Smart City Open Data - wyszukiwarka indywidualnych tablic rejestracyjnych

P0 BABCI, P0 WUJKU czy P0 MOC? Możliwości rejestracji indywidualnych tablic pojazdu samochodowego jest wiele. Codziennie w Urzędzie Miasta Poznania przybywają kolejne tablice
z nazwami wymyślonymi przez właściciela pojazdu. Z nowym rozwiązaniem, udostępnionym na stronie internetowej Miasta Poznań, wyszukanie odpowiedniej nazwy tablicy jest znacznie szybsze
i łatwiejsze.

klawiatura komputera - grafika artykułu
Tablice indywidualne - wyszukiwarka dostępności wyróżnika, fot. pixabay.com

Na umieszczenie wymarzonej indywidualnej nazwy na tablicy rejestracyjnej jest wielu chętnych kierowców. Każdą nazwę z wybranym wyróżnikiem województwa (P0-P9) można wykorzystać jednokrotnie, a zainteresowanych umieszczeniem identycznego napisu na samochodzie bywa wielu, najczęściej z własnym imieniem lub nazwą firmy. Do tej pory dostępność wymarzonej nazwy trzeba było sprawdzić dzwoniąc do Urzędu, pisząc pismo lub osobiście odwiedzając Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w Poznaniu lub starostwo na terenie województwa wielkopolskiego. Teraz sprawdzenie dostępności tablicy indywidualnej można wykonać korzystając z wyszukiwarki tablic indywidualnych udostępnionej na stronie Miasta Poznania.

Z rozwiązania może skorzystać każdy zainteresowany zarejestrowaniem pojazdu samochodowego na terenie Wielkopolski. Instrukcja obsługi wyszukiwarki, w tym opis dopuszczalnych wariantów w nazwie tablicy, jest zamieszczona na powyższej stronie internetowej.

Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie dostępności wybranej nazwy lub wybrania innej spośród propozycji wymienionych w wynikach wyszukiwania. Dane są przeszukiwane w czasie rzeczywistym, co daje pewność, że w danej chwili nazwa rejestracyjna jest dostępna. Trzeba jednak wiedzieć, że weryfikacja dostępności nie jest powiązana z rezerwacją nazwy. Po otrzymaniu pozytywnej informacji, warto od razu udać się do urzędu lub starostwa i złożyć wniosek o rejestrację.

Wyszukiwarka jest pierwszym tego typu rozwiązaniem, które korzysta bezpośrednio z dostępu do systemu informatycznego wykorzystywanego w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Autorem rozwiązania są pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Urzędu Miasta Poznania. Wykonawcy będą kontynuować prace nad rozwojem narzędzia, które pozwoli na zwiększenie zakresu funkcjonalnego rozwiązania. To kolejny projekt, obok lokalizacji pojazdów komunikacji publicznej czy wolnych miejsc na wybranych parkingach, związany z otwieraniem dostępu do danych realizowany przez Miasto Poznań.