Veolia Energia Polska, Veolia Energia Poznań oraz Innargi podpisały w urzędzie miasta list intencyjny, dotyczący możliwości wykorzystania w stolicy Wielkopolski ciepła geotermalnego. To kolejny krok, by poprawić efektywność energetyczną w ekologiczny sposób. 

Poznań otoczony jest lasami, co sprawia, że mieszkańcy mają bliski kontakt z naturą i na swojej drodze spotkać mogą dzikie zwierzęta. Jakie osobniki najczęściej odwiedzają miasto, jak się zachować widząc np. dzika, a także o wyzwaniach, przed którymi stoi zielona stolica Wielkopolski, opowiada kolejny odcinek podcastu "Zielonego Blubrania". Gościem jest Łukasz Polakowski z Zakładu Lasów Poznańskich.

W sobotę, 4 lutego, odbędzie się pierwszy w tym roku spacer przyrodniczy - tym razem uczestnicy wybiorą się na tereny i najbliższe okolice użytku ekologicznego Bogdanka II. Tematyka przechadzki nawiązywać będzie do Światowego Dnia Mokradeł.

Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny. Poznań zyska nowoczesny obiekt sportowy i koncertowy o większej pojemności. To umożliwi organizację międzynarodowych rozgrywek i występy światowych gwiazd. Przetarg na realizację tego przedsięwzięcia Grupa MTP ogłosiła 1 lutego.

Długo wyczekiwany bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej nabiera kształtów. W najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, które umożliwią kontynuację prac. Na fragmencie ul. Grunwaldzkiej obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w stronę Plewisk, dla zmierzających do Poznania wprowadzony zostanie objazd.

W całym województwie ruszyły ferie zimowe - co zrobić, by były bezpieczne? Poznańscy policjanci podpowiadają: warto sprawdzić stan techniczny autokarów, którymi dzieci jadą na wypoczynek i upewnić się, że organizator wycieczki jest wiarygodny. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. 

Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost i Allegro. - Ustawianie automatów w strefie ochrony konserwatorskiej wymaga uzyskania pozwolenia i zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury. Te urządzenia ich nie miały - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Trwa przebudowa ulic w rejonie pl. Wolności i Okrąglaka. Z 3 na 4 lutego nastąpią zmiany w ruchu pieszym i drogowym w tym rejonie. W noce z 30 na 31 stycznia oraz z 31 stycznia na 1 lutego prowadzone będą także prace w okolicy Okrąglaka, polegające na przebudowie sieci teletechnicznych i energetycznych.

Coraz bliżej inwestycji poprawiającej warunki nauki uczniów Szkoły Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie. Budynek zostanie przebudowany. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Trwają rozmowy Zarządu Dróg Miejskich z radami osiedli. W planach na 2023 jest m.in. posadzenie 40 drzew na Starym Mieście, remonty chodników na ulicach Grobla  i Wyspiańskiego, wyznaczenie przejść dla pieszych na ulicach Chocimskiej oraz Wilanowskiej, a także montaż spowalniaczy przy szkole na ul. Łozowej.

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania trafiła w tym roku do siostry Józefy Krupy. To elżbietanka, która wraz z innymi siostrami ze zgromadzenia od lat pomaga osobom w kryzysie bezdomności i wszystkim potrzebującym w jadłodajni przy ul. Łąkowej.

Poznaniacy i poznanianki, jak co roku, hojnie wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W największych poznańskich sztabach - Ławica i na Politechnice Poznańskiej - do godz. 21:00 łącznie udało się zebrać niemal 700 tys. zł. Wciąż trwa liczenie datków z puszek. Można jeszcze brać udział w aukcjach internetowych. W tym roku celem zbiórki jest walka z sepsą.

W niedzielę, 29 stycznia, o godz. 11:00 z Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartuje 17. edycja biegu "Policz się z cukrzycą". Impreza organizowana jest w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem 31. Finału WOŚP, w którym zagra również Miasto Poznań i Zarząd Dróg Miejskich. Wspierając Orkiestrę, można zdobyć unikatowe tablice, znane z poznańskich dróg i skwerów.

Najbliższa niedziela, 29 stycznia, będzie tzw. niedzielą handlową. To pierwszy z siedmiu takich dni w 2023 roku. Część autobusów dojeżdżać będzie do centrów i placówek handlowych.

Nadchodzący weekend upłynie przede wszystkim pod znakiem 31. Finału WOŚP. Związane z nim atrakcje będą miały miejsce m.in. na MTP czy w hali AWF. Ponadto zadowoleni mogą być fani kinematografii, ponieważ odbędą się pokazy przedpremierowe nagradzanych na światowych festiwalach produkcji, a w kinie Muza trwa Tydzień Filmu Niemieckiego.

W 2023 roku wznowione zostają spotkania z przedstawicielami Miejskiej Rady Seniorów w Centrum Inicjatyw Senioralnych. Pierwsze z nich odbędzie się już 2 lutego. Trwają również dyżury policjantów, którzy podpowiadają starszym poznaniakom i poznaniankom, jak ustrzec się przed oszustami. 

W piątek, 27 stycznia, po dokładnie 70 dniach przerwy do zmagań powrócą drużyny PKO BP Ekstraklasy, a wśród nich dwa poznańskie zespoły - Lech oraz Warta. Kolejorz zmagania rozpocznie już w piątek o 20:30, Zieloni przystąpią do gry w sobotę o 15:00.

Drzewa stanowią schronienie oraz pożywienie dla wielu organizmów żywych. Z wiekiem nabierają wielu cech niespotykanych w młodszych drzewostanach. Stare drzewa służyć mogą także po koniecznej ze względów bezpieczeństwa wycince. 

28 stycznia na placu Kolegiackim odbędzie się przysięga 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W związku z tym tego dnia oraz w piątek, 27 stycznia, zmieni się organizacja ruchu w rejonie placu. 

Neuroradiolodzy z Oddziału Neurochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu przeprowadzili u dwóch osób skomplikowane operacje naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Wykorzystali innowacyjną metodę leczenia, nie otwierając przy tym czaszki pacjenta. Pomagał im jeden z najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

W niedzielę, 29 stycznia, odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji na poznańskie torowiska wyjadą historyczne tramwaje MPK Poznań (H+ND, N+ND, 102N i 102Na). Aby nimi podróżować nie trzeba kupować biletu - wystarczy wesprzeć WOŚP, wrzucając darowizny do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach.

Urodzona w Poznaniu tenisistka przegrała z Aryną Sabalenką w półfinale Australian Open, jednego z czterech najważniejszych turniejów tenisowych na świecie. Pomimo porażki, jest to największy sukces w jej dotychczasowej karierze.

Podczas ferii zimowych (od 30 stycznia do 10 lutego) wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji autobusowej. Zawieszone tymczasowo będą kursy szkolne - autobusy nie będą dojeżdżać do placówek oświatowych. Ponadto od 30 stycznia zmieniona zostanie tzw. międzyszczytowa częstotliwość kursowania części tramwajów.

Rozpoczęta pod koniec października ubiegłego roku przebudowa ul. Kolejowej jest coraz bardziej zaawansowana. Roboty, które koncentrują się obecnie na odcinku od ul. Gąsiorowskich do ul. Calliera, z biegiem czasu będą przesuwać się w kierunku ul. Klaudyny Potockiej. 

Od stycznia trwa nabór do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis. Podpisane zostały już pierwsze umowy. Warto szybko złożyć dokumenty - w 2023 i 2024 roku można dostać największe dofinansowanie. To także ostatni dzwonek na uniknięcie kar. 

Liczba wyników na stronie
30