Obszary Smart City
Nad modelem smart city Poznań pracowaliśmy w interdyscyplinarnym zespole. Przeprowadziliśmy gruntowną analizę aktualnie realizowanych i planowanych w Poznaniu projektów i wybraliśmy te, które spełniają kryteria smart city, czyli są integrujące, innowacyjne, łączące i zaawansowane technologicznie.
Poznański model smart city charakteryzuje jakość, szeroko rozumiana oszczędność (m.in. czasu, energii, miejsca) i pragmatyka. Interesują nas głównie rozwiązania uniwersalne, pomysły, z których mogą korzystać wszystkie grupy społeczne. Stawiamy na integrację i łatwość dostępu. Wyodrębniliśmy sześć przenikających się obszarów:
JAKOŚĆ ŻYCIA - Smart Living
ŚRODOWISKO - Smart Environment
GOSPODARKA - Smart Economy
SPOŁECZNOŚĆ - Smart Community
MOBILNOŚĆ - Smart Mobility
CYFROWE MIASTO - Smart Digital City
Do każdego z obszarów przypisaliśmy zakresy działań i określiliśmy cele, zgodne z założeniami zawartymi w Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Wdrażane projekty smart city Poznań będą monitorowane. W tym celu powstaje internetowa platforma z danymi, dzięki której możliwe będzie ciągłe prezentowanie wskaźników, dynamiki i efektywności wprowadzanych rozwiązań.
Metodyka Agile w Urzędzie Miasta Poznania
Agile to sposób myślenia o zarządzaniu złożonymi przedsięwzięciami, od konkretnych projektów po całe organizacje. To ścisła i partnerska współpraca stron, iteracyjny i przyrostowy sposób dostarczania rezultatów oraz otwartość na zmiany, poprzez elastyczną adaptację do zmieniających się okoliczności. W Urzędzie Miasta Poznania wdraża się metodykę Agile szczególnie jako model realizacji projektów informatycznych. Metodyka pozwala na iteracyjną realizację projektów i bardziej efektywną realizację zadań niż w tradycyjnym modelu.
test
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej
- Idea
- Aktualnie wyświetlana strona - Obszary Smart City
- Kryteria projektów smart
- Kontakt
- Poznań CityLab
- Fundacja In_Spire