Projekty
- Współpraca z Fundacją In_Spire
Dzięki współpracy zawartej z Fundacją prace nad CityLabem nabierają rozpędu. Wspólnie tworzymy nowoczesne miasto! Przeczytaj więcej: Poznań CityLab we współpracy z Fundacją In_Spire - Aktualności | Smart City Poznań - Aplikacja i Inteligentne Rozwiązania dla Miasta | Poznan.pl (www.poznan.pl)
- Współpraca z Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny oraz wspomniana już Fundacja In_Spire. W Poznań CityLab opracowywane będą rozwiązania wspierające procesy administracyjne oraz dostarczające mieszkańcom nowoczesnych usług cyfrowych. W CityLab realizowane będą przedsięwzięcia, takie jak laboratorium innowacji, które zaoferuje wsparcie we wprowadzaniu i pilotowaniu projektów cyfrowych, a także w którym rozwijane będą szeroko dostępne narzędzia. Przeczytaj więcej: Poznań rozwija sztuczną inteligencję
- Uniwersytet Sukcesu
Jako Partner V edycji Uniwersytetu Sukcesu i razem z organizatorem tego programu, Fundacją Digital University, przygotowujemy młode kobiety do podjęcia pierwszej pracy w branży IT!
To program skierowany do kobiet w wieku 18-25 lat, mających trudną sytuację życiową i materialną, która uniemożliwia studiowanie lub udział w płatnych kursach specjalistycznych. W ramach rocznego programu młode kobiety przygotowują się do podjęcia pierwszej pracy w rozwojowej branży IT.
Program stypendialny obejmuje: kursy programowania i UX, spotkania z doradcami HR i mentorami, płatne staże, a także tygodniowe warsztaty motywacyjno-rozwojowe w jednym z trzech miast: Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Więcej informacji o programie: https://uniwersytetsukcesu.com/
- Platforma Otwartych Danych
Platforma będzie cyfrową przestrzenią współpracy i interakcji władz miasta, mieszkańców, biznesu, nauki, która pozwoli na zarządzanie ogromnymi zbiorami danych, którymi operuje Miasto i zapewni narzędzia pozwalające na ich prezentację w wieloraki sposób.
Zespół Smart City skupił się na opracowaniu koncepcji Platformy Otwartych Danych, stworzeniu makiet dla portalu, analizie dostępnych danych i budowie platformy. Bieżące zadania obejmują przeprowadzenie inwentaryzacji danych (sposobu ich gromadzenia, udostępniania ich, zarządzania nimi) w Urzędzie Miasta Poznania oraz miejskich jednostkach organizacyjnych.
- RozwijAI się - Laboratorium kompetencji cyfrowych
Projekt ma na celu edukację cyfrową i wzmocnienie kompetencji przyszłości urzędników. Dostarczy urzędnikom miejskim nowych umiejętności menadżerskich, kreatywności, zdolności rozwiązywania problemów, a także narzędzi niezbędnych do skutecznego zarządzania i wprowadzania innowacji odpowiadających potrzebom społeczności lokalnej.
Szkolenia zaplanowane są na okres od stycznia do końca czerwca 2024 roku. Ich zadaniem będzie zapoznanie uczestników z wykorzystaniem darmowych narzędzi czy generative AI w codziennej pracy co pozwoli na efektywne i legalne usprawnienie pracy. Na szkoleniach omawiane będą także tematy z zakresu Design Thinking, User Experience, ogólnej analizy danych, Agile, Scrum czy Kanban.
- Toolbox bee smart city
Wprowadzenie nowego narzędzia- toolboxa bee smart city pozwoli usprawnić pracę Poznań CityLab, skupiając pracę zespołu wokół wykonywania zadań i przejrzystego kierowania projektami CityLabu zamiast skupiania się na piętrzącej się komunikacji mailowej.
Toolbox bee smart city usprawnia komunikację w zespole udostępniając jego członkom panel, w którym można efektywnie przeglądać i modyfikować informacje o bieżących projektach w tym: kto należy do grupy zadaniowej, jakie zadania zostały wyznaczone czy jaki jest postęp w ich wykonaniu.
- Punkty mikromobilności
Dzięki współpracy wielu wydziałów UMP, jednostek miejskich oraz operatorów firm hulajnogowych, powstają punkty elektromobilnościHop&Go- miejsca przeznaczone m.in. do zwrotu hulajnóg elektrycznych.
Rozpoczęło się w 2021 r. od warsztatów "Hulaj przepisowo", które promowały bezpieczną mikromobilność w przestrzeni miejskiej. Udział w warsztatach brali mieszkańcy Poznania.
W kolejnych etapach dzięki zaangażowaniu ZDM, a także dostarczeniu odpowiednich danych przez operatorów hulajnóg, wyznaczono prawie 300 punktów. W I kwartale 2024 r. wejdą zmiany i chcąc pozostawić hulajnogę na obszarze objętym strefą płatnego parkowania użytkownicy będą zobowiązani do korzystania z punktów Hop&Go.
- 100 inteligentnych miast
Miasto Poznań zostało po raz drugi wybrane do kolejnej edycji Programu 100 inteligentnych Miast organizowanego przez Komisję Europejską. Projekt koordynowany jest przez Poznań CityLab i wspierany jest przez inne wydziały UMP lub jednostki miejskie w zależności od danego projektu.
W tej edycji nacisk położony został na rozwój Local Green Deals (Lokalnych Zielonych Ładów) oraz cyfryzacji, co wpisuje się również w cele rozwoju Miasta Poznania oraz model Smart City Poznań.
Więcej o projekcie - | Intelligent Cities Challenge
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej
- Aktualnie wyświetlana strona - Projekty
- Partnerzy
- Ścieżki innowacji
- Zespół
- Ścianka innowacji
- Circular Library Network
- Fauthweg - Smart City lighting
- Karos Mobility
- Øbro-Hallen
- Dubai Urban Design Platform