43. rocznica Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności. Tego dnia 43 lata temu - w 1980 roku - podpisano porozumienia sierpniowe. W imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski kwiaty pod pomnikiem na placu Mickiewicza złożyli Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Galeria zdjęć z obchodów 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych - grafika artykułu
Z okazji 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych złożono w Poznaniu kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 56

Najpierw odbyła się msza w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry po czym nastąpił przemarsz z pocztami sztandarowymi. Pochód przeszedł na plac Mickiewicza. Pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. wspólną wiązankę kwiatów złożyli m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta,  

W 1980 roku rząd PRL zawarł cztery porozumienia z komitetami strajkowymi. Porozumienie, które 31 sierpnia podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, pozwoliło m.in. na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność" i zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej. Było też zapowiedzią końca komunistycznych rządów w Polsce. 

W 2005 roku dla uczczenia podpisania porozumień sierpniowych ustanowiono Dzień Solidarności i Wolności - to polskie święto państwowe po raz pierwszy obchodzone było w 25. rocznicę wydarzeń w Gdańsku.