Finał projektu "Stąd nasz ród" w OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu

Dnia 19 maja br. w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Bydgoskiej 4a w Poznaniu, w ramach Święta Ośrodka odbyło się podsumowanie projektu "Stąd nasz ród" z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Budynek szkoły - grafika artykułu
Budynek szkoły

Celem projektu było zapoznanie uczniów z życiem ludzi w okresie średniowiecza i faktografią dotyczącą okoliczności przyjęcia chrztu przez Polskę. Odbyły się lekcje multimedialne i warsztaty związane z początkami państwa polskiego.

Celem projektu było również przygotowanie festynu średniowiecznego na Święto Ośrodka. Uczniowie i nauczyciele w ciągu trzech miesięcy, w trakcie cyklicznych spotkań projektowych, pracowali w 10 grupach. Zadaniem grup było wymyślenie nazwy, wykonanie herbu, przygotowanie strojów i ozdób oraz wystrój tematyczny swoich domostw. Podczas imprezy wychowankowie wraz z wychowawcami i nauczycielami przedstawili zbudowaną przez siebie osadę średniowieczną. W domostwach zaprezentowało się 10 rodów (wszyscy w średniowiecznych strojach), z których każdy przygotował ciekawe degustacje, gry, zabawy, wykłady i różnego rodzaju pokazy, jak. np: mielenie żarnami, rozpoznawanie i degustacja rodzajów zbóż i kasz oraz innych produktów zbożowych, średniowieczne gry i zabawy, jak, np. średniowieczne koło fortuny, strzelanie z łuku, przygotowane przez Klub "Leśnik", dojenie krowy na czas, robienie wianków, zakuwanie w dyby, nauka pisania piórem, wykonanie biżuterii średniowiecznej, wędzenie i kiszenie potraw, pieczenie podpłomyków, warsztaty lepienia z gliny na kole garncarskim, zapoznanie z rodzajami ziół leczniczych i ich wykorzystanie w kuchni i ziołolecznictwie, robienie świec i degustacja różnych rodzajów miodu, Dom Rusałek i gospoda.

Podczas festynu odbyło się również przedstawienie pt. "Chrzest Polski" przygotowane przez działający w ośrodku Zespół Teatralny "Odlot 13" oraz pokaz walki na miecze z zachowaniem kodeksu rycerskiego. Cała impreza przebiegała w atmosferze dobrej "historycznej" zabawy, a rezultat przerósł oczekiwania wszystkich uczestników!