Igrzyska w Paryżu - kiedy oglądać zawodników z poznańskich klubów?

Szermierka, kajakarstwo, żeglarstwo, lekkoatletyka oraz tenis - to dyscypliny, w których na Igrzyskach startują sportowcy, reprezentujący poznańskie kluby. Kiedy można śledzić ich walkę o medal? Najbliższa szansa już w najbliższy czwartek.

Na zdjeciu sportowcy pozujący do zdjęcia w urzędzie miasta - grafika artykułu
Sportowcy z poznańskich klubów będą walczyć o medale

Do tej pory sportowcy reprezentujący poznańskie kluby wywalczyli na Igrzyskach Olimpijskich 26 medali, w tym 3 podczas ostatnich w Tokio. Byli to Karolina Naja (srebro i brąz) oraz Tadeusz Michalik (brąz). Czy ten dorobek się powiększy? Każdy może śledzić zmagania olimpijczyków - poniżej harmonogram występów poznańskich sportowców w najważniejszej imprezie czterolecia.

Szermierka

Szermierze poznańskich klubów największe sukcesy odnoszą we florecie i właśnie w tej konkurencji w Paryżu jest aż 5 reprezentantów stolicy Wielkopolski - 4  kobiety i 1 mężczyzna. Troje z nich reprezentuje na co dzień KS AZS AWF Poznań (Martyna Jelińska, Martyna Synoradzka oraz Adrian Wojtkowiak), zaś dwie osoby KU AZS UAM Poznań (Hanna Łyczbińska oraz Julia Walczyk-Klimaszyk). Aż trzy zawodniczki mają już za sobą występy olimpijskie (Martyna Synoradzka w Londynie, Hanna Łyczbińska w Rio de Janeiro, a Martyna Jelińska w Tokio). Z niedawnych Mistrzostw Europy w Bazylei Polki wróciły z dwoma krążkami - brąz indywidualnie wywalczyła Julia Walczyk-Klimaszyk, zaś srebro -drużyna w całkowicie poznańskim składzie. 

  • Floret drużynowo kobiet (Walczyk-Klimaszyk, Łyczbińska, Jelińska, rez. Synoradzka) - 1.08 (czwartek)
  • Floret drużynowo mężczyzn (Wojtkowiak) - 4.08 (niedziela)

Kajakarstwo

Mocną dyscypliną reprezentacji Polski, która wielokrotnie dostarczała nam medali, jest kajakarstwo. O sile naszej kadry stanowią zawodnicy z poznańskich klubów, których jest czworo w tegorocznej reprezentacji. W tym gronie jest chociażby doświadczona Karolina Naja, która ma w swoim dorobku już cztery olimpijskie medale, a igrzyska w Paryżu są czwartymi w jej karierze. W Tokio zdobyła srebro i brąz. Bardzo dobry 2023 rok ma za sobą też Martyna Klatt, która w Duisburgu wywalczyła wówczas złoty i srebrny medal w konkurencjach K2 na 200 i 500 metrów. Międzynarodowe sukcesy mają również na koncie Jakub Stepun oraz Katarzyna Szperkiewicz.

  • K2 500 m mężczyzn (Jakub Stepun) - 6.08 eliminacje, 9.08 finały
  • K1 500 m kobiet (Martyna Klatt) - 7.08 eliminacje, 10.08 finały
  • K2 500 m kobiet (Karolina Naja) - 6.08 eliminacje, 9.08 finały
  • K2 500 m kobiet (Martyna Klatt) - 6.08 eliminacje, 9.08 finały
  • K4 500 m kobiet Karolina Naja) - 6.08 eliminacje, 8.08 finały
  • C1 200 m kobiet (Katarzyna Szperkiewicz) - 8.08 eliminacje, 10.08 finały

