Cyber Piątki - oszustwa w reklamach

Reklamy otaczają nas z każdej strony. Choć wiele z nich jawnie wprowadza nas w błąd, te dostępne w Internecie niosą ze sobą dodatkowe zagrożenia, niespotykane w tradycyjnych mediach. Dzisiejszy Cyber Piątek poświęcimy problemowi zagrożeń, jakie niosą ze sobą próby oszust przy pomocy reklam w sieci.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Wszystkie reklamy, nawet te irytujące, z założenia pełnią określoną funkcję. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o produktach i usługach, które oferuje nam dana firma lub osoba. Choć tego rodzaju wiedza nie zawsze jest nam potrzebna, reklamy są stałym elementem systemu ekonomicznych zależności, w którym na co dzień się poruszamy. 

Duży problem pojawia się w momencie, gdy reklama nie służy temu, byśmy poznali jakiś produkt lub markę. Jej celem niekiedy jest skłonienie nas do stania się ofiarami oszustwa. Dzisiaj przyjrzymy się temu problemowi w Internecie. W jaki sposób odbywają się takie oszustwa? Czemu można je uznać za wyjątkowe na tle innych reklam? 

Podmiana strony

Od pewnego czasu na reklamy możem natknąć się nawet w wyszukiwarkach internetowych. Po wyszukaniu pożądanej przez nas frazy, kilka pierwszych wyników często jest oznaczonych jako "Sponsorowane". Taki mechanizm zdecydowali się wykorzystać cyberprzestępcy. 

Ich metoda działania polega na ustawieniu takiej reklamy, która będzie przypominać wynik wyszukiwania prawdziwej strony internetowej. Oszuści najczęściej tworzą reklamy przypominające strony internetowe banków i takie, z których można legalnie pobrać darmowe oprogramowanie. Inwencja cyberprzestępców jest jednak nieograniczona i musimy zakładać, że będą próbowali podszywać się również pod inne rodzaje stron internetowych. 

Oszuści dzięki temu uzyskują różne korzyści. Taka metoda pozwala na przykład pozyskać nasze dane do logowania na stronach, które zostały podmienione przez sprawcę. Jeżeli weszliśmy na stronę internetową, by pobrać jakąś treść, zagrożenie staje się jeszcze większe. Myśląc, że pobieramy np. aplikację do edycji zdjęć, tak naprawdę może to być złośliwe oprogramowanie. 

Rozwiązanie

Takie próby oszustwa na szczęście możemy dość łatwo zauważyć, o ile pozostaniemy czujni. Przede wszystkim, klikając na reklamę zwróćmy uwagę na adres internetowy, na który ma nas przekierować. Naszewątpliwości powinny wzbudzić znajdujące się w nim literówki. Jeszcze bardziej podejrzany staje się taki adres, który w ogóle nie wydaje się mieć związku ze stroną, na której chcemy się znaleźć. 

Problem tego typu oszustw można rozwiązać dość prosto - zamiast klikać w pierwsze wyniki w wyszukiwarce, oznaczone jako "Sponsorowane", wybierzmy wyniki bez takiego oznaczenia. Jeżeli mimo wszystko chcemy korzystać z takiej strony, możemy sprawdzić jej bezpieczeństwo za pomocą serwisu VirusTotal (virustotal.com). Ta sama witryna pozwoli nam sprawdzić, czy pobrany przez nas plik nie zawiera w sobie złośliwego oprogramowania. 

Ryzyko infekcji takim programem możemy dość łatwo zmniejszyć. W artykule: Jak zadbać o bezpieczeństwo... (poznan.pl) krótko opisaliśmy sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa komputera przy korzystaniu z sieci. 

Skorzystać z oferty?

Innym rodzajem oszustw są reklamy sugerujące możliwość udziału w zyskach z inwestycji. Ostatnio szczególnie często możemy je napotkać w serwisie YouTube. Ich głównym celem jest przekonanie nas, abyśmy przekazali sprawcom oszustwa swoje dane logowania do bankowości elektronicznej lub po prostu przesłali im pieniądze. 

Mechanizm działania w większości tego przypadku oszustw jest podobny. Najpierw zauważamy reklamę, która ma nas przekonać, że możemy mieć udział w zyskach z bardzo bezpiecznej inwestycji. Dodatkowo, pieniądze przepadną, o ile nie zadziałamy tu i teraz. Taka reklama przekierowuje nas na stronę internetową, oczywiście przygotowaną przez oszustów. 

Tutaj pojawiają się dwa możliwe scenariusze: oszuści albo od razu spróbują dostać nasze dane logowania do bankowości internetowej, albo jedynie poproszą o nasze dane kontaktowe. W tym drugim przypadku możemy liczyć się z tym, że skontaktuje się z nami "doradca finansowy", przekonujący nas do przekazania mu naszych pieniędzy. 

Taką formę oszustwa na szczęście również możemy dość łatwo rozpoznać. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście: Oszustwa na inwestycję (poznan.pl), w którym krok po kroku omówiliśmy ich sposób działania. 

Podsumowanie

Oszustwa za pomocą reklam internetowych różnią się od tych, które spotkamy w przypadku "tradycyjnych" form reklamy. Tutaj nie jesteśmy wprowadzani w błąd odnośnie np. cech produktu lub jakości usług. Oszuści internetowi chcą pozyskaćdostęp do naszych kont lub zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. 

Głównym sposobem obrony przed takimi zagrożeniami jest nasza czujność. Nie zapominajmy także o regularnych aktualizacjach oprogramowania, zmniejszających ryzyko infekcji komputera. 

Jeżeli wykryliście próbę oszustwa - możecie ją zgłosić! Informacje na temat sposobów zgłaszania zagrożeń w Internecie zebraliśmy tutaj: Jak zgłosić zagrożenie? (poznan.pl)

Cykl porad o bezpieczeństwie w internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowaniaInfoteki (poznan.pl/smartcity/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania. 

KS