Liczba wyników na stronie
30

W Poznaniu można już poczuć świąteczny nastrój. W weekend na placu Wolności oraz na Międzynarodowych Targach Poznańskich uroczyście otwarto bożonarodzeniowe jarmarki. Na poznaniaków i turystów czekają stoiska, na których można smacznie zjeść oraz kupić wyroby rękodzielnicze, ozdoby i świąteczne prezenty. Nie zabraknie też atrakcji kulturalnych - koncertów, spektakli, warsztatów i konkursów. Najmłodsi mogą odwiedzić Świętego Mikołaja i przejechać się na karuzeli. Na dzieci i dorosłych czeka też młyńskie koło, z którego można podziwiać panoramę Poznania. 

Projekt budżetu Poznania na 2025 rok jest już gotowy. Dokument po raz pierwszy tworzony był zgodnie z nową ustawą. Choć jego konstruowanie nie było łatwe, znalazły się w nim pieniądze na ważne inwestycje: budowę siedziby Teatru Muzycznego, pływalnię miejską, nowe parki i zazielenianie przestrzeni miejskiej. 

W dniach 20-22 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja targów branży kamieniarskiej Stone. W programie przewidziano m.in. warsztaty, szkolenia oraz turniej montażu schodów.

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji w niedzielę budynki w całym mieście rozświetlą się fioletem - kolorem symbolizującym przedwcześnie urodzone dzieci, a na placu Wolności będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę i posłuchać koncertów. 

Choć pogoda za oknem nie rozpieszcza, w nadchodzący weekend warto wyjść z domu i skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o mieszkankach i mieszkańcach Poznania. Wśród nich: otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego w dwóch lokalizacjach, koncert zespołu Dr Misio, Edyty Bartosiewicz czy Luxtorpedy, a także liczne spektakle gościnne, warsztaty tańców bretońskich czy prelekcje muzealne. 

Wystawa zdjęć psów gotowych do adopcji, zbiórka karmy oraz najpotrzebniejszych rzeczy i ciekawe warsztaty dla właścicieli czworonogów - to wszystko czeka na odwiedzających jedną z poznańskich galerii handlowych - Avenidę. Akcja "PSYjaciel od zaraz" jest organizowana w porozumieniu z poznańskim Schroniskiem dla zwierząt.

Poznanianki i poznaniacy coraz częściej wybierają rower. Świadczą o tym dane opublikowane przez stowarzyszenie Rowerowy Poznań. Wynika z nich, że mamy do czynienia z coraz mniejszą sezonowością w ruchu jednośladów.

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem po Poznaniu kursować będzie rozświetlony tysiącami lampek i pachnący piernikami tramwaj. Tegoroczny będzie jednak wyjątkowy, bo... w czapce świętego Mikołaja. Świąteczna bimba w zupełnie nowej odsłonie będzie kursowała na linii 24. Premierowy kurs z pasażerami i pasażerkami - w sobotnie popołudnie, 16 listopada.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań zaprasza seniorki i seniorów na międzykulturowe zajęcia integracyjne. W programie m.in.: warsztaty plastyczne i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Już w najbliższą sobotę, 16 listopada Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz plac Wolności rozbłysną świątecznym blaskiem i zamienią się w krainę pełną magii, rozrywki i niezapomnianych wrażeń. To nie koniec niespodzianek. W tym roku świąteczne atrakcje czekają na poznaniaków i turystów także na Starym Rynku. 

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Władysława Andersa Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest upamiętnienie Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR. Od 14 listopada wystawę można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

Po zeszłorocznym sukcesie kampania Syty_POZnan, organizowana przez firmę Lyke we współpracy z Miastem, wraca z drugą edycją. To wyjątkowe przedsięwzięcie wspiera najbardziej potrzebujących mieszkańców Poznania poprzez regularną zbiórkę żywności w szkołach i przedszkolach stolicy Wielkopolski. Akcja potrwa do czerwca 2025 roku. 

Można już oglądać pierwszy teledysk promujący trzeci album projektu "My Name Is Poznań" - "Cyber" Kubeusa. Płyta ukaże się 26 listopada. Jednocześnie wystartował nabór do czwartej edycji konkursu. 

Przy ulicy Dmowskiego - między Krauthofera i Miedzianą - powstaje wygodna droga rowerowa i chodnik. Na skrzyżowaniu z ul. Daleką rozpoczęła się także budowa wyniesionego skrzyżowania, dlatego kierowcy muszą liczyć się z brakiem możliwości wjazdu w tę ulicę i wyjazdu z niej w Dmowskiego.

Wielkimi krokami zbliża się największe wydarzenie jeździeckie w Polsce - Cavaliada Tour. Poznański etap imprezy odbędzie się od 5 do 8 grudnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na uczestników czeka wiele atrakcji, takich jak: zawody międzynarodowe, aukcja koni czy branżowa konferencja.

Od 13 do 17 listopada, w Poznaniu odbędzie się nowy festiwal filmowy - British Film Festival. Będzie to okazja do poznania starannie wyselekcjonowanych produkcji, spotkania zagranicznych gości, skorzystania z wydarzeń towarzyszących i wielu innych atrakcji.

W poniedziałek, 11 listopada odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie. Dlatego osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych niespełniających wymogów ekoprojektu. Zakaz obowiązuje we wtorek, 12 listopada. Dzisiaj lepiej unikać także dłuższej aktywności na powietrzu. 

W Poznaniu powstał nowy rodzinny dom, w którym schronienie znajdą dzieci w pieczy zastępczej. To pierwsza taka placówka w mieście, która będzie prowadzona przez organizację pozarządową - fundację "Niebieski Koralik".

Poznańskie zoo ma troje nowych mieszkańców. Dzięki współpracy z ogrodami zoologicznymi zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) do placówki trafił samiec puszczyka mszarnego oraz para puchoczubów.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczył św. Marcinowi klucze do Miasta - i w ten sposób zakończył radosny korowód, który przeszedł przez centrum podczas imienin ulicy. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Czyń dobro". 

W Ankonie, włoskim mieście położonym nad Adriatykiem, typowe śniadanie składa się z cappuccino i rogalika, znanego jako "la polacca" (z wł. Polka). Tamtejsi cukiernicy produkują rogale według oryginalnej receptury, którą otrzymali od żołnierzy generała Władysława Andersa w 1944 roku.

Anna Dymna, wybitna aktorka i prezeska charytatywnej fundacji "Mimo wszystko" otrzymała Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. W niedzielę, 10 listopada, wyróżnienie wręczył jej Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. 

Liczba wyników na stronie
30