Żeglarstwo

Sporą grupę uczestników Igrzysk Olimpijskich w Paryżu spośród zawodników poznańskich klubów tworzą żeglarze zrzeszeni w OŚ AZS Poznań, do których należą Julia Damasiewicz, Sandra Jankowiak, Szymon Wierzbicki i Maksymilian Żakowski. Julia Damasiewicz jest młodą, niespełna 20-letnią zawodniczką, która ma na koncie medale juniorskich i młodzieżowych czempionatów w skali europejskiej i światowej, a także podia Pucharu Świata. W tej samej klasie, w Formule Kite startuje również Maksymilian Żakowski. W ramach 49er FX (Skiff), wystartują też Sandra Jankowiak i Szymon Wierzbicki, z tą różnicą, że 32-letni zawodnik ma na koncie tytuł wicemistrza Europy. Żeglarstwo będzie rozgrywane w Paryżu od 27 lipca do 8 sierpnia.

  • Formula Kite mężczyzn (Maksymilian Żakowski) - 4.08 - 8.08 (finały 8.08)
  • Formula Kite kobiet (Julia Damasiewicz) - 4.08 - 8.08 (finały 8.08)
  • Skiff mężczyzn (Szymon Wierzbicki) - 28.07 - 1.08 (finały 1.08)
  • Skiff kobiet (Sandra Jankowiak) - 28.07 - 1.08 (finały 1.08)

Lekkoatletyka

Bardzo liczną grupę polskich olimpijczyków stanowią lekkoatleci, dlatego też nie może dziwić, że wśród nich są reprezentanci poznańskich klubów - Alicja Konieczek, Paweł Fajdek oraz Daniel Sołtysiak. Pierwsza dwójka wywalczyła awans na podstawie minimum uzyskanego jeszcze w 2023 roku, zaś Daniel Sołtysiak pojechał do Paryża jako członek sztafety 4x400 metrów i potencjalnie sztafety mieszanej na tym samym dystansie. Alicja Konieczek w tym roku ponownie poprawiła rekord życiowy i zbliżyła się do rekordu Polski na 3000 m z przeszkodami. 

Większe oczekiwania można mieć wobec 5-krotnego mistrza świata i medalisty z Tokio - Pawła Fajdka, który z pewnością pojechał do Paryża, aby powalczyć o miejsce na podium w rzucie młotem. Jednym z jego rywali będzie rodak, Wojciech Nowicki, a w zeszłym roku do grona konkurentów dołączył Kanadyjczyk Ethan Katzberg, który zdecydowanie przewodzi listom światowym. Najlepszy sezon w karierze ma Daniel Sołtysiak, który przez pewien czas był najlepszy w kraju na 400 metrów, a na Mistrzostwach Polski zajął ostatecznie 4. miejsce. Biorąc pod uwagę wielkie tradycje polskiej sztafety, z pewnością można liczyć na walkę najpierw o awans do finału, a potem o czołowe miejsca drużyny, w której prawdopodobnie wystąpi biegacz poznańskiego klubu. Może on także znaleźć się w składzie sztafety mieszanej 4x400 metrów.

  • Bieg na 3000 m z przeszkodami kobiet (Alicja Konieczek) - 4.08 eliminacje, 6.08 finał
  • Rzut młotem mężczyzn (Paweł Fajdek) - 2.08 eliminacje, 4.08 finał
  • Sztafeta 4x400 m mężczyzn (Daniel Sołtysiak) - 9.08 eliminacje, 10.08 finał
  • Sztafeta 4x400 m mieszana (Daniel Sołtysiak) - 2.08 eliminacje, 3.08 finał

Także wśród uczestników turnieju tenisowego mamy jedną poznańską reprezentantkę - Magdę Linette z OŚ AZS Poznań. Rok temu Linette odniosła życiowy sukces, docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. W tym sezonie gra w turniejach WTA ze zmiennym szczęściem, a w Paryżu wystąpiła zarówno w singlu, jak i w deblu z Alicją Rosolską. 

WS/AW