Jak zauważyła na wstępnie przewodnicząca Komisji Dorota Bonk-Hammermeister temat został wywołany, aby na początek uzyskać informację czy Miasto dostrzega ten problem i czy kwestia ewentualnego zanieczyszczenie światłem jest brana pod uwagę przy planowanych inwestycjach.
Dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Szymon Prymas zapewniał, że Miasto dostrzega problem oraz negatywne oddziaływanie sztucznego światła (latarnie uliczne, reklamy świetlne, iluminacje budynków) na zwierzęta, ludzi, energochłonność. Sztuczne światło w porze nocnej może wpływać na zakłócenie cyklu dobowego spoczynku, zdrowie fizyczne i psychiczne. Problematyka zanieczyszczenia światłem nie jest w polskim prawie uregulowana, nie ma metodyki pomiaru takiego zanieczyszczenia. Władze samorządowe starają się działać na tym polu w ramach własnych inicjatyw. W 2024 roku Miasto Poznań i Politechnika Poznańska podpisały porozumienie w zakresie wymiany wiedzy, doświadczeń oraz edukacji w tym zakresie. Służby miejskie starają się stosować oświetlenie uliczne punktowe, o mniejszej energochłonności.
Więcej o stosowaniu oświetlenia w przestrzeni miejskiej mającego na celi zmniejszenie zanieczyszczenia światłem, mówili: dyrektor Zarządu Dróg Miejskich - Krzysztof Olejniczak i jego zastępca ds. Przestrzeni Publicznej/Pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta - Piotr Libicki. ZDM opracował (we współpracy z innymi jednostkami) wytyczne dotyczące stosowania oświetlenia ulicznego, które są realizowane w miarę wymiany urządzeń oświetlających. Chodzi o to, aby latarnie oświetlały np. światłem ukierunkowanym na konkretne miejsca czy obszary oraz aby natężenie światła było dostosowane do rzeczywistych potrzeb. To także kwestia barwy światła. Światło białe jest mniej przyjazne dla zwierząt niż żółte, ale z kolei koszty zastosowania tego drugiego są większe. Wszystkie te aspekty trzeba wyważyć w zależności od kategorii i znaczenia ulic.
Robert Kalak, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska, wskazał że sztuczne oświetlenie najbardziej szkodzi przyrodzie w parkach, czy na ścieżkach rowerowych przebiegających przez tereny zielone (np. Wartostrada).
Radna Dorota Bonk-Hammermeister zapowiedziała, że Komisja powróci do tego tematu na pewno jeszcze w tym roku.
oprac. red.
Zobacz również

Z okazji świąt Wielkiej Nocy

Konsultacje w sprawie pomnika Wiedźmy

Najlepsze prace doktorskie i magisterskie
