Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024

Poznański wyróżniony projekt "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" jest realizacją idei, która zakłada, że komunikacja między urzędem a obywatelami powinna być w pełni zrozumiała i nieskomplikowana. Ma również ścisły związek z ideą Smart City, czyli przekonaniem, że żeby załatwić coś w sposób prosty, trzeba nie tylko stosować proste mechanizmy, ale także prosto pisać i mówić. To także efekt trójstronnej współpracy między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. 

Na pierwszym planie dwie kobiety uściskują dłonie. Jedna z nich wręcza drugiej nagrodę. Za nimi stoją 3 osoby. W tle duży czerwony plakat, na którym wyświetla się napis "Poznań". - grafika artykułu
Zastępczyni Dyrektora Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Katarzyna Sobkowiak odbiera wyróżnienie

W tym roku konkurs "Innowacyjny Samorząd" organizowany był już po raz piąty. Kapituła ponownie wyłoniła zwycięskie samorządy, które wyróżniły się pomysłowością, otwartością oraz innowacyjnością przeprowadzonych działań. Zapraszamy do przeczytania podsumowania wydarzenia. 

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP, który od pięciu edycji czuwa nad koordynowaniem spływających projektów oraz nad organizacją uroczystego wręczenia nagród.  

Najlepszych wybierała Kapituła złożona z przedstawicieli redakcji PAP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP. 

Tegoroczne wyniki konkursu 

Województwa 

1. miejsce Województwo Zachodniopomorskie - "Matematycznie zakręceni" 
2. miejsce Województwo Małopolskie - "Małopolska Sieć Sukcesorów" 
3. miejsce Województwo Podkarpackie - "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego" 

Powiaty 

1. miejsce Powiat Pilski - "Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży - nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych" 
2. miejsce Powiat Malborski - "Malborskie Centrum Wsparcia Młodych" 
3. miejsce Powiat Pilski - "Powiatowe Centrum Edukacji w Pile liderem innowacyjnego i dostępnego szkolnictwa zawodowego w Polsce" 

Wyróżnienia: Powiat Białostocki, Powiat Sokólski, Powiat Zgierski, Powiat Kazimierski. 

Gminy wiejskie 

1. miejsce Brzozie - "Kultura hybrydowa 3.0 - stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu" 
2. miejsce Rząśnik - "Przebudowa leśnych naturalnych ścieżek na leśną ścieżkę rowerową typu singletrack w gminie Rząśnik o długości 8740 mb"
3. miejsce Klembów - "Bezpieczna Gmina Klembów" 

Wyróżnienia: Szydłowo, Czerwona, Czarny Bór, Stare Babice, Redzikowo, Udanin, Bieliny, Szemud. 

Gminy miejsko-wiejskie 

1. miejsce Lądek-Zdrój - "Samowystarczalność energetyczna na przykładzie gminnej spółdzielni energetycznej w Lądku-Zdroju" 
2. miejsce Piaseczno - "Piaseczno - pierwsza gmina z e-doręczeniami" 
3. miejsce Koszyce - "Cyfryzacja i e-usługi na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Gminie Koszyce"

Wyróżnienia: Pleszew, Jarocin, Murowana Goślina, Karczew, Sianów, Skoki. 

Gminy miejskie 

1. miejsce Zduńska Wola - "Powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli" 
2. miejsce Opole - "Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu" 
3. miejsce Sopot - "Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej"

Wyróżnienia: Koło, Konin, Cieszyn, Nowy Sącz. 

Duże miasta 

1. miejsce Bydgoszcz - "Wdrożenie "Bazy Zarządzania Energią' (BZE) - bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich 
2. miejsce Lublin - "Współpraca w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich" 
3. miejsce Lublin - "Proces partycypacyjnego współtworzenia dokumentu "Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina" 

Wyróżnienia: Łódź, Gdańsk, Gdynia, Poznań. 

Poznań wyróżniony 

Poznański wyróżniony projekt "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" jest realizacją idei, która zakłada, że komunikacja między urzędem a obywatelami powinna być w pełni zrozumiała i nieskomplikowana. Poznański model upraszczania języka urzędowego jest kompleksowy i praktyczny, łączy tradycję filologii polskiej z nowoczesnymi technologiami. W ramach projektu doszło do podpisania porozumienia między Urzędem Miasta Poznania, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.  

Prosty czyli Smart 

Wprowadzanie prostego języka w nowoczesnym urzędzie ma również ścisły związek z ideą Smart City. Jednym z celów nowoczesnego miasta powinno być umożliwienie mieszkańcom załatwienia wszystkich spraw w szybki i prosty sposób. Kolejną kwestią jest dbanie o równy i bezpieczny dostęp do usług publicznych. Te postulaty realizuje wyróżniony projekt. 

Poznański model działań zakłada, że żeby załatwić coś w sposób prosty, trzeba nie tylko stosować proste mechanizmy, ale także prosto pisać i mówić. Podstawą poczucia bezpieczeństwa i komfortu są dobre relacje mieszkańców z Miastem, Urzędem i jego jednostkami.  

Praca nad projektem okazała się wieloetapowym i wielopłaszczyznowym przedsięwzięciem, na które składały się:  

  • analiza ponad 200 pism urzędowych przez językoznawców z UAM 
  • stworzenie poradnika dla pracowników UMP; 
  • stworzenie instrukcji pisania prostych pism;  
  • cykle szkoleń dla pracowników;  
  • wyłonienie liderów prostego języka;  
  • stworzenie narzędzia Proste Pismo, czyli bazy dokumentów i swego rodzaju "tłumacza z języka polskiego na nasze" we współpracy UMP z UAM i PCSS. 

Studia podyplomowe 

Jednym z kluczowych efektów współpracy jest otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - "Prosty język w instytucjach publicznych".  

W sobotę 8 czerwca 2024 r.  w Salonie Mickiewicza na ul. Fredry 10 odbędzie się już druga uroczysta konferencja kończąca tegoroczną edycję studiów. Podczas niej zostaną wygłoszone referaty studentów, którzy podzielą się tym, w jaki sposób prosty język funkcjonuje w ich instytucjach.  

Celem studiów podyplomowych jest wyłonienie grupy ekspertów, którzy powinni usuwać przeszkody komunikacyjne, podnosić jakość wymiany informacji oraz zwiększać prestiż instytucji publicznych.  

Absolwenci tego kierunku zdobywają nie tylko wiedzę o prostym języku i współczesnej normie językowej, ale także zyskują umiejętności konstruowania tekstów spójnych, przyjaznych i prostych.  

Zachęcamy do wysłuchania wystąpień studentów. Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączniku.

Załączniki