Lekcje w poznańskich parkach

Czym jest park i jakie zasady tam panują? Po co stawia się domki dla owadów i budki dla ptaków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na dzieci i młodzież podczas bezpłatnych zajęć oraz spacerów edukacyjnych, prowadzonych przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci i kobietę trzymającą domek dla owadów. - grafika artykułu
Spotkania dla dzieci realizowane są w terenie - w parkach i na skwerach lub na miejscu - w szkole, przedszkolu czy domu kultury/ fot. ZZM

Edukatorzy przyrodniczy ZZM czekają na przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i podopiecznych domów kultury. W zielonych lekcjach i spacerach edukacyjnych mogą brać udział grupy zorganizowane (25-30 osób). Wystarczy się tylko wcześniej zapisać i ustalić szczegóły.

Długość spotkań jest dostosowana do wieku uczestników. Te dla młodszych dzieci trwają 30-45 minut, dla starszych 1-1,5 godziny. Wiek brany jest też pod uwagę podczas planowania tematyki takich zajęć. 

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej rozmawiają z dziećmi o szeroko rozumianej faunie i florze, a także m.in. o roli parków czy panujących w nich zasadach. Najmłodsi dowiadują się też więcej o parkowej infrastrukturze - np. domkach dla owadów zapylających czy budkach lęgowych dla ptaków. Tym zwierzętom poświęconych jest wiele zielonych lekcji. 

Spotkania dla dzieci realizowane są w terenie - w parkach i na skwerach (popularne są zwłaszcza Cytadela czy park Sołacki) lub na miejscu - w szkole, przedszkolu czy domu kultury. Wszystko zależy od chęci i predyspozycji uczestników oraz od pogody. Zajęcia odbywają się bowiem przez cały rok, także zimą. Organizowane będą także w czasie wakacji, np. dla grup półkolonijnych.

Zapisy prowadzone są pod adresem e-mail: edukacjazzm@zzmpoznan.pl. Chętni do wzięcia udziału w zajęciach powinni podać w treści wiadomości: liczbę i wiek uczestników oraz preferowane miejsce wydarzenia (siedziba instytucji czy plener). Następnie wspólnie uzgodniony zostanie termin spotkania.  

AJ