Cyber Piątki - elektrośmieci

Skończył się Black Friday, przeminął cyber Monday. Wiele osób zaopatrzyło się w przeceniony sprzęt elektroniczny, a część z nas być może otrzyma go w prezencie z okazji zbliżających się Świąt. Co jednak zrobić ze starym, często wciąż sprawnym sprzętem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym Cyber Piątku.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Problem elektrośmieci nie zawiera się jedynie w odpadach porzuconych w niewłaściwym miejscu, np.  w lesie. Odpowiednio postępując, jesteśmy w stanie nie tylko przysłużyć się środowisku, ale niekiedy możemy coś zyskać.

Jeśli możesz - nie wyrzucaj

Przykład - mamy dość starej lodówki. Jest za mała, za głośna, a do tego na ściankach ciągle pojawia się coraz grubsza warstwa lodu. Zdecydowaliśmy się więc na kupno nowej, która właśnie stanęła w naszej kuchni. Pojawia się pytanie - co zrobić ze starą lodówką?

Tutaj otwierają się przed nami różne możliwości. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyrzuceniem sprzętu, możemy spróbować go sprzedać w Internecie. Ustalmy na tyle okazyjną cenę, aby szybko przyciągnąć uwagę kupców. Pamiętajmy, że nawet niedziałający lub uszkodzony towar może znaleźć nabywcę - niektórzy skupują sprzęt na części. Musimy jednak uczciwie opisać jego wady w ogłoszeniu, do tego odpowiednio zmniejszając cenę.

Starym sprzętem możemy też przyczynić się do czegoś dobrego. Jeśli nie zależy nam na uzyskaniu za niego pieniędzy, a jest sprawny, możemy spróbować przekazać go za darmo. Skorzystają na tym między innymi podopieczni organizacji charytatywnych, którym często wystarczy nawet trochę starsza elektronika. Informacje o tym, gdzie można oddać sprzęt w celach charytatywnych, znajdziemy w Internecie.

W przypadku drobnej i wciąż sprawnej elektroniki, możemy skorzystać z programu EKOzwroty firmy InPost. We współpracy z fundacją Odzyskaj Środowisko, umożliwia przesłanie sprzętu przy pomocy automatu paczkowego. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej: EKOzwroty (inpost.pl).

Jeśli wyrzucasz - zrób to dobrze

Czasem jednak chcemy pozbyć się starego sprzętu jak najszybciej. Elektrośmieci możemy pozbyć się w taki sposób, żeby nie zatruwać środowiska, a jednocześnie nie ryzykować otrzymania mandatu.

Małe odpady elektroniczne możemy wyrzucać do coraz liczniej spotykanych kontenerów na elektrośmieci. Ich rozmiar nie może przekraczać 50cm we wszystkich wymiarach - większe po prostu nie zmieszczą się w otwór kontenera. Mapę kontenerów znajdziecie tutaj: Pojemniki na elektroodpady (poznan.pl).

Elektrośmieci i inne, szczególne rodzaje odpadów możemy również przywieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (poznan.pl):

  • Poznań Dębiec, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284 (Uwaga! Nieczynny do końca stycznia 2024 r.),
  • Poznań Wschód, ul. Wrzesińska 12,
  • Morasko, ul. Meteorytowa 1.

Dodatkowo, Poznań podpisał umowę z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. Zakłada ona bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów, na przykład: lodówek, pralek, zmywarek itp. Niedziałające urządzenia zostaną odebrane w ciągu 72 godzin. Wystarczy zgłosić potrzebę przez formularz online na stronie Elektryczne Śmieci (elektrycznesmieci.pl) lub infolinię dostępną pod numerem: 572 102 102.

Podsumowanie

Chcąc szybko pozbyć się elektrośmieci, możemy postarać się je sprzedać, oddać za darmo lub przekazać do jednego z miejsc, w którym są one zbierane. Postarajmy się nie wyrzucać ich tam, gdzie nie mogą być zebrane. Lepiej, żeby dzięki recyklingowi dalej były w stanie się do czegoś przydać.