Stypendia dla młodych twórców rozdane
Stypendia wręczono w czwartek, 6 czerwca, na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta.
- W Poznaniu wspieramy artystów i jesteśmy dumni z ich osiągnięć - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Jesteśmy też konkretni - dlatego przyznawane dziś wyróżnienie ma wymiar nie tylko honorowy, ale także finansowy. Mam nadzieję, że to wsparcie pomoże państwu dalej rozwijać swoje talenty.
Poznań już od 1991 roku honoruje wybitnych twórców i twórczynie Nagrodami Artystycznymi. Z kolei stypendia artystyczne umożliwiają rozwój młodym talentom. Do tych ostatnich swoich kandydatów mogą zgłaszać m.in. miejscy radni, poznańskie stowarzyszenia, fundacje, szkoły i instytucje kultury.
O tym, do kogo wyróżnienia trafią, decyduje Kapituła Nagrody Artystycznej i Stypendiów. W jej skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin kultury i sztuki, a także przedstawiciele prezydenta Poznania i radnych. W tym roku tworzyli ją: Mirosław Adamczyk, Piotr Bosacki, Antonina Choroszy, Krzesimir Dębski, Agnieszka Duczmal, Maciej Łakomy, Ewa Obrębowska-Piasecka, Emilia Mazik oraz Marcin Kostaszuk i Przemysław Polcyn. Kapitule przewodniczył prof. Waldemar Kuligowski.
- Kapituła rozpatrywała 44 wnioski, które wpłynęły o stypendium artystyczne - mówił prof. Waldemar Kuligowski. - Poza zwykłym, rutynowym kłopotem z selekcją najlepszej dziesiątki, w tym roku zdarzyły się jeszcze dwie rzeczy. Po raz pierwszy tak wiele wniosków było wołaniem o wsparcie ekonomiczne - nawet jednorazowe. Po raz pierwszy również tak wiele wniosków złożyły osoby urodzone poza granicami Polski, a przebywające, pracujące i tworzące w Poznaniu.
W tegorocznym budżecie radni Miasta Poznania przegłosowali łącznie 420 000 zł na projekty stypendialne.
Stypendyści otrzymali po 12 tys. zł na dalszy rozwój swoich talentów. Wyróżnienia wręczyli im Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki rady miasta.
Dziesięcioro stypendystów
W tym roku stypendia otrzymali:
- Violetta Borecka (w dziedzinie muzyki) - za imponujące, nagradzane zarówno na krajowych, jak i zagranicznych konkursach fortepianowych oraz skrzypcowych osiągnięcia artystyczne, udowadniające ogromny talent i pracowitość.
- Paweł Drozdowski (w dziedzinie muzyki) - za wybitne osiągnięcia wykonawcze w grze na altówce, promujące Poznań jako wiodący ośrodek polskiej altowiolistyki.
- Vladyslav Gardash (w dziedzinie fotografii) - za zaangażowanie i talent w uprawianiu fotografii dokumentalnej oraz łączenie własnego rozwoju artystycznego ze wspieraniem twórczości innych fotografów.
- Liana Hrytsa (w dziedzinie muzyki popularnej) - za aktywny udział w licznych projektach artystycznych i wkład w młodą kulturę miejską w rolach wokalistki, kompozytorki, autorki oraz przewodniczki po Poznaniu.
- Tomasz Karwański (w dziedzinie muzyki) - za charyzmatyczne chórmistrzostwo, wyjątkowe zaangażowanie w krzewienie amatorskiego ruchu muzycznego oraz doceniany dorobek artystyczny.
- Aleksandra Kortas (w dziedzinie sztuk wizualnych) - za twórczość w dziedzinie plakatu i za popularyzację plakatu jako medium, w szczególny sposób prowokującego ludzi do myślenia.
- Ilya Mejumayeu (w dziedzinie sztuk wizualnych) - za zaangażowanie, pasję i kreatywność w podtrzymywaniu artystycznego dialogu między artystami wizualnymi z Polski, Białorusi i Ukrainy w czasach, gdy coraz częściej brak nam słów, żeby opisać rzeczywistość.
- Andrzej Staniek (w dziedzinie sztuk wizualnych) - za nieskrępowaną twórczość filmową w zakresie scenariusza i animacji 3D oraz za uczestnictwo w działaniach Galerii Szczur.
- Dagmara Świerkowska-Kobus (w dziedzinie literatury) - za twórczy i animacyjny wkład w życie literackie, ze szczególnym uwzględnieniem zasług dla propagowania slamu (poezji mówionej) na skalę ogólnopolską i europejską.
- Justyna Wróblewska (w dziedzinie muzyki) - za pełną pasji działalność artystyczną i naukową, przyczyniającą się do rozwoju muzyki dawnej w Polsce.
AW