Charytatywna licytacja dzieł sztuki na rzecz osób z autyzmem odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 listopada w Centrum Kultury Zamek. Podczas tegorocznej Aukcji dla Domu będzie można licytować 109 prac.
Charytatywna licytacja dzieł sztuki na rzecz osób z autyzmem odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 listopada w Centrum Kultury Zamek. Podczas tegorocznej Aukcji dla Domu będzie można licytować 109 prac.
Katarzynka, otwarcie lodowiska na Starym Rynku, charytatywna "Aukcja dla domu" czy inauguracja Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym - to tylko wybrane z wydarzeń, które w ten weekend czekają na poznaniaków i poznanianki. Tradycyjnie nie zabraknie również spektakli, koncertów i interesujących wystaw.
To przełomowy krok w leczeniu udarów w regionie. W miejskim szpitalu im. J. Strusia dotknięci nim pacjenci mogą już przejść mechaniczną trombektomię - czyli usunięcie skrzepu z naczyń w mózgu. To innowacyjna metoda, która znacząco zwiększa ich szanse na powrót do zdrowia.
W sobotę Betlejem Poznańskie powróci na Stary Rynek. Podobnie jak na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - stanie tam lodowisko. Uczestnicy programu OK Poznań będą mogli taniej pojeździć na obu ślizgawkach.
Poznański szpital kliniczny jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadza nowy implant słuchowy. To wyjątkowe urządzenie - jedyne, które umożliwia wykonanie rezonansu magnetycznego u używających go pacjentów. W czwartek zostało wszczepione dwóm osobom.
Jak odbierają otoczenie osoby niewidzące? Jaki jest Poznań, gdy tylko słuch, dotyk i węch pozwalają poznać miasto? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w "Niewidzialnej Ulicy" - wyjątkowym miejscu, które właśnie obchodzi piątą rocznicę swojego istnienia.
Choinka - czy to sztuczna czy żywa - nie musi wcale uginać się od drogich bombek czy kolorowych lampek. Ozdoby można zrobić samemu i to z wykorzystaniem materiałów ekologicznych i surowców wtórnych. Do tego zachęca Zakład Zagospodarowania Odpadów, organizator konkursu na ekochoinkę, skierowanego do poznańskich przedszkolaków.
- Pomagam innym, uświadamiam, że nie ma sytuacji bez wyjścia, wyciągam pomocną dłoń, towarzyszę w zmianie na lepsze, staram się usłyszeć i wysłuchać drugiego człowieka... - tak o swojej pracy mówią pracownice socjalne z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Zawód ten wykonują głównie kobiety, choć są w tym gronie również panowie.
Późna jesień i zima to trudny czas dla wielu ptaków. Warto wiedzieć, jak im pomóc, by przetrwały mrozy i głód. Osoby, które zdecydują się na dokarmianie zwierząt, powinny jednak robić to z głową. Zakład Lasów Poznańskich zachęca do przestrzegania kilku prostych, ale ważnych zasad.
Ulica Dmowskiego zyskuje wygodną drogę rowerową wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Na tym etapie prace prowadzone są na odcinku górczyńskim, pomiędzy ul. Krauthofera a Miedzianą. W związku z postępem robót, konieczne jest wyłączenie z ruchu wjazdu z ul. Dmowskiego w Bosą.
Już 23 listopada odbędzie się 15. edycja Dnia Otwartego Notariatu. To ogólnopolska akcja edukacyjna, w czasie której każdy może bezpłatnie skonsultować się z notariuszem. Jej tegorocznym tematem przewodnim jest uniknięcie konfliktów majątkowych w rodzinie. Jest on kluczowy w kontekście dziedziczenia, przekazywania majątku i zabezpieczenia bliskich.
Muzeum Narodowe w Poznaniu z dumą zaprasza na otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej - nowej, unikalnej przestrzeni, która łączy funkcje ekspozycyjne, edukacyjne i badawcze. Uroczysta inauguracja odbędzie się 23 listopada 2024 roku w odnowionych podziemiach starego gmachu.
W dniach 29 listopada - 1 grudnia w Poznaniu odbędzie się 6. edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Oprócz rywalizacji najlepszych chórów w programie przewidziano liczne warsztaty i koncerty.
