Świeć przykładem - noś odblaski
Sezon jesienny na polskich drogach stanowi równie duże wyzwanie dla polskich kierowców. Szybciej zapadający zmrok w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi sprzyjają nieszczęśliwym zdarzeniom.
Początki jesieni
Zgodnie z raportem podsumowującym wypadki drogowe w 2023 roku, który opracowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na początku jesieni zarejestrowano niewiele mniej wypadków drogowych aniżeli w sezonie letnim, który ze względu na wzmożony ruch, uchodzi za jeden z najtrudniejszych.
W miesiącach, w których występują utrudnione warunki atmosferyczne, takich jak październik, listopad i grudzień, często dochodzi do wypadków z powodu niedostatecznej widoczności pieszych czy rowerzystów.
Odblaski mogą uratować życie
Słabe oświetlenie, mgła czy deszcz znacząco utrudniają kierowcom dostrzeganie pieszych i rowerzystów zwłaszcza jeśli ci nie są odpowiednio oznakowani. Dlatego noszenie odblasków jest bardzo ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo na drodze.
Odblaski zwiększają widoczność pieszych i rowerzystów, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, co pozwala kierowcom na wcześniejsze zauważenie ich na jezdni. Osoby, które noszą elementy odblaskowe są widoczni dla kierowców z odległości 150-300 metrów, dzięki czemu kierujący zdążą w porę wyhamować i bezpiecznie ich ominąć.
Natomiast, poruszający się po drodze bez odblasków w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza po zmierzchu, będą widoczni dla kierujących z odległości zaledwie 20 metrów. W sytuacji jazdy samochodu z prędkością 100 km/h, droga hamowania wyniesie 65-70 metrów, co daje kierowcy 1 sekundę na reakcję, w postaci wyhamowania i bezpiecznego ominięcia pieszego czy rowerzysty.
Dziś, 1 października startuje akcja edukacyjno-informacyjna "Świeć przykładem - noś odblaski", która potrwa do 31 grudnia 2024 r.
AL