Przedstawiciele Smart City z delegacją w Brukseli

Przedstawiciele Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Miasta Poznania, Dyrektor Michał Łakomski oraz Olga Dzieciątkowska uczestniczyli w dniach 23-24.11.2023 r. w Intelligent Cities Strategy City Lab (Strategy Conference - Konferencja Strategiczna), która odbyła się w Brukseli.

Zdjęcie przedstawia wyświetlony slajd multimedialnymi z osobami, które wystąpiły na konferencji - grafika artykułu
Konferencja obfitowała w sesje publiczne oraz plenarne i robocze społeczności ICC z udziałem władz miast europejskich

Pierwszego dnia konferencji miały miejsce sesje publiczne oraz plenarne i robocze społeczności ICC, a  godziny wieczorne uczestniczki i uczestnicy spędzili na networkingu. Drugi, a zarazem ostatni dzień poświęcony był interaktywnym warsztatom oraz sesjom networkingowym, które umożliwiły interesariuszom ICC spotkania. Ich głównym celem było zaprezentowanie i usprawnienie strategii i planów działania swoich miast, a także wymianę pomysłów, niejednokrotnie przeradzającą się w burzę mózgów, przyczyniającą się do uruchomienia partnerstw Lokalnego Zielonego Ładu (Local Green Deals).

Konferencja Strategiczna była pierwszym wydarzeniem w ramach programu Intelligent Cities Challenge (edycja 2022-2025). Jest to druga i kolejna edycja, do której należy Miasto Poznań. Wydarzenie gromadzi około 200 liderów miast i interesariuszy biznesowych i biznesu z głównych i mentorskich miast ICC, ekspertów ds. rozwoju miast i transformacji, dostawców zielonych i cyfrowych rozwiązań technologicznych, naukowców i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Wszyscy wyżej wymienieni tworzą społeczność ICC.

Do celów ICC Strategy City Lab zalicza się przedstawienie aktualnych wyzwań i wydarzeń w UE oraz potwierdzenie zaangażowania UE we współpracę z lokalnymi partnerami w zakresie Zielonego Ładu i planu przemysłowego UE na rzecz Zielonego Ładu. Ponadto społeczność zwraca uwagę na ocenę aktualnego stanu miejskich strategii LGD (Lokalnego Zielonego Ładu), w tym na informacje zwrotne od trenerów LGD i ekspertów sektorowych na temat tworzenia strategii i planu działania LGD miasta oraz informacje o tym, jakie są odpowiednie strategie do rozpoczęcia rozwoju partnerstw LGD. Duże znaczenie ma również identyfikacja przykładów partnerstw LGD o dużym potencjale oddziaływania. Panele dyskusyjne z mentorami i miastami partnerskimi na temat strategii LGD i doświadczeń we wdrażaniu mają na celu rzucić światło na krytyczne wyzwania i wnioski wyciągnięte przez miasta mentorskie. Konferencje ICC mają inspirować za pomocą udanych studiów przypadku mentorów LGD oraz zachęcać do budowania społeczności wśród członków ICC.

Partycypacja w wydarzeniach, takich jak Intelligent Cities Strategy City Lab podkreśla uwagę, jaką Miasto Poznań przykłada do wdrażania nowych technologii w strategii zrównoważonego rozwoju.

MR