Jednolity Obszar Płatności w Euro (SEPA)
Rozliczająca transakcje w Polsce Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) podpisała umowę z EBA CLEARING, dotyczącą obsługi paneuropejskiego polecenia przelewu, czyli SEPA Credit Transfer (SCT). Uczestnicy systemu rozliczeniowego EuroELIXIR uzyskują możliwość wymiany płatności SEPA Credit Transfer z bankami z 31 krajów europejskich. Taką możliwość stwarza połączenie platform EuroELIXIR i STEP2.
SEPA obejmuje państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarię. Jest porozumieniem banków europejskich i w pierwszej kolejności jest wdrażany w krajach strefy euro. W ramach SEPA od 28 stycznia br. wszystkie płatności w euro dokonywane przelewem powinny być traktowane jak płatności krajowe. Dla klientów oznaczać to może obniżenie kosztów płatności transgranicznych. Przy wypełnianiu formularza przelewu klient będzie wpisywał numer rachunku odbiorcy w standardzie IBAN, czyli taki, jak obecnie w Polsce.
Przelew w euro w standardzie SEPA powinien znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu 3 dni, a docelowo - w ciągu 1 dnia. W przyszłości, gdy Polska przejdzie na euro, porozumienie SEPA oznaczać będzie, iż polski bank będzie mógł obsługiwać przelewy swojego klienta, który mieszka np. w Hiszpanii czy Niemczech. Niezależnie bowiem od tego, gdzie jest klient banku i gdzie jest odbiorca przelewu, cena powinna być taka sama, jak przy przelewach krajowych.
Zgodnie z jednolitymi zasadami przyjętymi przez banki przystępujące do Schematu SEPA CT polecenie wypłaty SEPA musi spełnieniać następujące warunki:
- jest realizowane przez banki, które działają na terytorium krajów Unii Europejskiej (oraz ich terytoriów zależnych), jak również Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii, oraz przystąpiły do Schematu SEPA CT i podpisały umowę przystąpienia do polecenia wypłaty SEPA (SEPA Credit Transfer Adherence Agreement),
- walutą polecenia jest Euro,
- polecenie zawiera klauzulę kosztową SHA (tzn. koszty polecenia wypłaty dzielone są między zleceniodawcę i beneficjenta - zleceniodawca pokrywa koszty banku zleceniodawcy, beneficjent - banku beneficjenta),
- zawiera rachunek bankowy zleceniodawcy i beneficjenta w strukturze IBAN,
- zawiera identyfikujący kod BIC (SWIFT) banku zleceniodawcy i banku beneficjenta,
- zawiera znacznik płatności SEPA.
Jednolity Obszar Płatności w Euro (SEPA) funkcjonować ma jak jeden, wspólny rynek usług płatniczych, w którym klienci indywidualni i podmioty gospodarcze będą mogli dokonywać płatności w oparciu o jednolite zasady i wystandaryzowane mechanizmy.
Zobacz również

Warsztat networkingowy podczas Grow in Poznan - międzynarodowej konferencji biznesowej

Grow in Poznan - międzynarodowa konferencja wspierająca przedsiębiorczość i rozwój kompetencji zawodowych

Działalność nierejestrowa - kwestie podatkowe. Bezpłatne szkolenie online w języku ukraińskim
