Sposób szacowania szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta w uprawach i płodach rolnych
Rozporządzenie określa sposób szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez:
- dziki,
- łosie,
- jelenie,
- daniele
- i sarny,
- oraz sposób wypłaty stosownych odszkodowań.
Dotychczas obowiązujący przepis zobowiązywał dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego do informowania właściwego miejscowo zarządu gminy o osobach uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń szkód wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach i płodach rolnych. Obecnie informuje się o tym właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwą terytorialnie izbę rolniczą.
Zmianie uległ termin zgłoszenia szkody przez właściciela lub posiadacza gruntu, wynosi on 3 dni od dnia stwierdzenia szkody (poprzednio 7 dni od dnia jej powstania). Inny termin przewidziano dla zgłaszania szkód wyrządzonych w sadach- zgłasza się je w terminie 14 dni od dnia powstania szkody z jednoczesnym określeniem liczby uszkodzonych drzew.
Doprecyzowano także przepis dotyczący powiadamiania poszkodowanego o terminie dokonania oględzin, ostatecznego szacowania szkody lub ponownego szacowania szkody. Poszkodowany jest o nim powiadamiany nie później niż na 2 dni przed ich dokonaniem, a za porozumieniem stron w terminie krótszym.
Określono ponadto wzór protokołu oględzin, ostatecznego szacowania szkody i ponownego szacowania szkody w uprawach i płodach rolnych.
Zobacz również

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
