Cyber Piątki - jak zadbać o bezpieczeństwo komputera?
Korzystanie z komputerów dla wielu z nas stało się już codziennością. Używamy ich w pracy, nauce, a czasem i dla rozrywki. Warto więc zadbać o to, aby nasze urządzenia były zabezpieczone przed zagrożeniami w Internecie.
Na szczęście nie musimy posiadać do tego specjalnych umiejętności. Komputer możemy zabezpieczyć na podstawowym poziomie stosując się do kilku porad, które przedstawimy w dzisiejszym tekście.
Antywirus?
Mogłoby wydawać się dość oczywiste, że aby uchronić się przed wirusami, konieczne jest korzystanie z programu antywirusowego. Używanie go może jednak być problematyczne. Szczególnie na słabszych urządzeniach zdarza się, że taki program działając w tle wyraźnie spowalnia pracę komputera. Warto przy tym pamiętać, że tak naprawdę żaden antywirus nie chroni nas w 100%.
Często zapominamy, że posiadając komputery z systemem Windows (najpopularniejszy w Polsce) tak naprawdę mamy też program antywirusowy. Mowa o Windows Defender, programie przez długie lata kojarzonym głównie z tym, że nie działał. To zaczęło się jednak zmieniać w czasach systemu Windows 7, a obecnie można już mówić o całkiem sprawnie działającym antywirusie.
Posiadając urządzenie z systemami Windows 10 lub 11 właściwie nie musimy zabezpieczać komputera przy pomocy dodatkowych, nierzadko płatnych programów antywirusowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mimo wszystko korzystać z innego oprogramowania. Warto przy tym pamiętać, że istnieje darmowa i całkiem sprawna alternatywa.
Defender będzie jednak działał poprawnie tylko wtedy, gdy będzie przez nas regularnie aktualizowany.
Znowu aktualizacje
Na pewno kiedyś natknęliśmy się na powiadomienie o konieczności aktualizacji jakiegoś programu lub systemu operacyjnego. Mogliśmy też zauważyć, że po ich zainstalowaniu zaszły zmiany, które niezbyt nam się podobają. Twórcy oprogramowania po jego aktualizacji nierzadko zmieniają jego wygląd lub sposób działania, przez co trudniej nam z niego korzystać. Czy oznacza to, że możemy nie wykonywać aktualizacji, bojąc się ewentualnych zmian?
Otóż nie - regularne aktualizowanie swoich programów jest kluczowe dla bezpiecznego korzystania z komputera. Poza uciążliwymi zmianami wyglądu, aktualizacje wpływają na programy w głębszy, niewidoczny z punktu widzenia użytkownika sposób. Usuwają bowiem błędy, które wykorzystują cyberprzestępcy.
Dla uproszczenia możemy założyć, że każdy program na komputerze jest całością, która składa się z wielu elementów. Choć teoretycznie powinny idealnie do siebie pasować, nie zawsze tak jest. Właśnie te luki są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Przy ich użyciu mogą przełamać zabezpieczenia i "wejść" do naszego komputera.
Zazwyczaj w pewnym momencie o takich lukach dowiadują się twórcy programu. Przygotowują więc zmiany, które "załatają" ten problem. Użytkownik programu, czyli każdy z nas, otrzymuje wtedy powiadomienie o aktualizacji. Wniosek jest więc prosty - choćby wydawało się to uciążliwe, nie warto odkładać aktualizacji oprogramowania.
Pobieranie - tak, czy nie?
Kiedyś pobieranie programów z Internetu było kojarzone głównie z raczej nielegalnym działaniem. Choć nie ma co się oszukiwać, piractwo nadal istnieje, jednak obecnie większość darmowego i płatnego oprogramowania pobieramy właśnie przy użyciu Internetu. Nic dziwnego, że również tutaj możemy napotkać na zagrożenia. Plik pobrany ze strony internetowej może bowiem okazać się złośliwym oprogramowaniem.
Świadomi tego zagrożenia, możemy dość bezpiecznie pobierać treści z Internetu, jeśli będziemy stosować się do kilku porad. Przede wszystkim, zawsze pobierajmy wyłącznie w legalny sposób z oficjalnych stron internetowych. Pobieranie z innych źródeł może okazać się zbyt niebezpieczne. Same strony internetowe i pliki możemy natomiast za darmo sprawdzić w serwisie VirusTotal (virustotal.com).
Istnieją różne rodzaje złośliwego oprogramowania. Im więcej wiemy o danym zagrożeniu, tym lepiej potrafimy się mu przeciwstawić. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Cyber Piątki - o wirusach (poznan.pl), w którym krótko opisaliśmy najczęściej występujące rodzaje złośliwego oprogramowania.
Podsumowanie
Dbanie o bezpieczeństwo komputera w dzisiejszych czasach jest dość proste. Nie utrudnia też zbytnio codziennego korzystania z urządzeń w domu i w pracy. Pamiętajmy więc o tym, że warto regularnie aktualizować swoje programy i system operacyjny - dzięki temu ewentualne luki w zabezpieczeniach pozostaną załatane. Nie pobierajmy również treści z nielegalnych lub mało wiarygodnych źródeł, a dodatkowo sprawdzajmy strony internetowe i pliki pod kątem zagrożeń.
Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/smartcity/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.
KS