Wzrosną opłaty za śmieci

Z roku na rok na terenie Związku Międzygminnego GOAP odbiera się i zagospodarowuje coraz więcej odpadów. Nowe wyzwania wymusiły na Związku podwyżkę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Fot. GOAP - grafika artykułu
Fot. GOAP

W ubiegłym roku na terenie Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" zebrano blisko 300 tys. ton odpadów komunalnych, z czego 38 tys. ton stanowiły odpady ulegające biodegradacji (odpady kuchenne oraz odpady zielone). Rośnie też ilość zbieranej makulatury, tworzyw sztucznych i szkła. To dobra wiadomość, bo dzięki temu ZM GOAP coraz więcej odpadów może przekazać do powtórnego wykorzystania, jednak ich odbiór i zagospodarowanie kosztuje coraz więcej.

Zauważalny jest także znaczny wzrost ilości odpadów problemowych. W ubiegłym roku w sumie ważyły one blisko 14 tys. ton i jest to o 30 procent więcej niż w 2017 roku. Bardzo często występuje problem z wyrzuceniem starych łóżek, stołów, rowerów, dywanów, pralek, lodówek itd. i aby ułatwić zagospodarowanie tych odpadów ZM GOAP planuje zwiększyć liczbę Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Zarówno GOAP, jak i inne gminy oraz związki międzygminne w Polsce muszą osiągnąć określone poziomy odzysku i recyklingu. Zgodnie z unijnymi regulacjami wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w 2020 roku ma wynieść 50 proc. Jeżeli Związek nie wywiąże się z tego obowiązku zostanie obciążony karami. ZM GOAP planuje też zintensyfikować działania w zakresie edukacji ekologicznej.

W związku z rosnącymi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów, a także prowadzenia wszelkich działań mających doprowadzić do uszczelnienia całego systemu, jak i dostosowania go do wymagań prawa unijnego i krajowego, konieczna była zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami. Stawki opłat na terenie Związku nie zmieniły się od 2013 roku. Zaplanowana podwyżka opłat od lipca br. jest mniej dotkliwa dla mieszkańców segregujących odpady (dla osób w budynkach z więcej niż czterema lokalami o 2 zł, dla mieszkańców budynków z mniejszą liczbą lokali o 4 zł). Natomiast, mieszkańcy, którzy odpadów nie segregują będą płacić o 10 zł więcej niż do tej pory.

Wciąż jeszcze zdarzają się osoby i podmioty gospodarcze, które w różny sposób uchylają się od obowiązku wnoszenia opłaty. Dlatego ZM GOAP planuje także zwiększyć zatrudnienie w Dziale Kontroli oraz Dziale Opłat.

W tym roku zmieniła się również struktura organizacyjna Związku Międzygminnego - utworzono nowy Zespół Edukacji i Promocji celem realizacji zadania statutowego - prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności prawidłowej segregacji odpadów. Na terenie aglomeracji w przyszłości podejmowane więc będą zintensyfikowane działania edukacyjne, skierowane do wszystkich mieszkańców, co ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej.

oprac. red.

Zobacz także: