Dodatkowe dni naboru na radnych osiedlowych
Do 2 kwietnia trwało przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do rad osiedli. Łącznie zarejestrowano 776 osób. W niektórych okręgach nie zgłosiła się jednak taka liczba kandydatów, która umożliwia przeprowadzenie wyborów (wymagane jest, aby było ich co najmniej o jednego więcej niż jest miejsc do obsadzenia w danym okręgu). Dlatego komisarz wyborczy przedłużył termin zgłaszania kandydatów.
Kandydatury można zgłaszać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (pokój 319). Można to zrobić w piątek i wtorek, 5 i 9 kwietnia w godz. 8:00-15:00, zaś w poniedziałek, 8 kwietnia w godz. 8:00-17:00.
Kandydat do rady osiedla musi mieć ukończone 18 lat i być mieszkańcem osiedla, z którego startuje. Oznacza to, że musi być wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli mieć meldunek albo być ujęty w stałym obwodzie głosowania. Zgłoszenie kandydata powinno być także poparte podpisami co najmniej 25 osób mieszkających na stałe w danym okręgu.
Kandydat na radnego, wypełniając zgłoszenie, musi w nim podać nazwisko i imiona, wiek, nazwę osiedla, z którego startuje i okręg wyborczy. Ponadto musi dołączyć pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności.
Gdzie jeszcze można się zgłaszać?
Na terenie Osiedla Grunwald Południe w okręgu nr II oraz Osiedla Nowe Winogrady Południe w okręgu nr III nie zarejestrowano nikogo. Tylko po jednym kandydacie zarejestrowano na Osiedlu Grunwald Północ w okręgu nr I oraz Osiedlu Morasko-Radojewo w okręgu nr I, a dwóch kandydatów na Osiedlu Wola w okręgu nr I. Poniżej pełna lista okręgów, gdzie prowadzony jest dodatkowy nabór.
- Osiedle Antoninek-Zieliniec-Kobylepole - okręg wyborczy nr II;
- Osiedle Chartowo - okręgi wyborcze nr II, III i IV;
- Osiedla Główna (jeden okręg wyborczy);
- Osiedle Górczyn - okręg wyborczy nr I;
- Osiedla Grunwald Południe - okręg wyborczy nr II;
- Osiedle Grunwald Północ - okręg wyborczy nr I;
- Osiedle Kiekrz (jeden okręg wyborczy);
- Osiedle Kwiatowe (jeden okręg wyborczy);
- Osiedla Morasko-Radojewo - okręgi wyborczy nr I i II;
- Osiedle Naramowice - okręgi wyborcze nr I i II;
- Osiedle Nowe Winogrady Południe - okręgi wyborcze nr II i III;
- Osiedle Nowe Winogrady Wschód - okręg wyborczy nr II;
- Osiedle Piątkowo - okręgi wyborcze nr I i II;
- Osiedle Podolany - okręg wyborczy nr I;
- Osiedle Stare Miasto (jeden okręg wyborczy);
- Osiedle Starołęka-Minikowo w okręgu wyborczym nr I;
- Osiedle Szczepankowo-Spławie-Krzesinki - okręgi wyborcze nr I i II;
- Osiedle Świerczewo - okręgi wyborcze nr I i II;
- Osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie - okręg wyborczy nr I;
- Osiedle Winiary - okręg wyborczy nr II;
- Osiedle Wola - okręg wyborczy nr I;
- Osiedla Żegrze - okręgi wyborcze nr I i II.
W pozostałych okręgach zarejestrowano wymaganą liczbę kandydatów. Nabór nie jest tam prowadzony.
Jeżeli mimo dodatkowego naboru na terenie danego osiedla nie zostanie zarejestrowana wymagana liczba kandydatów, to w takim przypadku wybory nie mogą zostać przeprowadzone. Oznacza to, że o dalszym losie osiedla zdecyduje Rada Miasta Poznania.
Miejscy radni mogą zdecydować o przeprowadzeniu wyborów w następnym roku kalendarzowym albo znieść osiedle, czyli włączyć cały jego teren do innego lub podzielić je na części i przyłączyć jego fragmenty do sąsiadujących osiedli.
Wybory do rad osiedli odbędą się 12 maja. Poznaniacy wybiorą wtedy 672 radnych.
Szczegółowe informacje o wyborach do rad osiedli dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie fyrtle.pl/wybory-2024.
JZ