Liczba wyników na stronie
30

W niedzielę, 17 września odbędą się 17. derby Poznania w najwyższej klasie rozgrywkowej między Wartą i Lechem. Mimo że pojedynek zostanie rozegrany przy ul. Bułgarskiej, to ten pierwszy zespół będzie gospodarzem tego spotkania. #JedyneTakieDerby rozpoczną się o godz. 17:30. Cały czas można kupić bilety na ten mecz. 

Akcja "Warta warta posprzątania" odbywa się 12 - 13 września. W jej pierwszym dniu ok. 350 wolontariuszy zebrało ponad pół tony śmieci. Dwudniowe wydarzenie z udziałem setek wolontariuszy, szkół, grup sąsiedzkich i hobbystycznych stanowi przedstart ogólnopolskiej 30. akcji Sprzątanie świata - Polska.

Zbliża się kolejny Europejski Tydzień Mobilności - odbędzie się w dniach 16-22 września. Jedną z atrakcji będzie gra miejska - Przystanek Przygoda. Na uczestników czeka nie tylko świetna zabawa, łamanie kodów i interesujące wyzwania, ale także duża dawka wiedzy na temat Poznania i historii związanej z transportem publicznym.

15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Osoby, które mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innej miejscowości lub do innego kraju, też mogą wziąć w nich udział. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych krokach. 

Zakończyła się budowa chodnika i oświetlenia na blisko 200-metrowym odcinku ulicy Dymka. Mieszkańcy zyskali nową, wygodną i bezpieczną drogę dojścia do swoich posesji oraz w kierunku ulic Chartowo i Szwajcarskiej. 

Podpisano porozumienie w sprawie realizacji, a przede wszystkim dofinansowania inwestycji na terenie metropolii z funduszy europejskich na kwotę 118,6 mln euro. Dodatkowo Poznań otrzyma 450 mln zł m.in. na II etap tramwaju na Naramowice czy budowę trasy wzdłuż ul. Ratajczaka.  

W wtorek, 12 września rozpocznie się remont na ul. Reymonta. Roboty będą prowadzone na odcinku od ul. Wyspiańskiego do ul. Chociszewskiego (po stronie zachodniej). Dzięki pracom, które potrwają do końca października, poprawi się jakość nawierzchni i komfort przejazdu. 

To już ostatnia szansa, by w Poznaniu skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego - USG aorty brzusznej. Zainteresowanie programem jest bardzo duże - wzięło w nim udział prawie 10 tysięcy mężczyzn. Organizatorzy uruchomili więc kolejny dodatkowy termin - 29 września.

W tym roku mija 5 lat funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od początku tego roku pociągi zaczęły dojeżdżać do Wronek, a od stycznia 2024 roku przybędzie par pociągów kursujących - z 193 do 219 par pociągów. Porozumienie w tej sprawie podpisano 11 września przy Dworcu Letnim w Poznaniu. 

Zakończył się nabór do tegorocznej edycji Kawki Bis. Była ona rekordowa - złożono ponad 850 wniosków. Kwota przeznaczona na dofinansowania wynosiła 12,5 mln zł. i została w całości wykorzystana. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie programem, rada miasta przegłosowała przyznanie dodatkowych funduszy na sfinansowanie wszystkich złożonych wniosków. 

Poznań i leżące w Korei Południowej Changwon podpisały memorandum o wzajemnej współpracy. Oba miasta zobowiązały się do współdziałania m.in. w dziedzinie kultury, turystyki, edukacji, a także do wzajemnej promocji i wspierania inwestycji. 

Niemal każdy wie, do jakiego pojemnika wrzucić plastikową butelkę lub opakowanie po jogurcie. Jednak bywają takie odpady, które sprawiają trudności w odpowiedniej segregacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zużyte ręczniki papierowe czy chusteczki nie mogą trafić do pojemnika na papier, a zbitej szklanki czy kieliszka nie wolno wrzucać do szkła. 

Na ostatnim przebudowywanym odcinku ul. Św. Marcin pojawiają się nowe drzewa. Sadzone są także w rejonie ul. Towarowej i al. Niepodległości. Wykonawca inwestycji rozpoczął również wprowadzanie docelowego oznakowania drogowego na całym odcinku między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim.

W najbliższy weekend w Poznaniu będzie można obejrzeć zabytkowe samochody i poznać sekrety modystek. Na Świętym Marcinie pojawi się okazja, by poznać sąsiadów i zagrać w wyjątkową grę miejską, a uczestnicy festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy" spędzą aktywnie czas, poznając lokalną historię. Poza tym na wszystkich czekają liczne koncerty, spektakle i wystawy.  

W poniedziałek, 11 września, rozpoczną się prace związane z niezbędną naprawą fragmentu zachodniej nitki - służącej do wyjazdu z miasta - wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Roboty będą toczyły się na jednym pasie, więc estakada będzie cały czas przejezdna.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił pierwszą po wakacjach edycję programu "Mieszkanie do remontu". Tym razem można ubiegać się o 21 lokali o zróżnicowanym metrażu i liczbie pokoi.

Niedawno Borejkowie zagościli na ścianie budynku przy ul. Słowackiego. Teraz w całym Poznaniu będzie można spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny i odwiedzić związane z nią miejsca. Wszystko za sprawą gry miejskiej, która prowadzi śladem Jeżycjady. 

Jak rozpocząć własny biznes i wejść na rynek z dobrym startupem? Jak stworzyć swój pierwszy produkt i jakie narzędzia mogą się w tym przydać? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiedzi poznają uczestnicy programu "Plus Jeden do rozwoju".

Koncerty, gry, animacje i warsztaty, ale przede wszystkim zabawa w sąsiedzkim gronie - to tylko część atrakcji, jakie czekać będą w najbliższą sobotę na Świętym Marcinie. 9 września o 9:00 pod Alfami wystartuje Dzień Sąsiada - wyjątkowa okazja, aby bliżej się poznać, zagrać w nietypową grę miejską i spędzić razem czas. 

Startuje jubileuszowy, 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Weźmie w nim udział aż 70 załóg, które przejadą przez Wielkopolskę śladami początków Państwa Polskiego. W sobotę zaś na Torze Poznań podczas "Pikniku z Automobilem" na wszystkich czekać będzie mnóstwo atrakcji.

Już od 30 lat w Polsce odbywa się akcja sprzątania świata. Jak co roku włącza się do niej również Poznań. Miasto zachęca do zgłaszania swoich grup i wspólnego sprzątania stolicy Wielkopolski. Zgłaszać można się tylko do 10 września.

W najbliższy piątek, 8 września, na przebudowanej ul. Pokrzywno wprowadzona zostanie stała organizacja ruchu. Oznacza to, że ulica będzie w pełni przejezdna. Gotowa jest też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, pojawiły się też nowe drzewa.

Zakończyły się prace budowlane na ponadtrzystumetrowym odcinku dawnego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Lasu Dębińskiego. Piesi mogą poruszać się po nowym chodniku, a rowerzyści korzystają z wygodnej drogi rowerowej.

Liczba wyników na stronie
30