Local Green Deals - podsumowanie webinaru
Czym są Local Green Deals?
Mogą przybierać one różne formy i pełnić rolę krótkoterminowych lub średnioterminowych protokołów ustaleń, bądź zostać przedstawione w postaci listu intencyjnego pomiędzy miastem, a dowolną intytucją, czy interesariuszem. Local Green Deals to małe inicjatywy lokalne, mobilizujące i angażujące do działania różne intytucje w obrębie miasta i regionu. Są one realizowane poprzez szybkie i skuteczne osiągnięcia założeń zrównoważonego rozwoju. Ich celem jest budowa lokalnego systemu interesariuszy oraz wzmocnienie zaufania do administracji publicznej. Koncepcja Local Green Dealszakłada harmonijny rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy.
Local Green Deals - przykładowe rozwiązania
Projekt "100 Inteligentnych miast" zakłada pięć ścieżek tematycznych do wyboru, które przedstawił Dimitrios Haracaris z Capgemini, współpracujący ze Smart City Poznań. Są to: Odnawialna energia, Mobilność, Konstrukcje i Budynki, Turystyka oraz Kultura i Kreatywność. Każde z miast musi zrealizować przynajmniej dwie z nich, podczas trwania całego projektu. Miasto Poznań zdecydowało się na wybór ścieżkimobilnościowej oraz odnawialnej energii. Nie jest to równoznaczne z rezygnacją z pozostałych opcji, gdyby pojawiło się potencjalnie przykładowe wdrożenie w innej ze ścieżek.
Przykładem Local Green Deals są poznańskie strefy Hop&Go, o których opowiedziała Olga Dzieciątkowska - koordynatorka Poznań CityLab. Początkowo nie były one tworzone w tym celu, lecz idealnie wpasowują w tę koncepcję, gdyż są spójne z ideami zrównoważonego rozwoju. Na terenie Poznania powstało ok. 300 punktów, w których użytkowniczki i użytkownicy hulajnóg będą zobowiązani do zakończenia przejazdu od 1 kwietnia 2024 roku. W cały proces zostało zaangażowanych wiele jednostek, począwszy od firm obsługujących hulajnogi, Zarząd Dróg Miejskich, Polski Związek Niewidomychpo Smart City Poznań. Długa droga do wprowadzenia tego rozwiązania poprzedzona była m.in konsultacjami społecznymi na temat opinii mieszkanek i mieszkańców oraz zbadaniem punktów, w których najczęściej wypożyczają i oddają urządzenia. Całość inicjatywy ma zapewnićwiększą kontrolę nad porządkiem poznańskiej przestrzeni miejskiej.
Ekspert mobilności, prof. Aleksander Orłowski z Politechniki Gdańskiej opowiedział o projektach, które mogłyby wpasować się w Local Green Deals. Wspomniał on m.in: o inteligentym systemie zarządzającym parkingami, powstałym w cypryjskim mieście Pafos, stacjach ładowania rowerów i hulajnóg przy korporacjach, współdzielonym parkingu przy gdańskiej Ergo Arenie, z którego mogą korzystać również mieszkańcy i plażowicze.
Przykładami z innych europejskich miast, przytoczonych przez prof. Orłowskiego był m.in: system ekologicznego rozwożenia przesyłek Bruntor Cargo z Rygi oraz dwa rozwiązania z Helsinek - WHIM Helsinki, będące integracją wszystkich form transportu i wizualizacja 3D nowego mostu pieszo-tramwajowego, na którą mieszkanki i mieszkańcy mogli nanosić swoje uwagi.
Rozwiązania wypracowane podczas projektu "100 inteligentnych miast" mają być inspiracją, bądź gotowym pomysłem dla innych miast do wdrożenia. Każde z miast biorących udział w projekcie musi zrealizować przynajmniej dwa Local Green Deals w każdej z wybranej przez siebie ścieżek do lutego 2025 roku.
Korzyści dla stron LocalGreen Deals
Do takich można zaliczyć:
- Dostęp do informacji na temat inicjatyw w ramach Local Green Deals
- Rozbudowa kontaktów
- Wsparcie merytoryczne Zespołu Poznań CityLab w realizacji Local Green Deals
- Zebranie strategii oraz inicjatyw w celu uzyskania efektu synergii
- Generowanie nowych szans biznesowych
- Platforma wymiany doświadczeń z 70 różnymi miastami Europy, dostęp do ekspertów i materiałów oraz agend Komisji Europejskiej
- Branding Komisji Europejskiej (Intelligent Cities Challenge)
Projekt Komisji Europejskiej "100 inteligentnych miast"
ICC to program wsparcia coachingu, facylitacji, networkingu i inspiracja zapoczątkowana przez Komisję Europejską. Program skupia wspólnotę miast i ich społeczności biznesowe z potencjałem, jasne aspiracje i silne zaangażowanie w rozwój. Celem "100 Inteligentnych Miast" jest uruchomienie szeregu Partnerstw Lokalnego Zielonego Ładu w celu zapewnienia jakości życia obywatelek i obywateli oraz poprawę otoczenia konkurencyjnego przedsiębiorstw. Miasto Poznań bierze udział w programie drugi rok z rzędu.
Jego pierwsza edycja poświęcona była cyfryzacji, czego przykładem jest rozwój aplikacji Smart City, stron z domeną poznan.pl, czy Platforma Otwartych Danych. Druga edycja zakłada połączenie cyfryzacji i zielonej energii, czego efektem ma być powstanie Local Green Deals. Faza wdrożeniowa projektu potrwa do Lutego 2025, a w Marcu 2025 nastąpi przegląd oraz dalsze działania. "100 Inteligentnych miast" obejmuje 33 miasta, które uczestniczyły w pierwszej edycji projektu, 40 nowych miast oraz 15 miast z Unii Europejskiej i spoza, będących mentorskim wsparciem. Sieć tych miast ma wymieniać się wspólnymi doświadczeniami, podczas spotkań eksperckich i warsztatów.
Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej "100 Inteligentnych Miast".
Wszystkich zainteresowanych udziałem w programie "100 Inteligentnych Miast", chcących podzielić się swoim pomysłem w kontekście zrównoważonego rozwoju regionu, zapraszamy do kontaktu mailowego: smartcity@um.poznan.pl
Chętnych do odtworzenia nagrania z Webinaru prosimy o kontakt mailowy: smartcity@um.poznan.pl.
MR