Poznań został wybrany do międzynarodowego programu Intelligent Cities Challenge

To już drugi raz z rzędu kiedy Poznań weźmie udział w tym projekcie. Intelligent Cities Challenge (ICC) to jedna z największych inicjatyw Komisji Europejskiej wspierających europejskie miasta w ich ekologicznej i cyfrowej transformacji. ICC zapewnia najnowocześniejszą wiedzę i usługi wsparcia dla miast i ich lokalnych gospodarek, aby sprostać dwóm głównym wyzwaniom: przejściu na model gospodarki zerowej netto, przy jednoczesnym umożliwieniu włączenia społecznego i zrównoważonego rozwoju dla każdego obywatela UE.

Grafika prezentująca wycentrowany napis Poznań oraz ilustracje związane z tematyką miejską - grafika artykułu
Miasto Poznań w programie Intelligent Cities Challenge

W projekcie Intelligent Cities Challenge miasta uczą się, jak sprostać tym wyzwaniom poprzez Lokalne Zielone Porozumienia: zintegrowane, multidyscyplinarne plany działania mające na celu przeprowadzenie zielonej i cyfrowej transformacji w różnych sektorach, od środowiska zbudowanego, mobilności miejskiej i systemów energii odnawialnej, po turystykę i małych detalistów. Miasta stają się członkami tętniącej życiem sieci, uzyskują dostęp do dostosowanych do ich potrzeb usług doradczych, technik zarządzania innowacjami i zrównoważonym rozwojem, najnowocześniejszych technologii i szkoleń oraz czerpią inspirację i porady od rówieśników i miast mentorów. 

Dana Eleftheriadou, liderka zespołu ds. miast i bliskości w dziale ds. rozwoju Komisji Europejskiej mówi, że: "Miasta są bijącym sercem europejskiej gospodarki. Nowa faza programu Intelligent Cities Challenge oferuje miastom doskonałą okazję do wyróżnienia się na mapie jako europejskie inteligentne miasto i przekształcenia swoich ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju i technologii w działania, zwłaszcza poprzez uruchomienie własnych Lokalnych Zielonych Porozumień między wydziałami miejskimi i lokalnymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu miasta będą na dobrej drodze do urzeczywistnienia Europejskiego Zielonego Ładu i Planu Przemysłowego Zielonego Ładu, jednocześnie zwiększając skalę europejskiego przemysłu o zerowym zużyciu energii netto."   

Opierając się na sukcesie poprzedniej edycji programu ICC (2020-22) i Digital Cities Challenge (2017-19), ICC skonsolidowało swoją ofertę i oferuje rozległą sieć o wysokim profilu, solidne ramy metodologiczne i silne mechanizmy wsparcia. 

W poprzedniej edycji ICC (2020-2022) na działania miast ICC przeznaczono 1,9 mld euro, a środki publiczne ze źródeł unijnych, krajowych i regionalnych wyniosły 247 mln euro, co pomogło w realizacji 336 działań zaplanowanych przez 136 głównych miast. 

Miasta zostały specjalnie wybrane do odbycia 2-letniej podróży, podczas której stworzą skuteczną strategię i opracują innowacyjne rozwiązania, które postawią je w czołówce zielonej i cyfrowej transformacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie intelligentcitieschallenge.eu.