Kredyt technologiczny w Banku Gospodarstwa Krajowego
Wysokość tego funduszu w latach 2005 - 2006 wyniesie 170 mln złotych.
Z tego funduszu udzielne są kredyty technologiczne, przeznaczone na realizację inwestycji polegającej na zastosowaniu bądź wdrożeniu nowej technologii (własnej lub zakupionej) i uruchomieniu w oparciu o tą technologię nowych lub zmodernizowanych wyrobów lub usług.
Kto może ubiegać się o kredyt?
- Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, jak również osoby prawne i jednostki organizacyjne nie będąca osobą prawną, spółki cywilne
- Udział własny przedsiębiorcy nie może być niższy niż 25% wartości netto inwestycji finansowanej kredytem technologicznym
- Maksymalna wysokość udzielonego kredytu nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro (wg średniego kursu NBP z dnia podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu).
Kredyt technologiczny nie może być udzielany przedsiębiorcy, który jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, kwalifikującemu się do wszczęcia wobec niego postępowania upadłościowego lub będącemu w trakcie restrukturyzacji realizowanej z udziałem pomocy publicznej (ten ostatni warunek nie dotyczy mikro i małych przedsiębiorstw)
Kredytem technologicznym nie może być finansowana realizacja:
- dużej inwestycji (wydatki przekraczające równowartość w złotych 50 mln euro)
- inwestycji w sektorze hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, górnictwa węgla i rybołówstwa.
Jaki jest okres kredytowania?
Kredytu udziela się na okres do 72 miesięcy. Możliwa jest karencja w spłacie kapitału kredytu do 12 miesięcy. Płatność odsetek następuje w jedno- lub trzymiesięcznych okresach.
Jak wygląda oprocentowanie i prowizje od kredytu?
Kredyt technologiczny jest oprocentowany na warunkach rynkowych - zgodnie z zasadami oprocentowania kredytów udzielanych przez BGK na działalność gospodarczą. Prowizja z tytułu udzielenie kredytu pobierana jest jednorazowo w dniu uruchomienia kredytu z godnie z Taryfą opłat i prowizji za czynności bankowe w BGK.
Jakie są warunki umorzenia kredytu?
Przedsiębiorca może ubiegać się o częściowe umorzenie kwoty kapitału kredytu. Jednym z warunków uzyskania umorzenia jest przedstawienie dokumentów (faktur) potwierdzających, że wytworzone na bazie nowej technologii towary lub usługi zostały sprzedane.
Całkowita kwota umorzenia nie może przekraczać:
- równowartości w złotych 1 mln euro (przeliczanej wg średniego kursu NBP na dzień dokonania umorzenia)
- 50% kwoty wykorzystanego kapitału kredytu technologicznego
- w danym roku kalendarzowym - iloczynu 10% kwoty kapitału wykorzystanego kredytu technologicznego i liczby lat, które upłynęły od dnia udzielenia przedsiębiorcy kredytu technologicznego
- od 30% do 50% wydatków (pomniejszonych o podatek od towarów i usług i akcyzę) poniesionych w związku z realizacje inwestycji technologicznej, w zależności o tego, gdzie jest ona realizowana (w Warszawie lub Poznaniu 30%, we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie - 40%, w pozostałych - 50%).
Umorzenie kredytu technologicznego jest wg ustawy pomocą publiczną.
Kiedy i gdzie złożyć wniosek o kredyt?
Wnioski o udzielenie kredytu technologicznego wraz z kompletem dokumentów można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ustalano następujące terminy składania wniosków:
- 1-30 kwietnia
- 1-31 lipca
- 1-31 października
Więcej informacji na temat kredytu oraz zestaw dokumentów do pobrania znaleźć można na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
(źródło informacji: Bank Gospodarstwa Krajowego)
Zobacz również

Grow in Poznan - międzynarodowa konferencja wspierająca przedsiębiorczość i rozwój kompetencji zawodowych

Działalność nierejestrowa - kwestie podatkowe. Bezpłatne szkolenie online w języku ukraińskim

Konferencja Szansa na więcej - rozwój, biznes, przyszłość
