Wywóz odpadów w okresie świątecznym

Radna Justyna Kuberka w interpelacji podejmuje temat częstotliwości wywozu odpadów w okresach świąt i okołoświątecznych.

samochód śmieciarka stoi przed kamienicą, obok samochodu pracownik wirmy wywożącej odpady w roboczym kombinezonie - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Radna informuje o sygnałach jakie otrzymała od mieszkańców i spółdzielni mieszkaniowych, a dotyczące przepełnionych kontenerów na odpady w czasie minionych świąt. Justyna Kuberka pyta czy w umowach z firmami wywożącymi odpady przewiduje się kary za brak wywozu śmieci, czy są ustalane grafiki specjalnie na okresy świąteczne oraz czy Miasto ma wpływ na częstotliwość wywozu śmieci. Prosi też o informację czy Miasto ma plany poprawy sytuacji w przyszłości.

Urząd Miasta potwierdza, że w umowach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych są przewidziane kary za brak realizacji odbioru odpadów komunalnych. Jeśli zarządca nieruchomości zgłosi do Urzędu problem z terminowym odbiorem odpadów, na firmę nakładana jest kara.

Harmonogramy odbioru odpadów dla każdej nieruchomości tworzone są na okres jednego roku i uwzględniają święta. Cykliczny wywóz śmieci przypadający w dni wolne od pracy jest przesuwany na inne dni robocze. Śmieci nie są odbierane w niedziele i święta, a w soboty liczba planowanych odbiorów jest mała i dotyczy tylko wybranych nieruchomości.

Miasto ma wpływ na częstotliwość wywozu odpadów poprzez określanie ich minimalnej liczby w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania oraz w przygotowanej specyfikacji przetargowej. Może też interwencyjnie regulować odbiór odpadów na nieruchomościach (zamieszkanych) poprzez indywidualne uzgodnienia z firmami odbierającymi odpady. Odpady mogą być odbierane jedynie w dni robocze w godz. 6-22, a w soboty do godz. 16.

Wywożenie odpadów w okresie okołoświątecznym jest wyzwaniem dla służb komunalnych ze względu na zwiększoną ilość wyrzucanych przez mieszkańców śmieci oraz mniejszą liczbę dni roboczych w tym okresie. W 2024 r. układ świąt w kalendarzu spowodował, że czasu na wywóz śmieci było mniej niż zazwyczaj (zamiast 6 dni roboczych w tygodniu przypadały tylko 4, w tym Wigilia i sobota, kiedy czas odbioru odpadów jest krótszy). Co również istotne, w te dni krócej funkcjonowały instalacje przyjmujące odpady. Spowodowało to znaczne ograniczenia w realizacji usługi odbioru odpadów. Sytuacji nie ułatwiają też obserwowane nieprawidłowości w ich gromadzeniu (np. wypełnianie pojemników na papier nieposkładanymi kartonami). Stąd niedogodności związane z przepełnieniem pojemników, w których - w normalnym okresie - odpady się mieszczą. Częściowym rozwiązaniem takich utrudnień mogłoby być dostawienie dodatkowych pojemników. Niestety, nie do każdej wiaty śmietnikowej można dostawić pojemniki z uwagi na ograniczoną przestrzeń. Tam, gdzie było to możliwe, w omawianym okresie pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej odpowiadali na wszystkie zgłoszenia zarządców nieruchomości dotyczące podstawiania dodatkowych pojemników.

Powodem przepełnień pojemników może być zarówno nierzetelność firm wywozowych, jak i problem w dostępie do miejsca gromadzenia odpadów, zbyt mała liczba pojemników w stosunku do potrzeb nieruchomości, ale też nagły wzrost masy wytworzonych odpadów związany ze świętami, czy wspominaną wcześniej dużą liczbą dni wolnych.

Po wejściu w życie przepisów, ustanawiających 24 grudnia dniem wolnym od pracy, w tygodniu, w którym przypadają święta Bożego Narodzenia, liczba dni roboczych zmniejszy się, np. w 2025 r. do 3 dni. Takiej decyzji ustawodawcy nie można było przewidzieć na etapie ogłaszania postępowania przetargowego i nie została ona jeszcze uwzględniona w harmonogramach odbioru na 2025 r. Wydział Gospodarki Komunalnej podejmie jednak działania, które pozwolą zminimalizować trudności w odbiorze odpadów zgodnie z podpisanymi w 2024 r. umowami, czyli uwzględniając tę samą liczbę pojazdów i osób zatrudnionych przez wykonawców. Podjęta w ostatnich tygodniach 2024 r. zmiana legislacyjna dotycząca Wigilii spowodowała, że niezbędne będą konsultacje z wykonawcami w zakresie zmian harmonogramu i możliwości odbioru jak największej ilości odpadów w ograniczonym czasie. Dotyczy to w szczególności zabudowy wielorodzinnej, w której tak długie przestoje w odbiorze odpadów mogą stwarzać ryzyko sanitarne.

oprac. red.