Cyber Piątki - jak zabezpieczyć smartfon?

Korzystając na co dzień ze smartfonu, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. W dzisiejszym Cyber Piątku opowiemy krótko o tym, w jaki sposób możemy to zrobić.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Współczesne smartfony dają nam większe możliwości, niż dawne telefony komórkowe. Trzymamy w nich różne dane i informacje, które niekoniecznie chcielibyśmy wystawiać na widok publiczny. Tym bardziej powinniśmy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Podstawowe bezpieczeństwo na szczęście nie wymaga to od nas dużego wysiłku.

Blokada

Zabezpieczenie smartfonu rozpocznijmy od ustawienia blokady ekranu. Sprawi to, że w sytuacji na przykład kradzieży lub zgubienia urządzenia, niepowołane osoby nie będą miały dostępu do zgromadzonych na nim danych. Do najpopularniejszych blokad ekranu należy między innymi kod PIN, narysowany wzór lub biometria, w postaci odcisku palca lub rozpoznawania twarzy.

Znajdź zgubę

Większość smartfonów dysponuje możliwością zlokalizowania zgubionego urządzenia. Informacje na ten temat znajdziesz w ustawieniach swojego smartfonu. Lepiej dowiedzieć się jak z nich skorzystać jeszcze przed sytuacją, w której będziemy musieli go znaleźć.

Aplikacje

Istotną zaletą smartfonu jest możliwość korzystania z licznych, mniej lub bardziej przydatnych aplikacji. Część z nich może jednak wymagać dostępu do większej ilości danych, niż powinny. Producenci oprogramowania wykorzystują je między innymi do celów marketingowych. Przed instalacją aplikacji powinniśmy upewnić się, jakich uprawnień dostępu żąda od naszego smartfonu. Następnie musimy ocenić, czy zgadzamy się na taką ingerencję w naszą prywatność.

Zachowajmy szczególną uwagę jeszcze przed instalacją nowego programu. Oprócz uprawnień, istotnym problemem jest miejsce, z którego pobieramy aplikację. Najczęściej korzystamy z dwóch źródeł: sklepu z aplikacjami i strony producenta. Za każdym razem upewnijmy się, że pobieramy prawdziwą aplikację, a nie program, który się pod nią podszywa.

Pamiętajmy również o regularnym aktualizowaniu zainstalowanych programów. Choć aktualizacje mogą czasami wydawać się uciążliwe, pełnią bardzo ważną funkcję - zabezpieczają luki w zabezpieczeniach aplikacji, przez które nasz smartfon mógłby zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Więcej informacji na temat bezpiecznych aplikacji przeczytacie w artykule: Bezpieczne aplikacje... (poznan.pl).

Kopia zapasowa

Warto stworzyć kopię zapasową danych znajdujących się na naszym urządzeniu. W przypadku smartfona najwygodniejsze jest korzystanie z rozwiązań chmurowych. Oferują je producenci systemów operacyjnych: Android (Google Drive i One) oraz iOS (iCloud), jednak nic nie stoi na przeszkodzie w wybraniu innego dostawcy chmury. Sprawdźmy jednak wcześniej, czy oferowane przez niego usługi są bezpieczne, a tym samym czy nasze dane nie przepadną lub zostaną upublicznione.

Inną możliwością jest fizyczne podpięcie urządzenia do komputera i skopiowanie najważniejszych danych. Dzięki temu, będziemy mogli korzystać z nich nawet bez dostępu do Internetu.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety - zapoznajmy się z nimi zanim stworzymy kopię zapasową. Nie zmienia to jednak faktu, że dla bezpieczeństwa naszych danych lepiej zadbać o jej wcześniejsze wykonanie.

Podsumowanie

Każda osoba korzystająca ze smartfonu powinna zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Do podstawowych działań w  tym cel należą:

  • Ustawienie blokady ekranu
  • Poznanie sposobu lokalizowania zagubionego urządzenia
  • Dbanie o bezpieczeństwo aplikacji
  • Utworzenie kopii zapasowej

Te kilka czynności może zabezpieczyć nas przed większością problemów, które mogą wynikać z zagrożenia złośliwym oprogramowaniem lub utraty dostępu do smartfonu. Nie zastąpią jednak naszej czujności - nawet najlepiej zabezpieczony smartfon nie uchroni nas przed oszustami stosującymi socjotechnikę. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z cyklu Cyber Piątki, z których dowiecie się więcej o zagrożeniach w sieci: Cyber Piątki (poznan.pl).

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS