Cyber Piątki - bezpieczny sprzęt

Korzystając na co dzień z urządzeń mobilnych, możemy nie zwracać uwagi na ich odpowiednie zabezpieczenie. Poza obrażeniami wynikającymi z upadku na podłogę, nasz sprzęt jest zagrożony przez wiele innych czynników. Możemy jednak wykonać kilka czynności, dzięki którym dane na naszych urządzeniach pozostaną bezpieczne.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Nasze urządzenia mobilne, przede wszystkim smartfony, zawierają duże ilości danych. Na pewno chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której je stracimy lub ktoś uzyska do nich dostęp. Na szczęście, większość producentów sprzętu wymyśliła już sposoby, aby zmniejszyć ryzyko i ewentualne skutki takich zagrożeń. Wystarczy tylko, że sami zaczniemy je stosować.

Nasze dane

Dane na naszych urządzeniach mobilnych potrafią stanowić łakomy kąsek dla różnej maści cyberprzestępców i oszustów internetowych. Dzięki nim, mogą poznać różne informacje na temat nas samych, naszych bliskich oraz miejsca pracy. Poza utraconymi danymi osobowymi, pozyskanie dostępu do danych może wiązać się z ryzykiem szantażu, włamania na konta osobiste i służbowe oraz przeprowadzenia dostosowanego do ofiary ataku phishingowego (tzw. spear phishing).

O ile możemy utracić nasze dane wraz z urządzeniem, na przykład w wyniku jego kradzieży, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do nich również na inne sposoby. W tym celu posługują się złośliwym oprogramowaniem, które trafia na nasze urządzenia z zainfekowanych stron internetowych oraz przede wszystkim - przez instalację niesprawdzonych aplikacji.

Nie możemy przy tym zapominać o regularnym aktualizowaniu nie tylko aplikacji, ale i systemu operacyjnego urządzenia. Zmniejszy to ryzyko wykorzystania przez cyberprzestępców różnego rodzaju luk, pozwalających im na dostęp do urządzenia. Rolą aktualizacji jest bowiem między innymi usuwanie tego typu podatności.

Główną linią obrony przed kradzieżą danych jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu. Na początek warto ustawić automatyczną blokadę ekranu. Większość urządzeń oferuje nie tylko podstawowy poziom zabezpieczeń w postaci hasła lub wzoru rysowanego na ekranie, ale i dba o nasze bezpieczeństwo przy pomocy biometrii. Oznacza to, że dostęp do naszego urządzenia jest chroniony odciskiem palca lub wizerunkiem twarzy.

Poza blokadą ekranu, coraz więcej urządzeń oferuje szyfrowanie przechowywanych plików. Dzięki temu, nasze dane pozostaną bezpieczne nawet w przypadku bardziej zaawansowanych prób ich przejęcia.

Wbudowane zabezpieczenia nie zapewnią nam bezpieczeństwa, o ile sami nie będziemy zachowywać się w odpowiedni sposób. Dane mogą bowiem zostać przejęte również przez różne aplikacje. Najbezpieczniej instalować programy bezpośrednio ze strony internetowej ich producenta. Przed instalacją warto również upewnić się, jakiego typu dane zbiera aplikacja oraz zastanowić się - czy tak naprawdę jej potrzebujemy? Na dobrą sprawę każdy program zbiera jakieś dane, natomiast to od nas zależy, czy pobierzemy aplikację na nasze urządzenie. Dodatkowo, sprawdźmy bezpieczeństwo strony internetowej i pobieranego pliku przy użyciu serwisu: VirusTotal (virustotal.com).

Utrata urządzenia

Istnieją również sposoby na zmniejszenie skutków utraty urządzenia. Poza kradzieżą, może ona nastąpić wskutek jego zniszczenia lub po prostu zagubienia.

Ryzyko pojawiające się w takiej sytuacji jest mniejsze, o ile zastosowaliśmy się do poprzednich porad. Blokada ekranu i szyfrowanie plików uchroni nas przed wyciekiem danych w przypadku dostania się urządzenia w niepowołane ręce. Niemniej, poza samą utratą urządzenia bardzo uciążliwe potrafi być utracenie dostępu do danych, jakie na nim zgromadziliśmy.

Na nasze szczęście, producenci sprzętu zazwyczaj umieszczają już w swoich urządzeniach rozwiązania pozwalające na wykonywanie na nim kilku zdalnych operacji. Poza możliwością blokady telefonu - przydatną szczególnie, gdy wcześniej nie zadbaliśmy o ustawienie blokady ekranu - zazwyczaj pozwalają też na śledzenie zagubionego urządzenia. Warto sprawdzić, czy nasz sprzęt również posiada taką funkcję oraz dowiedzieć się, jak z niej skorzystać.

Możemy również sami zadbać o najważniejsze dane jeszcze przed sytuacją, w której straciliśmy dostęp do urządzenia. Co jakiś czas warto wykonać ich kopię zapasową, trzymaną na innym nośniku. Dodatkowo, możemy skorzystać z usług danych w chmurze - da nam to możliwość odczytania ich za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Więcej o chmurze można przeczytać tutaj: Usługi w chmurze (poznan.pl).

Podsumowanie

Urządzenia mobilne mogą zawierać ważne z naszego punktu widzenia dane. Dzięki kilku prostym czynnościom możemy zmniejszyć ryzyko wycieku lub utraty tych informacji. Rozwiązania pomagające nam zabezpieczyć urządzenie zazwyczaj są już na nim dostępne - wystarczy, że odpowiednio je wykorzystamy. Dodatkowo, dbając o zdrowe nawyki, takie jak regularne aktualizacje i tworzenie kopii zapasowych, zmniejszamy możliwe skutki utraty dostępu do danych.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/smartcity/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS