Stolica Wielkopolski z nagrodą Smart City

Poznań zwyciężył w kategorii inteligentnych miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Stolicę Wielkopolski doceniono za sukcesywnie wdrażany Poznański Model Smart City. Wręczenie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali Smart City Forum we Wrocławiu.

Galeria zdjęć przedstawia galę rozdania nagród "Smart City Awards". - grafika artykułu
Stolica Wielkopolski z nagrodą Smart City

Celem "Smart City Awards" jest popularyzacja osób i przedsięwzięć, które przyczyniają się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej.

- Dążymy do tego, by Poznań był miastem zrównoważonym, bezpiecznym, stabilnym oraz dostępnym dla każdego. Środkiem do tego celu są rozwiązania z obszaru smart city, które od lat rozwijamy. Statuetka "Smart City Awards" jest dowodem na to, że nasze działania przynoszą efekty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Kapituła konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży, przyznała nagrody w siedmiu kategoriach. Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców. Nagrodę odebrał Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.

Przykładem projektu z obszaru inteligentnych miast jest aplikacja Smart City Poznań, której filarem jest komunikacja z mieszkańcami. Użytkownicy zgłaszają dzięki niej sprawy, którymi powinny zająć się służby, otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami, mogą sprawdzić interesujące wydarzenia kulturalne czy umówić wizytę w urzędzie. 

Mieszkańcy poprzez aplikację mogą również połączyć się z miejską infolinią wykorzystującą innowacyjne technologie i rozwiązania AI - chatboty i voiceboty, wspierające w zarezerwowaniu wizyty czy uzyskaniu odpowiedzi na mniej skomplikowane tematy urzędowe, bez konieczności rozmowy z konsultantem.

Ponadto podczas Smart City Forum, które jest najważniejszym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast, Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa zaprezentował system ID.Poznań pozwalający mieszkankom i mieszkańcom Poznania na poświadczenie statusu podatnika miejskiego, a także login SSO (sposób na bezpieczne logowanie się do różnych aplikacji za pomocą jednej nazwy użytkownika i hasła) do wybranych e-usług. System ten dzięki integracji z systemem PEKA pozwala także od niedawna potwierdzić uprawnienia do ulg komunikacyjnych bez konieczności przychodzenia do Punktów Obsługi Klienta. 

W ostatnim czasie Urząd Miasta Poznania wyróżniony został także za inne innowacyjne rozwiązania, jak nagroda "Skrzydła IT w Administracji" w kategorii "Narzędzia do komunikacji z obywatelami" za projekt Biura Poznań Kontakt - "Voiceboty w służbie mieszkańcom Poznania" oraz wyróżnienie w konkursie "Innowacyjny Samorząd" za poznański "Internetowy Asystent Radnego Osiedlowego".

JZ