Poznań doceniony w stosowaniu rozwiązań smart city

Rozwiązania wykorzystywane przez Miasto Poznań w zakresie wdrażania koncepcji smart city znalazły uznanie na tle środków stosowanych przez inne miasta leżące w Europie Środkowo-Wschodniej. Publikacja "Ewaluacja realizacji koncepcji Smart City w państwach Grupy Wyszehradzkiej" wyróżnia aplikację Smart City Poznań i inicjatywę Totupoint.

Zdjęcie rozświetlonego miasta z lotu ptaka, na tle ciemnego nieba. - grafika artykułu
Poznań doceniony w stosowaniu rozwiązań smart city

Ewaluacja realizacji koncepcji Smart City w państwach Grupy Wyszehradzkiej wykonana została na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Projekt badawczy był realizowany w ramach prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej (https://www.visegradgroup.eu/).

Na stronie poza raportem znajduje się także katalog dobrych praktyk, propozycje rekomendacji i narzędzi wsparcia oraz prezentacja wyników.

Ze 165 propozycji dobrych praktyk wskazanych początkowo przez ekspertów krajowych, wybrano 56 projektów. Wśród tych wyróżnionych znalazła się Aplikacja Smart City Poznań oraz inicjatywa Totupoint.

Aplikacja wdrożona w 2020 roku została ukazana jako cenne wsparcie w procesie zarządzania miastem. Jej praktyczność polega na zintegrowaniu wielu użytecznych rozwiązań w jednej platformie. Smart City Poznań jest przede wszystkim rozbudowanym narzędziem komunikacji, zachodzącej nie tylko na linii mieszkańcy-miasto, ale pozwalającym również na wsparcie aktywności lokalnej.

Funkcje aplikacji to chociażby możliwość zgłaszania problemów i sugestii, dostrzeżonych w najbliższym otoczeniu, ale i otrzymywanie alertów dotyczących między innymi zanieczyszczenia powietrza czy utrudnień drogowych. Użytkownik może także na bieżąco śledzić status swoich zgłoszeń.

Funkcjonalność aplikacji nie ogranicza się jednak jedynie do wysyłania zgłoszeń i otrzymywania alertów. Jej użytkownicy mogą skorzystać także z odnośników, prowadzących do najważniejszych serwisów internetowych związanych z miastem. Smart City Poznań jest ponadto wygodna i intuicyjna w obsłudze, dzięki rozbudowanym możliwościom wyboru ustawień.

Aplikacja otworzyła nowe możliwości w komunikacji na linii mieszkańcy-władze miasta. Wciąż rosnące statystyki aktywnych użytkowników aplikacji można zatem uznać za dowód sukcesu, osiągniętego w kwestii wdrożenia funkcjonalnych, nowoczesnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.

Kolejnym środkiem docenionym w ramach ewaluacji rozwiązań wdrażanych w miastach leżących na terenie państw wchodzących w skład Grupy Wyszechradzkiej jest Totupoint. Projekt ten powstał jako inicjatywa mająca przede wszystkim wspierać osoby posiadające dysfunkcje wzroku, jednak w trakcie jego trwania stworzono także rozwiązania dla osób mających problemy ze słuchem.

Totupoint to system znaczników, które wykrywane są za pomocą smartfonów lub tabletów. Ich podstawową funkcją jest przekazywanie zapisanych w nich informacji, jednak część znaczników wyposażono w dodatkowe funkcje, takie jak termometr czy systemy przekazujące sygnały alarmowe. Rozwiązanie opracowała firma PIRS Creative Lab jako projekt non-profit, jednak po przeanalizowaniu oferowanych przez nie możliwości, Miasto Poznań zdecydowało się na sfinansowanie wdrożenia go w swoich budynkach oraz części obiektów kulturalnych. Nie sposób także pominąć wkładu Polskiego Związku Niewidomych i Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, które służyły merytorycznym wsparciem w procesie wprowadzania projektu w życie.

Wdrożenie Totupoint w Poznaniu wynikało przede wszystkim z dwóch czynników: potrzeby i innowacyjności. Zrealizowanie projektu na terenie miasta było poprzedzone sygnałami od społeczności lokalnej, która poszukiwała optymalnego rozwiązania dla funkcjonowania osób posiadających dysfunkcje wzroku w przestrzeni miejskiej. Drugi czynnik, innowacyjność, zaważył natomiast na wyborze rozwiązania stworzonego przez PIRS Creative Lab - ponieważ Totupoint za pomocą wykorzystania nowoczesnych technologii pozwala na bezpieczne poruszanie się i korzystanie z infrastruktury Poznania.

Podsumowując, publikacja "Ewaluacja realizacji koncepcji Smart City w krajach Grupy Wyszehradzkiej" w wyraźny sposób omawia zalety rozwiązań wdrażanych w miastach leżących na terenie wymienionej grupy państw. Cieszy zatem, że na tle tak wielu użytecznych inicjatyw i projektów, uznanie zyskały także te funkcjonujące w Poznaniu.

KS/OD