Czujniki czadu od ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował kolejną partię czujników czadu dla miejskich najemców. To urządzenia, które mogą uratować życie. Można je odbierać w Punktach Obsługi Klienta.

Na zdjęciu czujnik czadu - grafika artykułu
Czujniki czadu mogą uratować życie

Czujnik czadu mogą odebrać najemcy mieszkań komunalnych, którzy mają lokale ogrzewane piecami węglowymi lub wyposażone w gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Darmowe urządzenia można pobrać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta zlokalizowanych w kilku dzielnicach Poznania. Przed odbiorem wystarczy potwierdzić zamieszkanie w danym miejskim lokalu. 

Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzymuje ulotkę. Znajdują się na niej podpowiedzi, jak korzystać z urządzeń grzewczych, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Coroczne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieca kaflowego, czy troska o drożność przewodów wentylacyjnych to nie tylko lepsze bezpieczeństwo, ale i niższe rachunki za ogrzewanie. 

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zachęca wszystkich uprawnionych do odebrania urządzeń. Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Bardzo często takim tragediom nie towarzyszy pożar - zwykle wynikają one z niewłaściwej eksploatacji lokalu i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji. Wielkopolscy strażacy odnotowują w sezonie grzewczym kilkaset wydarzeń, podczas których wiele osób zostaje podtrutych czadem.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bardzo groźny. Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Zamontowany w pomieszczeniu niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.

 ZKZL prowadzi akcję bezpłatnego przekazywania najemcom mieszkań komunalnych tych urządzeń już od 10 lat. W tym czasie spółka wydała ponad 2500 czujek.

AW