Innowacyjne leczenie chorób serca u dzieci

Najmłodsi pacjenci w Poznańskiej Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego leczeni będą szybciej i mniej inwazyjnie. Szpital ten wprowadza do rutynowej praktyki małoinwazyjne zabiegi leczenia wad wrodzonych serca oraz nowoczesne zabiegi hybrydowe. Daje to szansę na mniej powikłań, a dzieci mogą szybciej wrócić do domu.

Galeria zdjęć z sali operacyjnej podczas zabiegu - grafika artykułu
Innowacyjne leczenie chorób serca u dzieci to szansa na mniej powikłań oraz szybszy powrót do domy, fot.Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego

Do przeprowadzenia zabiegu hybrydowego konieczne jest zaangażowanie wielu specjalistów, m.in. kardiologów dziecięcych, kardiochirurgów, elektrofizjologów, anestezjologów, wyspecjalizowanych pielęgniarek, elektroradiologów. W jednym miejscu skupiony jest zespół kilkunastu wysokiej klasy specjalistów. Skuteczne przeprowadzenie takich operacji wymaga nie tylko olbrzymiego doświadczenia, ale także doskonałej organizacji i współpracy całego zespołu. 

- Zabiegi hybrydowe stanowią innowacyjne podejście w leczeniu wad wrodzonych serca u dzieci. Łączą interwencyjne techniki kardiologiczne z kardiochirurgicznymi. Są one szczególnie przydatne w przypadku małych pacjentów ze skomplikowanymi wadami serca Pozwalają osiągnąć znacznie lepsze wyniki leczenia, minimalizując jednocześnie ryzyko dla dziecka - podkreśla prof. Waldemar Bobkowski, kierownik kliniki. - Zabiegi hybrydowe to znaczący krok naprzód w dziedzinie leczenia wad serca, przynoszący nadzieję nie tylko na szansę przeżycia, ale na poprawę jakości życia dzieci dotkniętych szczególnie złożonymi wadami serca - dodaje.

Kardiologia dziecięca w Poznaniu jest od lat jednym z wiodących ośrodków kardiologicznych w Polsce. Wprowadzenie tak trudnych zabiegów wymagało m.in. stworzenia doświadczonego zespołu kardiologów i kardiochirurgów dziecięcych. Zabiegi hybrydowe wykonuje się w salach wyposażonych w specjalistyczną aparaturę. Łączą w sobie blok operacyjny kardiochirurgiczny oraz pracownię kardiologii inwazyjnej. Dzięki temu, lekarze mogą skutecznie przeprowadzać skomplikowane procedury, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań. Ta zaawansowana technologia wymaga znacznych nakładów finansowych, ale przynosi istotne korzyści małym pacjentom. 

W ostatnim czasie poznańską klinikę opuściło kolejne dziecko, u którego z powodzeniem wszczepiono przezskórnie biologiczną zastawkę do serca bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Za pomocą cewnika wprowadza się do serca przezskórnie specjalne rusztowanie metalowe (stent), a następnie rozpręża się w tym miejscu zastawkę biologiczną. Przezskórne wszczepianie zastawek ma więcej korzyści niż zabiegi kardiochirurgiczne. Przede wszystkim jest to mniej inwazyjny zabieg i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań. Istotnie skraca się czas pobytu dziecka w szpitalu do 4-5 dni, szybszy jest powrót dzieci do normalnych aktywności życiowej po powrocie do domu. 

PD