Darmowy bezprzewodowy internet

Dostęp do darmowego internetu jest możliwy w aż 12 lokalizacjach, są to: Biblioteka Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17), Dziedziniec Urzędu Miasta, probostwo przy placu Kolegiackim, park Chopina, most Jordana wraz z ul. Ostrówek, park Wilsona (2 punkty pokrywają przestrzeń pomiędzy palmiarnią a muszlą koncertową), KontenerArt i jego otoczenie, cypel pomiędzy Starym Portem a Wartą (z przystaniami), park Wodziczki (teren i sąsiedztwo placu zabaw), park Czarneckiego (rejon placu zabaw przy ul. Hercena), park Rataje (plac z fontannami).
W ramach programu, realizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, wykorzystano zaawansowane rozwiązania technologiczne. Każdy z wymienionych punktów został połączony z szerokopasmową siecią teletransmisyjną łączem światłowodowym o przepustowości 100 Mb/s. Połączenie urządzenia (smartfonu, tableta, laptopa) z punktem dostępowym jest możliwe w paśmie 2,4 GHz (urządzenia starszej generacji) lub w paśmie 5 GHz (sprzęt nowszej generacji). Prędkość przesyłania danych - do 100 Mb/s - jest zależna od typu urządzenia i odległości od punktu dostępowego.
Aby skorzystać z usługi darmowego internetu za pośrednictwem nowych punktów, należy wyszukać i wybrać na swoim urządzeniu sieć wifi o nazwie WiFi4EU. Wówczas nastąpi automatyczne przekierowanie do tzw. portalu logowania. Po zaakceptowaniu dostępnego tam regulaminu i zalogowaniu, można korzystać z usług internetowych. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani identyfikacyjnych. System automatycznie pobierze identyfikator urządzenia. Jest on potrzebny do gromadzenia tzw. logów w celach statystycznych oraz możliwości wielokrotnego korzystania z sieci WiFi4EU bez konieczności ponownego logowania się w okresie 4 godzin.
Projekt to część europejskiego programu wspierającego bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu w przestrzeniach publicznych. Jest realizowany z myślą o lokalnych społecznościach w całej Europie. Miasto Poznań jest jednym z beneficjentów programu. Otrzymane na ten cel dofinansowanie unijne wynosi 15 tys. euro.
Zobacz również

Eksperyment miejski, który może zmienić codzienność

Poznań wspiera cyfrową edukację

Znajomi mają OK Poznań. A Ty?