Jak prawa człowieka mogą zmieniać życie w naszych miastach? Dlaczego warto tworzyć przestrzeń publiczną dostępną dla każdego? To tylko niektóre kwestie, o jakich rozmawiać będą eksperci i urzędnicy z całej Europy podczas I Międzynarodowej Konferencji Miast Praw Człowieka w Poznaniu.
W budynkach poznańskiego Urzędu Miasta pojawiły się krzesła ewakuacyjne. W sytuacjach kryzysowych te specjalistyczne urządzenia pomogą bezpiecznie przetransportować osoby, które mają problemy z poruszaniem się.
Pomoc psychologów, terapeutów, prawników, a także bezpieczna i przyjazna przestrzeń, w której można opowiedzieć dorosłym wszystko - nawet najtrudniejsze historie. To właśnie czeka na młodych ludzi w Centrum Pomocy Dzieciom. Pierwsza taka placówka w Poznaniu właśnie oficjalnie zaczęła swoją działalność.
Wielkimi krokami zbliża się 42. edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza "Ale Kino!". Od 24 listopada do 1 grudnia będzie można obejrzeć ponad 100 filmów z całego świata.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył kolejny etap remontu kamienicy przy ul. Zamenhofa. Widać już efekty. W planach są jednak kolejne prace.
W środę, 20 listopada, rozpoczął się remont nawierzchni ul. Chartowo. Prace podzielono na etapy, by utrzymać ruch samochodowy i zminimalizować utrudnienia.
20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku to data szczególna. Połączona jest bowiem z 35. rocznicą podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. Poznań dołącza do obchodów tego ważnego święta, symbolicznie podświetlając na niebiesko budynek urzędu miasta.
W Poznaniu można już poczuć świąteczny nastrój, a będzie jeszcze bardziej klimatycznie. W najbliższą sobotę Betlejem Poznańskie, po kilkuletniej przerwie, powróci na Stary Rynek. Stanie tam lodowisko i XIX-wieczna wenecka karuzela. Będzie też można coś przekąsić.
Restauratorzy spotkali się w Poznaniu, by rozmawiać o polskiej gastronomii. Podczas konferencji "Made for Restaurant" nie zabrakło wyzwań dla szefów kuchni i barmanów, którzy m.in. zmierzyli się z przepisami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję.
Spektakle muzyczne, galeria kostiumów, konferencje czy koncerty - to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników festiwalu Czas na Teatr. Trzecia edycja wydarzenia rozpocznie się 21 listopada.
Poznań będzie jednym z pięciu europejskich miast, w których odbędzie się tzw. eksperyment przejściowy. Jego celem jest testowanie rozwiązań, które uczynią podróże rowerowe bardziej atrakcyjnymi.
Poznań dołącza do ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy". We wtorek, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci, na czerwono podświetlony zostanie budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim.
Trwają jesienno-zimowe kontrole urządzeń grzewczych. Strażnicy miejscy sprawdzają m.in. kategorię pieca oraz jakie materiały są do nich wrzucane. W ten sposób chcą przypomnieć, że piec domowy nie służy do spalania śmieci.
Poznańskie kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia i związki kultury fizycznej mogą już zgłaszać kandydatów do Stypendium Sportowego Miasta Poznania w kategorii seniora. Czas na to jest do 5 grudnia. Wsparcie finansowe jest skierowane do zawodników wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami.
Wśród inwestycji realizowanych w Poznaniu są również te o znaczeniu lokalnym, jak przebudowa dróg osiedlowych. Przykładem mogą być ulice Walentego Stefańskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego na Świerczewie, które zyskały nowe nawierzchnie.
Przy XX Liceum Ogólnokształcącym na osiedlu Wichrowe Wzgórze powstaje nowe miejsce przeznaczone na aktywność fizyczną. W budowanej hali sportowej zaplanowano pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki oraz trybuny. Nowa część szkoły ma już elewację, wszystkie okna, drzwi zewnętrzne. Aktualnie najwięcej prac realizowanych jest w środku budynku.
Po raz kolejny Poznań stanie się częścią globalnej kampanii promującej postawy przedsiębiorcze. W dniach 18-24 listopada osoby chcące rozwijać swoje kompetencje mogą liczyć na wiele inspirujących spotkań.