Cyber Piątki - internetowa pomoc w kryzysie

Szybkie tempo życia, niestabilna sytuacja na świecie i pojawiające się co chwila kryzysy sprawiają, że jesteśmy narażeni na coraz większy stres. Siłą rzeczy nie jest to dobre dla naszego zdrowia psychicznego. Każdy z nas ma prawo szukać pomocy w kryzysie- w dzisiejszym Cyber Piątku opowiemy, jak znaleźć ją w sieci.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Pomoc w kryzysie wielu osobom kojarzy się z koniecznością wizyty w gabinecie psychologa lub psychiatry. Dodatkowo, wśród części społeczeństwa wciąż pokutuje błędne przekonanie, że po pomoc powinny sięgać jedynie osoby z poważnymi problemami natury psychicznej.

Tak naprawdę każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebować wsparcia. Tutaj przydatne mogą okazać się internetowe platformy, dające kontakt ze specjalistami w sposób dyskretny, o dowolnej porze dnia i nocy.

Dla dorosłych

Platforma 116SOS jest przeznaczona do wsparcia osób dorosłych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Daje możliwość kontaktu za pomocą formularza online, czatu 24/7 i dostępnego w każdej chwili, darmowego numeru telefonu 116 123.  Rozmowy odbywają się w pełni anonimowo, dzięki stale dyżurującym specjalistom i specjalistkom.

Na stronie można znaleźć również wyszukiwarkę ośrodków, które świadczą bezpłatną pomoc dla osób w kryzysie. Wystarczy wpisać nazwę miejscowości, a serwis pokaże nam takie miejsca w pobliżu wskazanego miejsca. Dodatkowo, na stronie internetowej znajdziemy artykuły z poradami, które mogą okazać się przydatne w trudnej sytuacji.

Platforma 116SOS jest dostępna pod adresem internetowym: https://116sos.pl/

Dla dzieci i młodzieży

Serwis internetowy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oferuje podobne usługi, z tymże - zgodnie z nazwą - dla młodszej grupy wiekowej. Tutaj również kontakt może odbywać się przez darmowy telefon (pod numerem 116 111), wiadomości i czat. Pomoc jest dostępna 7 dni w tygodniu, całodobowo z wyjątkiem czatu, który działa wyłącznie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Platforma Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest dostępna pod adresem internetowym: https://116111.pl/

Wsparcie w kryzysie

Swoją stronę internetową udostępnia również Punkt Interwencji Kryzysowej. Możecie na niej znaleźć zbiór informacji o możliwych formach pomocy na terenie Poznania, wliczając w to inicjatywy UNICEF, telefony zaufania Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, schronienia interwencyjne i projekt "Na trzeźwo".

Dowiedz się więcej na stronie internetowej Wsparcia w kryzysie: https://www.poznan.pl/wsparcie/

Podsumowanie

Każde z nas ma prawo szukać pomocy, gdy czujemy się źle lub znajdujemy się w trudnej sytuacji. Nie bójmy się szukać wsparcia - w czym przydatne mogą okazać się wymienione wyżej strony internetowe.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie (i nie tylko) powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS