Co to był za rok! - Podsumowanie 2023 w Smart City Poznań

Zanim się obejrzeliśmy, minął kolejny rok nowych wyzwań i inicjatyw związanych z naszą działalnością. Zapraszamy do przeżycia wybranych momentów jeszcze raz! 

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn. Jeden wręcza nagrodę drugiemu. - grafika artykułu
Dyrektor BCC Michał Łakomski, odebrał nagrodę dla Miasta Poznania w kategorii inteligentnych miast powyżej 300 tys. mieszkańców podczas gali Smart City Forum we Wrocławiu

Poznań CityLab 

Poznań CityLab to nowa inicjatywa będąca efektem ewolucji idei Smart City Poznań. Stawia mieszkańców i mieszkanki w centrum innowacji, ma na celu rozwijanie miasta i regionu poprzez współpracę lokalnego ekosystemu, wynikającą z aktywnej postawy miasta. Póki co działania prowadzone są wirtualnie oraz tam, gdzie jest taka potrzeba, ale mamy nadzieję, że już za jakiś czas CityLab zaprosi Was w swoje progi. W mijającym 2023, mieliśmy przyjemność współtworzyć inicjatywę Uniwersytetu Sukcesu wraz z Fundacją Digital University. Przedsięwzięcie to ma umożliwić karierę w IT wchodzącym w dorosłość dziewczętom z nieuprzywilejowanych środowisk, które nie mogą pozwolić sobie na studia czy kursy programistyczne.  

Działaniem usprawniającym komunikację w przestrzeni publicznej oraz ład panujący na miejskich chodnikach, jest wprowadzenie punktów mikromobilności. Na terenie całego miasta powstaje ponad 270 miejsc, w których można zaparkować swój rower, współdzieloną hulajnogę elektryczną czy inne urządzenie - np. unicykl. To przykład bardzo dobrej interdyscyplinarnej współpracy między wydziałami Urzędu Miasta Poznania, miejskimi jednostkami organizacyjnymi, stowarzyszeniami, a także podmiotami prywatnym.  

Z aplikacji Smart City Poznań korzysta już niemal 23 000 mieszkanek i mieszkańców. To wzrost o ok. 100% w stosunku do ubiegłego roku! Tak duży przyrost jest efektem wdrażania usprawnień i wielu nowych funkcjonalności, takich jak: harmonogram odpadów, Infoteki oraz wyszukiwarki cmentarnej. Więcej o aplikacji Smart City Poznań już wkrótce!

Kolejny rok z rzędu, Poznań został zakwalifikowany do projektu100 Intelligent Cities Challenge, czyli jednej z największych inicjatyw Komisji Europejskiej wspierających europejskie miasta w ich ekologicznej i cyfrowej transformacji. W ramach przygotowań do kolejnych etapów projektu, przedstawiciele Poznania wzięli udział w konferencji strategicznej podczas której wspierali nas partnerzy projektu: Capgemini oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny.  

Jednym z zadań Poznań CityLab jest wspieranie innych wydziałów/jednostek miejskich i prowadzenie projektów technologicznych. Dlatego w ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy we współpracy ze Smart Factor dla Wydziału Urbanistyki i Architektury, projekt fotorejestracji sferycznej, który ma na celu późniejszą egzekucję przepisów uchwały krajobrazowej. 

Ponadto, Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania od niemal roku prowadzi cykl edukacyjny Cyber Piątki. To seria artykułów o bezpieczeństwie w sieci. W publikacjach przybliżane są metody, którymi posługują się przestępcy oraz dobre praktyki, jakimi warto się kierować w codziennym życiu. Artykuły publikowane są na stronie poznan.pl/smartcity w każdy piątek. Biuro współpracuje także ze Stowarzyszeniem ISSA, które szkoli nauczycieli informatyki poznańskich placówek oświatowych w programie Cyber Skaut, by mogli dysponować nowoczesnymi metodami kształcenia dzieci i młodzieży w zakresie przybliżania tematyki bezpieczeństwa w sieci. 

Nie należy zapominać, że pod koniec roku Miasto Poznań i Poznań CityLab, znalazły się w metaverse! Dzięki współpracy poznańskiego studia TATO oraz grupie Realtime Squad, powstał projekt w grze Fortnite pod nazwą "StoryHunt: Poznan", w którym osoby grające będą mogły poznać Poznań od podszewki, zagłębiając się w historię miasta, lokalnych legend i świat tradycyjnych przysmaków. 

Nawiązaliśmy również współpracę z Fundacją In_Spire, podpisując list intencyjny, co jest kluczowym krokiem w utworzeniu CityLab, w celu rozwijania miasta i regionu poprzez kooperację między sektorem publicznym, prywatnym i akademickim.

Przedsięwzięcia smart

W mijającym roku, mieszkanki i mieszkańcy Poznania uzyskali możliwość płatności kartą w miejskich tramwajach. Pod koniec listopada, po nieco ponad siedmiu miesiącach od wprowadzonego udogodnienia, kupiono ponad 400 tysięcy biletów przy użyciu karty płatniczej. Dodatkowo utworzona została aplikacja PEKA, pozwalająca na jeszcze wygodniejsze korzystanie z transportu publicznego. Sukcesywnie wzrasta nowoczesność taboru transportu publicznego, ale co istotne także rodzaj pojazdów. Do floty pojazdów hybrydowych czy elektrycznych dołączyły autobusy wodorowe.  

Każdego dnia miasto zmienia się w bardziej przyjazne i funkcjonalne. Potwierdza to pilotażowe wprowadzenie urządzenia nazwanego urzędomatem. Ponadto, bez wychodzenia z domu można wypełnić również Przyjazne Deklaracje, czyli narzędzie, dzięki któremu szybko, łatwo i skutecznie można rozliczyć się z podatków m.in. podatku od środków transportowych czy podatku rolnego.   

Bazując na Celach Zrównoważonego Rozwoju, Poznań stara się sukcesywnie stawać się coraz bardziej zielonym miastem. Warto wymienić tzw. strefowania zieleni, za czym idzie rzadsze koszenie traw, powstające łączniki zieleni, dzięki którym poruszanie się między osiedlami, a miejskimi parkami czy lasami będzie odbywać się w większości w otoczeniu przyrody, regularnie prowadzone odbruki i nowe nasadzenia czy programy dotacyjne udawadniające jak poznanianki i poznaniacy chcą dbać o małą retencję, a także zielone dachy czy ogrody wertykalne

Po raz kolejny, Miasto Poznań wyrasta na wzór w kwestii inkluzywności. Świadczy o tym szereg działań miejskich, takich jak Poznański Tydzień Równości, czy też ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z usług, dzięki tłumaczeniom na polski język migowy oraz korespondencji w alfabecie Braille'a. Nie można pominąć wydarzenia, jakim było podpisanie przez Urząd Miasta Poznania deklaracji prostego języka, co jest dowodem na to, że stolica Wielkopolski staje się ważnym ośrodkiem szerzącym ideę prostej komunikacji.

Współprace i konferencje

W mijającym roku przedstawiciele Smart City Poznań mieli przyjemność uczestniczyć w wymianie doświadczeń i dobrych praktyk z koleżankami i kolegami z Kielc, Kołobrzegu, Warszawy, Wrocławia oraz organizatorami z Sopotu. Celem nadmorskiej wizyty było budowanie w urzędach struktur i mechanizmów służących rozwojowi inteligentnego miasta poprzez m.in. wprowadzanie odpowiednich procedur. 

Oprócz tego, nasi przedstawiciele wzięli udział w licznych konferencjach, poświęconych tematyce smart city, zrównoważonego rozwoju, strategiom i planom działania miast w kontekście partnerstw Lokalnego Zielonego Ładu wspieranych cyfrowo oraz innych rozwiązań możliwych do wdrożenia w polepszeniu jakości życia poznanianek i poznaniaków. Do konferencji, w których mieliśmy przyjemność wziąć udział, możemy zaliczyć:

Oraz... nasza konferencja! Smart City Poznań CEE Congress & Metropolitan IT Summit 

24 maja zorganizowaliśmy już czwartą edycję konferencji skupiającej tematy związane z rozwojem smart cities, wśród których wyróżniał się ten związany z Poznaniem jako potencjalnie następną "doliną" kwantową... Kongres zgromadził ponad 400 uczestniczek i uczestników, ponad 40 prelegentek i prelegentów, 27 partnerów i wystawców, 9 patronów. To przełożyło się na 20 wystąpień i paneli dyskusyjnych dostępnych dla osób anglojęzycznych i niesłyszących, dwie sceny, przestrzeń wystawienniczą i Start-up. Wydarzeniu towarzyszyły: Szczyt dyrektorów IT Unii Metropolii Polskich, podsumowanie programu Gov Tech Inno Lab oraz hackathon zorganizowany z firmą Softswiss. Więcej o konferencji w artykule podsumowującym

Wystąpienia, wywiady, artykuły 

Na zaproszenia różnych instytucji, stowarzyszeń czy innych podmiotów, mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniach,wydarzeniach oraz wywiadach, podczas których przybliżaliśmy realizowane projekty, technologie oraz różne innowacyjne zastosowania dla miasta. Przedstawiciele Smart City Poznań spotykali się zarówno z uczniami i uczennicami, jak i studentkami i studentami, czego dowodem były poniższe prelekcje:

Nagrody

Należy również wspomnieć, że nasze działania i codzienna praca na rzecz miasta, znalazła odzwierciedlenie w konkursach. Podczas gali Smart City Forum we Wrocławiu, odebraliśmy nagrodę dla Miasta Poznania w kategorii inteligentnych miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Stolicę Wielkopolski doceniono za sukcesywnie wdrażany poznański model Smart City.  

Co więcej, Poznań zdobył I miejsce w ekologicznym konkursie zorganizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasadę Francji - okazał się najlepszy w gospodarowaniu odpadami wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Ponadto stolica Wielkopolski otrzymała także wyróżnienie w kategorii zielono-błękitna infrastruktura, za projekt chroniący użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie". 

Ponadto, Poznański projekt "Przystanek na czas" zwyciężył w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów na budowanie umiejętności zarządzania danymi miejskimi.  

Oprócz tego, poznański "Internetowy Asystent Radnego Osiedlowego" został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Samorząd". Kapituła doceniła nowoczesne narzędzie, które pomaga w sprawnym działaniu rad osiedli. 

Dodatkowo, miesięcznik "IT w Administracji" nagrodził Urząd Miasta Poznania w konkursie "Skrzydła IT w Administracji". Zwycięstwo w kategorii "Narzędzia do komunikacji z obywatelami" zapewnił miastu projekt Biura Poznań Kontakt - "Voiceboty w służbie mieszkańcom Poznania". 

Dziękujemy wszystkim za śledzenie, ale także wielu z Was za aktywne włączanie się w nasze działania, inicjatywy i przedsięwzięcia przez cały 2023 rok! Z niecierpliwością czekamy na nadchodzący 2024 rok, pełen wyzwań, które stawiane są przed nami - Obywatelkami i Obywatelami Świata, zwłaszcza w kontekście pędzącej transformacji cyfrowej czy katastrofy klimatycznej. Wierzymy w to, że dzięki nawet tym drobnym krokom, Poznań staje się miastem smart, coraz bardziej ekologicznym i przyjaznym mieszkankom i mieszkańcom! 

Wspólnie tworzymy nowoczesne miasto!

MR