Cyber Piątki - usługi w chmurze

W codziennym życiu i w pracy coraz częściej korzysta się z usług "w chmurze". Wiele osób nie używa ich, ponieważ nie czuje się pewnie w korzystaniu z narzędzi informatycznych. W dzisiejszym artykule z cyklu Cyber Piątki opowiemy o tym, jak działają usługi w chmurze i co są w stanie zaoferować swoim użytkownikom.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Nazwa usług w chmurze wzięła się z angielskiego słowa cloud, oznaczającego właśnie chmurę. Oferują one bowiem możliwość przesyłania i przechowywania różnego rodzaju danych, zamiast trzymania ich, na przykład, na własnym komputerze. Jaki jest sposób działania większości chmur?

Jak to działa

Większość usług w chmurze jest oparta na dwóch elementach: aplikacji i infrastrukturze.

Aplikacja to nic innego jak program, za pomocą którego użytkownicy chmury mają do niej dostęp. Zazwyczaj posiada różne funkcje, inne dla użytkowników prywatnych i dla firm oraz instytucji. Korzystając z aplikacji, użytkownicy chmury mogą przesyłać nowe dane i korzystać z już zgromadzonych zasobów.

Nie byłoby to możliwe bez drugiego elementu, czyli infrastruktury. Składa się ona z sieci serwerów, które w dużym uproszczeniu są urządzeniami obsługującymi przesyłane przez nas dane. Tego rodzaju urządzenia są stworzone specjalnie do tego zadania, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo i łatwy dostęp do danych.

Zalety chmury

Trzymanie danych w innym miejscu, niż na własnym urządzeniu oferuje liczne zalety. Są one dostępne zarówno dla nas - użytkowników prywatnych, jak i dla firm.

Główną korzyścią, jaką oferują nam usługi chmurowe jest odciążenie naszych własnych urządzeń, a konkretnie - ich pamięci. Zamiast trzymać zdjęcia, filmy lub muzykę w pamięci komputera lub smartfonu, możemy zachować je w chmurze. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której brakuje nam miejsca w pamięci urządzenia, do przechowania na przykład zdjęć z ostatnich wakacji.

Trzymanie danych w chmurze daje nam jednak o wiele więcej korzyści. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której awaria sprzętu odetnie nas od ważnych plików, na przykład skanów dokumentów. Dane w chmurze możemy również łatwo udostępniać, zarówno pomiędzy własnymi urządzeniami, jak i innym osobom. Dla przykładu, zamiast zgrywać pliki ze smartfonu na komputer używając kabla USB, możemy po prostu przesłać je do chmury. Chwilę później możemy udostępnić te same dane innej osobie, co w przypadku plików o dużym rozmiarze, na przykład filmów, mogłoby sprawić nam trudność.

Korzyści z korzystania z chmury dostępne dla użytkowników prywatnych są również powodem, dla którego usługi chmurowe są coraz częściej wykorzystywane w firmach i instytucjach. Wiele z nich na co dzień przetwarza duże ilości danych, które wymagałyby wydania dużych środków na własne serwery. Dodatkowym problemem byłoby zabezpieczenie ich w taki sposób, żeby zmniejszyć ryzyko kradzieży danych lub uszkodzenia przez cyberprzestępców i złośliwe oprogramowanie.

Dzięki chmurze, nawet małe firmy mogą lepiej przetwarzać swoje dane. Chmura pozwala również na szybkie dzielenie się plikami z innymi pracownikami, umożliwiając jednoczesną pracę wielu osób nad jednym projektem. Nie są one przy tym ograniczone koniecznością siedzenia w jednym biurze lub pokoju - zamiast tego, mogą korzystać z firmowych zasobów z praktycznie dowolnego miejsca na Ziemi. Jedynym warunkiem jest tutaj oczywiście dostęp do internetu lub wykorzystywanej przez firmę sieci wewnętrznej.

Bezpieczeństwo

Korzystanie z chmury nie jest oczywiście pozbawione wad. Poza tym, że wymaga dostępu do Internetu, może rodzić obawy o bezpieczeństwo. Pod tym względem główne ryzyko, które zagraża naszym danym w chmurze, jest własna nieostrożność. Dlaczego?

Otóż obecnie większość z największych dostawców usług w chmurze bardzo skupia się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa naszych danych. Wykradzenie ich z serwerów, na których są przechowywane jest mało prawdopodobne. Cyberprzestępca zainteresowany pozyskaniem naszych danych mógłby je zdobyć w znacznie prostszy sposób, zyskując dostęp do naszych urządzeń.

Korzystanie z chmur jest zatem bezpieczne, o ile sami o to zadbamy. Nie wymaga to od nas zbyt wielkiego trudu - wystarczy stosować się do ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Oprócz instalowania aktualizacji, o których i tak co chwila dostajemy powiadomienia, pamiętajmy o korzystaniu z bezpiecznych haseł. Możemy przy tym skorzysta z porad z poprzednich tekstów z cyklu Cyber Piątki:

Jeśli sami nie popełnimy błędów, korzystanie z chmury jest dość bezpiecznym sposobem przechowywania danych. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zastanowić się przed udostępnieniem naszych danych innym osobom - nie zawsze będą one stosowały się do tych samych zasad bezpieczeństwa, co my.

Podsumowanie

Usługi w chmurze potrafią znacznie ułatwić funkcjonowanie w sieci zarówno użytkownikom prywatnym, jak i pracownikom wielu firm i instytucji. Jeżeli zachowamy odpowiednie zasady bezpieczeństwa, chmura pozwoli nam na przechowywanie dużych ilości danych i korzystanie z nich na wielu urządzeniach. Warto samemu przekonać się o zaletach, jakie oferują nam usługi w chmurze.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/smartcity/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS