Fifne wierzby - nowy pomnik przyrody w Poznaniu

Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera, została ustanowiona pomnikiem przyrody - taką decyzję podjęli radni podczas wtorkowej sesji. 

Infografika ze zdjęciem drzew - grafika artykułu
Pomniki przyrody ustanawia się, by ochronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe

Nowy pomnik przyrody to 18 drzew z gatunku wierzba biała, które rosną na Górczynie, przy ul. Wrońskiego/Krauthofera w Poznaniu. Najniższe z drzew ma 9 metrów, najwyższe - 23. To duże i cenne rośliny, często wielopniowe, w stadium degeneracji, stanowiące mikrosiedliska dla zasiedlających je bezkręgowców i ptaków. 

Dziesięć z nich ma obwód od 315-530 cm. Pozostałe mają mniejsze obwody (powyżej 250 cm na wysokości 5 cm), a cztery z nich są wielopniowe. Dodatkowo jedna z wierzb prawdopodobnie jest drzewem żywicielskim dla pachnicy dębowej - owada objętego całkowitą ochroną. Wszystkie 18 drzew, z uwagi na swój wiek oraz walory przyrodnicze, stanowią mikrosiedliska zarówno dla gatunków bezkręgowców, jak i dla kręgowców, głównie ptaków.

Łęgi wierzbowe i ich pozostałości należą do tzw. siedlisk priorytetowych, czyli takich, które zagrożone są zanikiem. Mają wysoką wartość przyrodniczą, wpływają też na retencję wód i funkcjonowanie korytarzy ekologicznych sieci hydrograficznej. 

Pomniki przyrody ustanawia się, by ochronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należy obowiązkowo monitorować ich stan zdrowotny oraz cięcia awaryjne. Pomników przyrody nie można niszczyć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną drzewa. 

Dąb Krzysztof pod ochroną

Pomnikiem przyrody jest również dąb Krzysztof, drzewo rosnące przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego. Choć roślina jest pod ochroną, nadal trzeba wykonać przy niej zabiegi pielęgnacyjne - w taki sposób, by zachować naturalny pokrój, ale równocześnie zapewnić bezpieczeństwo poznaniakom i poznaniankom. 

To oznacza, że trzeba np. przyciąć nieco koronę drzewa, żeby usunąć jej suche części. Jeden z konarów ma pęknięcie, które się zabliźnia - ale nadal konieczne jest zastosowanie wiązania przy pomocy specjalnie certyfikowanych lin. Te zabiegi są bardzo ważne, ponieważ dąb stoi na skwerze w pobliżu placu zabaw. Zapewnienie bezpieczeństwa bawiącym się na nim dzieciom oraz ich opiekunom jest priorytetowe. 

Wszystkie zabiegi będą przeprowadzone pod nadzorem przyrodnicznym, w tym dendrologicznym oraz ornitologicznym. 

Dąb Krzysztof to drzewo o regularnej koronie, w wieku około 250-300 lat i 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), posiada duże wartości estetyczne. Stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. Drzewa pomnikowe, szczególnie w dużych miastach, stanowią wartość dodaną; są cennym świadkiem historii i dziedzictwem przyrodniczym. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodniczą i zdrowotną.

AW