eksperymentu jest książka "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem", która będzie tematem rozmowy 15 listopada w bibliotece przy pl. Wolności.

Podczas kolejnego spotkanie z cyklu Sztuk-mistrze, 16 listopada, uczestnicy zajrzą do świata książek zamienianych za sprawą kunsztu introligatora w dzieła sztuki. Przyjrzą się procesowi tworzenia artystycznych wydań z zastosowaniem tradycyjnych metod rzemieślniczych, których wyznacznikiem jest dbałość o każdy element stylizacji: oprawy, okucia, zdobienia czy tłoczenia. 

Nadprogramowe spotkanie Klubu Książki u Raczyńskich w piątek, 17 listopada, prowadzone będzie przez prof. Monikę Browarczyk, kierowniczkę Zakładu Azji Południowej i Instytut Orientalistyki UAM. Tematem będą powieści Salmana Rushdiego. 

18 listopada warto spędzić z kolorowymi Indiami. W programie prezentacja i warsztaty na tematy związane z hindi i kulturą indyjską. Będzie okazja poznać złożoną sytuację językową Indii, nauczyć się podstawowych zwrotów, dowiedzieć się, dlaczego hindi i polski to bratanki oraz skąd u bogów hinduskich wiele rąk i głów. Odbędą się też pokazy tańca bollywood. 

Kapsle, klasy, guma, państwa i sztekiel - czy da się dobrze bawić bez smartfonów i komputerów? Oczywiście! Przekonają się o tym uczestnicy warsztatów, które odbędą się w sobotę, 18 listopada. 

Kolejny tydzień rozpoczną rozmowy o ziołach - o ich tradycyjnym znaczeniu, mocach magicznych i tych prawdziwych, medycznych. We wtorek, 21 listopada, będzie można popijać pyszne ziołowe herbaty oraz skomponować swoją aromatyczną sól ziołową.

Filia 4 na Łazarzu zaprasza w środę, 22 listopada, na spotkanie z Tomaszem Pospiesznym, biografem noblistki, autorem książki "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce".

Kolejne spotkanie z cyklu strony fotografii odbędzie się 22 listopada. Gościnią będzie Weronika Wronecka. 

Statut Jana Łaskiego powstał dzięki uchwale Sejmu Radomskiego z 1505 r. i został opieczętowany przez króla Aleksandra, co czyni go pierwszym zatwierdzonym zbiorem praw dla Królestwa Polskiego. W Bibliotece Raczyńskich znajdują się cztery egzemplarze tego dzieła. Wykład oraz prezentację obiektów przeprowadzi 23 listopada Wojciech Graś z Działu Zbiorów Specjalnych.

W piątek, 24 listopada będzie okazja poznać wiele poznańskich ciekawostek. Opowie o nich Filip Czekała, autor książek "Miasto nie do Poznania", "Historie warte Poznania" i "PeWuKa. Cud nad Wartą".

Tego samego dnia, podczas spotkania Klubu Książki, lekturą będą "Historie cmentarne" - zbiór opowiadań Borisa Akunina i esejów Grigorija Czchartiszwiliego, czyli książka prezentująca dwa literackie wcielenia tego samego pisarza, znanego fanom kryminałów z cyklu o Fandorinie.

A gdyby tak ponownie odwiedzić chatkę Puchatka i sprawdzić, jak historia A.A. Milnego brzmiałby w gwarze wielkopolskiej? 25 listopada odbędzie się spotkanie z Juliuszem Kublem, autorem przekładu "na nasze", propagatorem gwary, pisarzem i twórcą postaci Starego Marycha. 

27 listopada odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Aleksandrowi Fredrze z okazji 230. rocznicy urodzin "Po kiego licha włóczyć się po obczyznach, gdy Polska jest na świecie". 

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z Maksem Cegielskim - dziennikarzem, pisarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym, animatorem kultury i podróżnikiem. Rozmowa potoczy się na temat najnowszej książki "Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem".

29 listopada seniorzy będą mieli okazję wyruszyć na zwiedzanie gmachu biblioteki z przewodnikiem. 

Listopadowe atrakcje w bibliotece zakończy Nocne Czytanie Klubu Książki u Raczyńskich. W Andrzejki uczestnicy spotkają się ze zwampiryzowanym Adamem Mickiewiczem, którego można znaleźć w powieści "Wypiór" Grzegorza Uzdańskiego.

PD