Uniwersytet Sukcesu po raz kolejny w Poznaniu!

Za nami inauguracja 6. edycji Uniwersytetu Sukcesu organizowanego przez Fundację Digital University. Program wspiera młode kobiety z nieuprzywilejowanych środowisk w wejściu na rynek pracy. Odpowiada on na przyszłe wyzwania zawodowe, dlatego w tym roku oferta została wzbogacona o wiedzę dot. sztucznej inteligencji. Program ma na celu przybliżyć uczestniczki do podjęcia kariery w branży technologicznej. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, odbyła się m.in. w Poznaniu, przy zaangażowaniu Smart City Poznań, Invest in Poznań, Beyond.pl oraz Grupy Żabka. Prezydent Miasta Poznania objął wydarzenie Patronatem Honorowym.

Na zdjęciu widać liczną grup, głównie uśmiechających się kobiet - grafika artykułu
Inauguracja kolejnej edycji Uniwersytetu Sukcesu odbyła się w Poznaniu

Wyzwania, które stają się szansami

Uniwersytet Sukcesu to największy program stypendialny dla kobiet, który skierowany jest przede wszystkim dla osób z mniejszych ośrodków i rodzin o niskich dochodach. Celem projektu jest kompleksowe przygotowanie na wyzwania zawodowe. Uczestniczki rozpoczynając od lipcowych zjazdów, przez półtora roku będą mogły korzystać z różnorodnych szkoleń budujących kompetencje przyszłości, doradztwa HR, które pozwoli im zaznajomić się z tajnikami procesów rekrutacyjnych, mentoring wspierający je w wyborze i realizacji profesjonalnego kursu z analityki danych czy zarządzania projektami w IT. Ma to stanowić czynnik umożliwiający stypendystkom możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji bądź pozwolić na zdobycie kompetencji do wykonywania zawodów przyszłości, czyli takich które na rynku pojawią się dopiero za jakiś czas.

- Od sześciu lat obserwuję, jak dzięki programowi, te najpierw niepewne swoich możliwości młode kobiety, zyskują siłę i wiarę w siebie. Na ich sukces, ale też programu, składają się dwa czynniki. Po pierwsze pracowitość stypendystek, a po drugie kompleksowość oferty z jakiej mają okazję skorzystać. Wspieramy ich na każdym etapie. Od wsparcia w poznaniu siebie i swoich mocnych stron, pozyskanie umiejętności związanych z udziałem w rekrutacjach, aż po typowo branżową wiedzę z obszaru IT, kończąc na budowaniu niezbędnych kompetencji przyszłości. Program daje dużo, ale wymaga równie wiele - mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Umiejętność wykorzystania AI kluczem do sukcesu

Badania oraz raport Work Trend Index 2024, przeprowadzone przez Microsoft i LinkedIn, wskazują, że 75% pracowników i pracowniczek umysłowych na całym świecie zmagających się z tempem i ilością pracy, korzysta z dostępnych narzędzi sztucznej inteligencji, a 71% badanych liderek i liderów twierdzi, że korzystniejsze z ich perspektywy jest zatrudnienie mniej doświadczonej osoby, kosztem bardziej doświadczonego kandydata lub kandydatki, niekorzystających z innowacyjnych narzędzi. Pojawia się zatem duża możliwość dla początkujących na rynku pracy kobiet, w nadal zdominowanej przez mężczyzn branży.  

Remedium na to jest inicjatywa Uniwersytetu Sukcesu. Organizatorzy są świadomi możliwości, jakie daje AI i w jaki sposób warto je wykorzystywać, stąd włączenie do agendy warsztatów motywacyjno-rozwojowych szkolenia z tego zakresu oraz kurs uzupełniający o AI, który może przerodzić się w główną ścieżkę rozwoju stypendystek.  

Rozpoznane wyzwania pokazują, że przyszły sukces na rynku pracy będzie zależał od zdolności do nieustającego rozwoju wachlarza kompetencji, pozwalających na elastyczne dostosowywania się do różnorodnych i zmieniających się ról.

Warsztaty w trzech miastach

Warsztaty motywacyjno-rozwojowe zorganizowane zostały również w Warszawie i Krakowie. Przez kolejnych kilka miesięcy uczestniczki będą pracować indywidualnie ze swoimi doradcami HR i mentorami. Początkiem 2025 roku rozpoczną kursy, które zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu.

Kilka słów o Uniwersytecie Sukcesu:

Uniwersytet Sukcesu to program przygotowany i realizowany przez Fundację Digital University od 2019 roku. Powstał, aby umożliwić karierę w IT tym kobietom, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na studia czy kursy programistyczne. Skorzystały z niego 374 kobiety, a kolejne 38 zaczyna właśnie swoją przygodę. Pracownicy IT potrzebni są we wszystkich branżach, dlatego też absolwentki programu pracują w różnych obszarach: od działów cyberbezpieczeństwa w dużych bankach zaczynając, poprzez retail, organizacje społeczne, domy mediowe i branżę hotelową, a na gamingu kończąc. Wiele z nich zdecydowało się na studia technologiczne.

Więcej o Uniwersytecie Sukcesu:

Strona internetowa Uniwersytetu Sukcesu

Instagram Uniwersytetu Sukcesu

MR