Wilki wykorzystują infrastrukturę drogową, leśne dukty. Wynika to z łatwości poruszania się. Kiedy już zaobserwujemy wilka będąc na spacerze w lesie należy zachować spokój. Wilk z natury jest płochliwy, unikający kontaktu z człowiekiem. Gdy drapieżnik zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem, powinien uciec. Ma zakodowany lęk przed człowiekiem.
Należy pamiętać, że dzikich zwierząt nie należy w żaden sposób dokarmiać. Nieświadome pozostawianie resztek jedzenia w niezabezpieczonych śmietnikach lub kompostownikach może przyczynić się do zmiany naturalnego zachowania zwierzęcia. Zagadnienie sąsiedztwa z wilkami porusza opracowanie " Po sąsiedzku z wilkami" autorstwa Sabiny Nowak i Robert W. Mysłajek, dostępne na stronie:https://www.polskiwilk.org.pl/images/pliki/Po_sasiedzku_z_wilkami.pdf
Według zaleceń specjalistów interwencji wymagają sytuacje, kiedy wilk:
1. jest obserwowany przez kilka dni w odległości poniżej 30 m od zamieszkałych budynków (zdarzenie powtarza się przez dłuższy czas).
2. wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m.
3. wielokrotnie sam podchodzi do ludzi na odległość poniżej 30 m, przejawia zainteresowanie ludźmi.
4. atakuje lub rani ludzi nie będąc sprowokowanym.
Do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu (Wydział Spraw Terenowych) należy zgłaszać bez zbędnej zwłoki przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez wilki. Informacje nt. procedury wnioskowania o odszkodowania za szkody wyrządzone przez ww. zwierzęta dostępne są pod adresem: http://bip.poznan.rdos.gov.pl/szacowanie-szkod-wyrzadzonych-przez-zwierzeta-objete-ochrona-gatunkowa.
Ponadto Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu zaprasza na spotkanie online "Swarzędzkie wilki - niepokojące sąsiedztwo".
Zobacz również

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
